Môže sa Igor Matovič stať prezidentom? „On je v podstate esencia prekvapenia,“ odkázal expert

  • Vysokých štátnych funkcií už mal líder hnutia SLOVENSKO niekoľko
  • Politológovia Lenč a Koziak to vidia jasne
Igor Matovič (OĽANO)
TASR/Jakub Kotian
  • Vysokých štátnych funkcií už mal líder hnutia SLOVENSKO niekoľko
  • Politológovia Lenč a Koziak to vidia jasne

Nazývajú ho bláznom či neriadenou strelou, pre iných je symbolom boja proti mafii. Bol premiérom, ministrom financií, ale aj podpredsedom vlády, stále je lídrom hnutia a aj poslancom.

V našej politike nie je veľa ľudí, ktorí by počas svojej kariéry vykonávali toľko rôznych vysokých exekutívnych funkcií. Igor Matovič pomerne nedávno oznámil, že sa bude uchádzať aj o post „hlavy štátu“.

Aj keď má predseda hnutia SLOVENSKO v prieskumoch aktuálne zhruba 5 percent, nemožno úplne vylúčiť, že vo voľbách napokon získa o dosť väčší počet hlasov. Predsa len ani pred parlamentnými voľbami v roku 2020, ktoré Matovičovo hnutie vyhralo so ziskom viac než 25 percent voličských hlasov, mu predvolebné prieskumy nedávali omnoho väčšie šance než dnes. 

Na druhej strane, spoločenská situácia je dnes už iná. Môže teda Igor Matovič vo voľbách opäť raz prekvapiť ?

Lenč: Matovič je esencia prekvapenia, no nemyslím si, žeby sa dostal do druhého kola

Za horúcich kandidátov na post prezidenta sa podľa prieskumov aj odborníkov už dlhšie považujú exminister zahraničných vecí Ivan Korčok a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD). Akým spôsobom by mohol zamiešať karty predseda SLOVENSKA?

„Igor Matovič je v podstate esencia prekvapenia, čiže v niečom určite prekvapí. Ale nemyslím si, že by bol štýl prekvapenia, žeby sa dostal do druhého kola,“ hovorí pre Startitup politológ Jozef Lenč.

Igor Matovič, Richard Sulík
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Volebné Matovičovo prekvapenie v roku 2020 bolo spôsobené tým, že množstvo ľudí na neho hľadelo ako na niekoho, koho síce registrujú, no nepoznajú a očakávajú niečo skôr pozitívne. Avšak nálady počas jeho mandátu výkonu moci sa natoľko zmenili, že dnes patrí k politikom, ktorí majú najvyššiu mieru nedôvery,“ vysvetľuje expert.

Podľa Lenča „môže byť Matovičovo prekvapenie v týchto voľbách v intenciách napríklad toho, že skončí tretí alebo sa vzdá v prospech niekoho či bude viesť takú kampaň, akú by si ani v najčernejších predstavách nevedel nikto predstaviť“.

„Alebo naopak, bude ústretový a menej agresívny, atď. Ale nemyslím si, že by z tých 6,6 percent, čo mu nedávno namerali, dosiahol k 30 percentám, ktoré približne zaručujú druhé kolo,“ myslí si odborník.

Koziak: Môže sa stať, že svojich voličov vyzve, aby odovzdali hlasy Korčokovi

„Dovolím si tvrdiť, že na konci kampane v prvom kole sa môže stať, že svojich voličov vyzve, aby odovzdali hlasy Ivanovi Korčokovi. Tá kandidatúra je čisto účelová, aby sa zúčastnil prezidentských volieb, aby zviditeľnil svoje hnutie a aby v konečnom výsledku vykričal niektoré veci Petrovi Pellegrinimu,“ tvrdí politológ Tomáš Koziak.

„Voliči ho už nevidia ako toho, kto by dokázal spravovať krajinu. Či už na premiérskom a vôbec nie na prezidentskom poste. Druhá vec je, že prezidentské voľby sú iné než parlamentné. Volič sa rozhoduje nielen na základe straníckych línií, je to aj záležitosť toho, ako si vedia toho človeka predstaviť v prezidentskom úrade,“ analyzuje odborník.

„Matovič podobne ako Robert Fico rozdeľuje spoločnosť, v tomto sú si veľmi podobní. U väčšiny politikov je tá priamka medzi sympatiou a nesympatiou voličov pomerne krátka, to znamená, že k nim ľudia nechovajú vysokú mieru nenávisti alebo naopak obdivu. Avšak v prípade Fica a Matoviča je tá priamka dlhá, čiže dosahujú extrémnu mieru nesympatie a aj sympatie, povedzme, u skalných voličov. To sú tí politici, ktorí rozdeľujú spoločnosť,“ uzatvára expert.

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá