Môžeme dostať COVID-19 pri donáške potravín?

  • Počas prebiehajúcej pandémie koronavírusu sa zvýšil dopyt po donáškových službách potravín až ku vám domov
  • Otázkou ostáva či sa môžete pri preberaní svojej zásielky nakaziť
delivery
Zdroj: Unsplash
  • Počas prebiehajúcej pandémie koronavírusu sa zvýšil dopyt po donáškových službách potravín až ku vám domov
  • Otázkou ostáva či sa môžete pri preberaní svojej zásielky nakaziť

Dnes už vieme, že nový vírus SARS-Cov-2 sa šíri z človeka na človeka najmä prostredníctvom kvapôčok, ktoré sa vylučujú pri kašľaní, kýchaní či rozprávaní. Ako uviedlo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ľudia sa môžu nakaziť vírusom, keď sú v úzkom kontakte s infikovaným, alebo dotykom kontaminovaného povrchu a následným dotykom svojej tváre.

Na základe prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré krajiny postihnuté koronavírusom prijali, sa stalo, že množstvo ľudí ostalo doma a na miesto chodenia do obchodov začali  využívať donášku potravín až do domu.

Naskytuje sa tu teda otázka či sa môžeme nakaziť koronavírusom aj pri preberaní našej zásielky.

Ako uvádza expert na potravinovú bezpečnosť a profesor na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne, Benjamin Chapman, do dnešného dňa neexistuje žiaden dôkaz, že by sa koronavírus prenášal z potravín alebo z obalov potravín. Nič teda nenasvedčuje tomu, že by ľudia mohli konzumovať jedlo nakazené koronavírusom.

Ku týmto tvrdeniam sa pridáva aj Agentúra pre správu potravín a liečiv (FDA), ktorá vo svojej správe tvrdí, že v súčasnosti existuje len málo vedeckých informácií o prežití koronavírusu na povrchu potravín.

 

Dôležitá je prevencia

Aj napriek tomu, že podľa dostupných informácií je malá šanca, že by ste sa mohli nakaziť pri preberaní vašej zásielky a následnej konzumácii potravín, prevenciou môžete toto riziko ešte znížiť.

Známy portál The Verge pripravil niekoľko bodov, ktorých dodržiavaním si bezpečne preberiete svoju zásielku potravín, alebo jedla z obľúbenej reštaurácie.

Dodržujte odstup

Prvým pravidlom, ktoré je vhodné dodržiavať je zachovať si primeraný odstup od kuriéra, ktorý vám doniesol vaše jedlo. Ideálnym riešením je dohodnúť sa s ním tak, že vám vašu zásielku nechá pri dverách. Tým, že obmedzíte tento osobný kontakt ochránite nielen seba, ale aj pracovníka donáškovej služby.

Čo najskôr vyhoďte obaly potravín

Jednoznačný dôkaz, že by koronavírus mohol prežiť aj na obale potravín zatiaľ nemáme. Podľa CDC však existuje riziko, že sa môžete nakaziť po kontakte s povrchom, na ktorom sa vírus nachádza.

Preto je ideálne ihneď po prebratí zlikvidovať obal, v ktorom ste mali vaše potraviny a dôkladne si umyť ruky.

Umývajte si ruky aspoň 20 sekúnd

Tým najdôležitejším opatrením je pravidelné umývanie rúk. Tie by sme si mali umývať mydlom pred každým jedlom najmenej po dobu 20 sekúnd. Práve v tomto období je dodržiavanie tohto pravidla mimoriadne dôležité.

Podporujte donáškové služby a lokálne reštaurácia

Gastro biznis je odvetvie, ktoré to v súvislosti s krízou koronavírusu „schytalo“ asi najviac. Kvôli bezpečnostným opatreniam sú reštaurácie zavreté, čím prichádzajú o svoj zisk. Ak teda máte túto možnosť, určite podporujte donáškové služby či lokálne reštaurácie z vášho okolia, pretože tie tento výpadok príjmov pocítia najviac.

Svojou troškou tak aj vy prispejete k zmierneniu tejto krízy.

Zdroje: iflscience.com, marketwatch.com, theverge.com, FDA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech