Môžeš rozbiť okno auta, ak v ňom z horúčavy kolabuje dieťa či pes? Policajti majú jednoznačnú odpoveď

  • Zabúdanie domácich miláčikov v autách je každoročným problémom
  • Hrdinský čin záchrany však môže vyjsť aj na škodu
  • Zabúdanie domácich miláčikov v autách je každoročným problémom
  • Hrdinský čin záchrany však môže vyjsť aj na škodu

Policajná hliadka z Rimavskej Soboty zachránila život psíkovi, ktorého nechal majiteľ v rozhorúčenom aute. Políciu zavolali ľudia, ktorí si domáceho miláčika všimli. Kňučal v zamknutom aute, na ktoré pražilo slnko. Už na pohľad bol malátny a postupne prestával reagovať, keď ho oslovovali.

Ak by si na podobnú situáciu natrafil aj ty, nemáš váhať a volať na tiesňové linky. Podľa slov polície je jedno, či je v aute uviaznuté dieťa, alebo zviera. Stále ide o život.

S majiteľom sa snažili skontaktovať

Policajti zo začiatku nechceli pristúpiť k rozbitiu okna, ale nič iné im neostávalo. S majiteľom auta sa snažili skontaktovať telefonicky, no to sa im nepodarilo. Boli preto postavení pred rozhodnutie dostať ho von bez pomoci majiteľa, alebo ho nechať zomrieť, ak majiteľ urýchlene nepríde.

Situáciu zobrali do vlastných rúk. Psíka nakoniec vyslobodili, vzali do tieňa a dali mu vodu. Policajti každým rokom upozorňujú, že si na podobné prípady treba dávať pozor. V lete netreba v aute nechávať bez dozoru deti, ani domácich miláčikov. Môže to mať fatálne následky.

Tohtoročné teploty lámu rekordy

Vonku je skutočne teplo. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že tohtoročný jún bol na väčšine územia Slovenska teplotne „mimoriadne nadnormálny“. Na väčšine meteorologických staníc bol jún druhý až tretí najteplejší v celej histórii pozorovania Slovenska.

Jún sa zároveň zaradil aj medzi najsuchšie júny histórie a ide tiež o celoplošne najslnečnejší mesiac najmenej od roku 1951. Riziko podobných rozhodnutí je preto skutočne veľké.

Okná netreba rozbíjať bez uváženia

Aj napriek upozorneniam ľudia na deti a domácich miláčikov v autách zabúdajú, alebo situáciu podceňujú. Preto sa jednoducho môže stať, že sa s niečím podobným stretneš ty sám. Policajti nevedia odpovedať na otázku, či je v každom prípade správne rozbiť okno. Ide síce o záchranu života, ale majiteľ môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody. Stále totiž ide o poškodenie cudzieho majetku.

Pravidlá sú iné, ak ide o prípad krajnej núdze a konanie spĺňa všetky jeho zákonné podmienky. To, či ide o prípad krajnej núdze je však na zvážení a každý prípad sa posudzuje individuálne, preto záchranca podstupuje určitý risk tak či tak.

Policajti tvrdia, že prvým krokom pri podobnej situácii je snaha čo najrýchlejšie zohnať majiteľa vozidla. Ak nájdeš v aute uviaznuté dieťa, alebo psa napríklad v nákupnom centre, policajti odporúčajú ísť to vyhlásiť cez informačný stánok, alebo SBS službu. Ak by si však majiteľa nezohnal, nemáš váhať a volať políciu, hasičov, alebo linku 112, kde ti okamžite poradia a pomôžu.

Zdroje: Facebook Polícia Slovakia, SHMU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá