Môžeš sa tešiť na vesmírny darček pred Vianocami, po 20 rokoch budeme svedkami „dvojitej planéty“

  • Jupiter a Saturn sa v decembri spoja a vytvoria na nočnej oblohe zdanlivo „dvojitú planétu“
  • Tento jav sa nazýva konjunkcia a pozorovateľný bude počas celého decembra
  • Jupiter a Saturn sa v decembri spoja a vytvoria na nočnej oblohe zdanlivo „dvojitú planétu“
  • Tento jav sa nazýva konjunkcia a pozorovateľný bude počas celého decembra

Ak by si sledoval oblohu niekoľko večerov po sebe, zistil by si, že vzdialenosť dvoch planét sa neustále zmenšuje. Jedná sa o planéty Jupiter a Saturn, ktoré sa pohybujú na oblohe doľava, Jupiter však rýchlejšie ako Saturn.

Jupiter a Saturn sa v decembri spoja a vytvoria na nočnej oblohe zdanlivo „dvojitú planétu“. Stane sa tak tesne pred Vianocami. Tieto dve planéty budú od 15. do 25. decembra od seba vzdialené menej ako priemer Mesiaca.

„Zarovnania medzi týmito dvoma planétami sú pomerne zriedkavé, vyskytujú sa raz za 20 rokov. Táto konjunkcia je výnimočne zriedkavá kvôli tomu, ako blízko sa planéty budú navzájom javiť,“ uviedol astronóm Patrick Hartigan pre Rice University.

Tieto dve planéty si neboli tak blízke od stredoveku

Tohtoročná tesná konjunkcia je vzácny jav, keďže posledné tesné priblíženie týchto dvoch planét nastalo v roku 1623 a znovu sa vyskytne až v roku 2080, uvádza tak Slovenská Akadémia Vied.

Najväčšie priblíženie spomínaných planét nastane 21. decembra 2020 bezprostredne po západe slnka, keď budú planéty na oblohe vzdialené len šesť uhlových minút.

Po 21. decembri si planéty pozície vymenia. Jupiter budeš vidieť vľavo a Saturn stále ďalej vpravo. Ak chceš sledovať tento jav, treba si nájsť čas do konca decembra. V januári už budú obidve planéty zapadať rýchlo po západe slnka a vo večernom súmraku budú zle pozorovateľné.

„Tieto dve planéty sú viditeľné v týchto dňoch na večernej oblohe nízko nad juhozápadným obzorom. Môžete ich vidieť večer po západe Slnka na hranici súhvezdí Strelca a Kozorožca,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

jupiter saturn vesmír december nočná obloha
zdroj: AÚ SAV

Planéty uvidíš aj voľným okom

Nemusíš sa báť, že si planéty pomýliš s hviezdami. Na rozdiel od mihotajúcich sa hviezd, Jupiter aj Saturn svietia stabilne. Jupiter a Saturn môžeš pozorovať už od novembra, avšak dobre viditeľné budú do konca decembra. Obe planéty ľahko spoznáš. Jupiter je jasnejší ako ktorákoľvek hviezda. Saturn síce až tak jasný nie je, žiari však výrazne zlatou farbou.

Ako Earthsky uvádza, Saturn, šiesta planéta od Slnka, je najpomalšie sa pohybujúcou planétou, ktorú môžeme ľahko vidieť aj okom. Oslnivý Jupiter, piata planéta od Slnka, je druhou najpomalšou svetlou planétou po Saturne.

Z tohto dôvodu sú spojenia Jupiter a Saturn najvzácnejším spojením jasných planét na základe ich pomalých pohybov pred súhvezdiami zverokruhu. Saturnu trvá takmer 30 rokov, kým obehne okolo Slnka úplný kruh a Jupiteru takmer 12 rokov.

Pri veľkej konjunkcii v roku 2000, pred 20 rokmi, boli Jupiter a Saturn na našej oblohe blízko slnka a bolo ich ťažké pozorovať. Nasledujúce dni tak máš skvelú možnosť pozorovať voľným okom nezvyčajný jav, ktorý tak skoro neuvidíš. 

Zdroje: sav.sk, deseret.com, earthsky.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech