Môžeš si vziať čokoľvek a zadarmo. Na Slovensku otvorili obchod, ktorý je svojím konceptom výnimočný

  • Ide v poradí o druhú výmennú prevádzku, prvá bola otvorená v júni tohto roka v Prievidzi
  • Zmyslom a podstatou obchodu je bezplatná výmena a zdieľanie vecí
Swap prevádzka v Prievidzi
Prvá výmenná prevádzka na Slovensku v Prievidzi, TASR/Radovan Stoklasa
  • Ide v poradí o druhú výmennú prevádzku, prvá bola otvorená v júni tohto roka v Prievidzi
  • Zmyslom a podstatou obchodu je bezplatná výmena a zdieľanie vecí

V areáli pôvodnej továrne Zornice – Bettexu v Nitrianskom Pravne si z obchodu môžeš viac čokoľvek bez platenia. Zmyslom swapovej prevádzky BerTo! je bezplatná výmena a zdieľanie produktov medzi ľuďmi.

Týmto spôsobom sa môžeš zbaviť funkčných vecí, ktoré už nepotrebuješ, no zároveň potešiť niekoho iného, kto by ich potreboval. Ubudne tak odpadu, ľudia si navzájom pomôžu a staré veci zároveň získajú nový život.

Prvou lastovičkou je úspešná výmenná prevádzka v Prievidzi. Kvôli korone sa jej otvorenie posunulo na symbolický dátum 5. júna, na Svetový deň životného prostredia. Za nápadom stoja poslankyne mestského zastupiteľstva Natália Svítková a Kvetoslava Ďurčová.

„Swap znamená výmenu stále použiteľných vecí, ktoré niekto nepotrebuje, pre niekoho iného, kto ich nemá. Obom nám záleží na našom okolí a životnom prostredí. Kvetka sa na to orientuje aj v rámci svojej mestskej časti, kde robí swap bazáre či akcie. Ja som chcela, aby to malo pridanú hodnotu a bolo to pravidelnejšie, aby sem ľudia mohli doniesť veci kedykoľvek a, naopak, keď budú potrebovať, môžu si odtiaľto niečo zobrať,“ priblížila pani Svítková, ktorá sa zároveň venuje iniciatíve Čisto v Prievidzi, pre kolegov z Interez.

Práve pomoc dobrovoľníčok z Prievidze sa zišla dobrovoľníčkam z Nitrianskeho Pravna. „Vedeli sme tak, čo všetko si musíme zariadiť a zabezpečiť. Oslovili sme obec, ktorá nám vyšla v ústrety a dala nám tieto priestory. Celá naša činnosť je dobrovoľná,“ konštatuje Marta Gáplovská pre Sme.

Obe prevádzky sa držia podobných pravidiel. Priniesť môžeš čisté, funkčné a nepoškodené menšie predmety od oblečenia, hračiek a kníh, až po dekorácie a kreatívne potreby.

Vziať si však môžeš čokoľvek aj bez toho, aby si niečo priniesol. Objemnejšie predmety obchod neprijíma. Pre takéto prípady je však priamo na prevádzke vyvesená inzercia. Darované predmety sa nesmú ďalej predávať, no možno ich ďalej darovať na dobročinné účely.

Nápad sa veľmi zapáčil samotnému obecnému úradu, ktorý dúfa, že týmto spôsobom ubudne odpadu v obci a staré predmety získajú novú funkciu, prípadne poslúžia ako súčiastky.

„Pre obyvateľov obce, ale aj ľudí zo širokého okolia sú takéto projekty veľmi prínosné. Snažíme sa myslieť ekologicky a takéto projekty sú pilotné v tejto oblasti,“ uvidela pre portál Dobré noviny Dagmar Matiašková Ferencová, prednostka Obecného úradu v Nitrianskom Pravne.

Výmenná prevádzka je otvorená od 20. 8. so skúšobnou otváracou dobou v pondelok a štvrtok od 11.00 do 17.00. Určite sa tam zastav

Zdroje: interez.sk, myhornanitra.sme.sk, dobrenoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK