Môžeš za ňu schytať pokutu až 150 eur, aj keď je legálna. Slováci túto činnosť robia radi na balkónoch

  • Niektorým ľuďom nevadí iba fajčenie na balkóne, no aj grilovanie
  • To je však niekde úplne zakázané
Collage Maker-02-May-2023-10-46-AM-6962
Ilustračný obrázok Unsplash/Roberto Nickson, Eanlami, Paul Hermann
  • Niektorým ľuďom nevadí iba fajčenie na balkóne, no aj grilovanie
  • To je však niekde úplne zakázané

Hoci grilovanie na balkóne bežnou praxou nie je, mnohí ľudia, ktorí nevlastnia záhradu, sa k tejto aktivite prikláňajú. Ide však o úplne inú situáciu, ako je grilovačka na záhrade, ktorú možno zorganizovať bez obmedzení. V prípade grilovania na balkónoch a terasách totiž existujú určité obmedzenia a to aj napriek tomu, že neexistuje zákon, ktorý túto aktivitu zakazuje. 

Ako informuje portál Záhradkár, v niektorých mestách je takéto grilovanie povolené, pričom ide napríklad o Nitru alebo Bratislavu. Ak sa však rozhodne pre balkónovú grilovačku obyvateľ Žiliny alebo Prešova, hrozí mu pokuta 33 eur. V správnom konaní ide až o 150 eur. 

Všetko záleží od domového poriadku, v ktorom sú pravidlá jasne stanovené. Vo väčšine prípadov platí, že problém by nemal nastať v starších bytovkách. V tých nových je táto aktivita väčšinou zakázaná. Aj napriek tomu však pokutu môžu dostať tiež obyvatelia starších bytoviek, čo stanovuje Občiansky zákonník. 

Podľa neho totiž nesmieme svojich susedov nadmieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne. V prípade, že na teba sused zavolá políciu kvôli grilovačke, pri prvej návšteve ťa len napomenie. Keď však príde druhýkrát, budeš musieť zaplatiť 33-eurovú pokutu.

Ak sa grilovačky na balkóne alebo terase zriecť aj tak nechceš, odporúča sa investícia do nedymiaceho grilu. 

Problematické je aj fajčenie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Záhradkár, Pluska

Najnovšie videá

Trendové videá