„Možno ma za tieto slová uväznia alebo zabijú.“ Ruský futbalista odsúdil inváziu na Ukrajinu

  • Písal list priamo Putinovi
  • Hrozí mu až 15 rokov za mrežami
  • Nie je jediný spomedzi futbalistov
Denisov
Bývalý ruský futbalista Igor Denisov (vľavo), Twitter/Equitynews
  • Písal list priamo Putinovi
  • Hrozí mu až 15 rokov za mrežami
  • Nie je jediný spomedzi futbalistov

Už takmer štyri mesiace trvajúca ruská invázia na Ukrajine má silných odporcov nielen v drvivej väčšine demokratických krajín, ale agresívny postup ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začala 24. februára, má mnohých odporcov aj medzi obyvateľmi samotného Ruska. Výnimkou nie sú ani všeobecne známe osobnosti, akými sú napríklad športovci.

Jedným z nich je aj 38-ročný Igor Denisov, ktorý sa stal najstarším aktívnym, alebo už vyslúžilým ruským športovcom a verejne odsúdil ruskú inváziu na územie nášho východného suseda, ale napriek tomu stále žije v Rusku, píše The Guardian

Písal list samotnému Putinovi

The Independent cituje z exkluzívneho interview, ktoré Denisov poskytol ruskému športovému novinárovi Nobelovi Arustamyanovi: „Pre mňa je táto vojna katastrofou, úplným hororom. Neviem, možno ma za tieto slová uväznia alebo zabijú, ale hovorím tak, ako to je.“ 

Pre The Moscow Times Denisov v tejto súvislosti povedal, že počas prvých dní vojny natočil video, v ktorom vyzýval Putina na skončenie invázie, avšak ruské médiá jeho nahrávku odmietli vydať.

„Dokonca som povedal, že som pripravený pokľaknúť si pred Putinom. Ja, hrdý chlap. Bol som pripravený kľaknúť si pred ním na kolená, aby som to všetko zastavil,“ povedal Denisov. 

Môže skončiť za mrežami až na 15 rokov

Insider píše, že 38-ročný Denisov vyhlásil, že sa už necíti byť hrdý na svoju vlasť a zároveň dodal, že poslal list Putinovi, v ktorom ho žiadal, aby zastavil inváziu.

V marci Rusko prijalo novú legislatívu, ktorá kriminalizuje šírenie „falošných správ“ o vojne a previnilcom hrozí trest až 15 rokov väzenia. Už aj pred vypuknutím vojny na Ukrajine však Vladimir Putin tvrdo a nekompromisne potláčal akékoľvek verejné nesúhlasy s jeho politikou, asi najznámejším je prípad vodcu opozície Alexeja Navaľného. 

Nie je ani zďaleka jediným medzi športovcami

Futbalový portál Goal informuje, že ešte počas aktívnej futbalovej kariéry si Denisov nedával servítku pred ústa a vždy povedal, čo si myslel. Čo sa týka jeho športových úspechov, medzi rokmi 2008 a 2016 bol ústrednou postavou ruského národného tímu, a medzi rokmi 2012 a 2016 bol aj jej kapitánom. Pokiaľ ide o klubovú dráhu, najlepšie roky strávil v posledných desaťročiach najúspešnejšom ruskom klube Zenite Petrohrad.

Denisov je však zároveň len jedným z celého radu ruských športovcov, ktorý sa nebáli vyjadriť svoj odmietavý postoj voči krviprelievaniu na Ukrajine verejne. The Moscow Times akcentuje, že spomedzi aktívnych futbalových reprezentantov tak urobili Fjodor Smolov a Alexander Sobolev či Nadežda Karpovová. 

O podstatne úspešnejšom a známejšom prípade hovorí The Independent. Andrej Rublev patrí k najlepšej desiatke tenistov súčasnosti a koncom februára, teda v prvých dňoch vojny, po postupe do finále na turnaji v Dubaji napísal na objektív fotoaparátu „Žiadna vojna, prosím.“

Zdroje: The Guardian, The Independent, The Moscow Times, Insider, Goal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá