Možno máme pred sebou poslednú skutočnú zimu. Meteorológovia upozorňujú na polárny vír, ktorý sa valí na Európu

  • Meteorológovia varujú pred dlhou a krutou zimou
  • Stať sa tak môže, ak naše územie zasiahne polárny vír
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Joy Real, unsplash/ Toa Heftiba
  • Meteorológovia varujú pred dlhou a krutou zimou
  • Stať sa tak môže, ak naše územie zasiahne polárny vír

Niektorí sa sotva adaptovali na fakt, že nastala jeseň a už tu máme približné predpovede súvisiace s tohtoročnou zimou. Tí, ktorí sú milovníkmi slnečného počasia by si mali nadchádzajúce teplé dni užiť plnými dúškami. Ak patríš do spomínanej skupiny, na zimu si chystaj poriadne teplé oblečenie. Meteorológovia totiž varujú pred polárnym vírom, ktorý sa približuje k Európe.

Definitívnych predpovedí sa dočkáme neskôr

Polárny vír sa vytvoril nad severným pólom a každým dňom sa zväčšuje. Podľa portálu Severe Weather by mal putovať aj do Európy, čo by znamenalo intenzívnejšiu zimu a teploty nachádzajúce sa hlboko pod nulou.

Do konca tohto mesiaca sa budú teploty v stratosfére nad severným pólom pohybovať v rozmedzí od 10 až -20 stupňov Celzia. Práve spomínaný polárny vír tlačí ľadový vzduch nižšie a my sme ho mali pocítiť už v decembri.

Ak by sa predpovede meteorológov naplnili, vo februári by sme tuhú zimu pocítili najviac. Definitívnych predpovedí sa však dočkáme až neskôr. To, či bude tohtoročná zima skutočne treskúcou môže podľa odborníkov ovplyvniť značné množstvo faktorov, najmä prúdy nad Atlantickým oceánom.

Ak by polárny vír skutočne zasiahol aj naše územie, pripraviť sa musíme na dlhú a veľmi chladnú zimu.

Sneh
zdroj: unsplash/Joy Real

O desiatky rokov bez snehu?

Ak by sa predpovede naplnili, možno očakávať, že sa treskúce zimy budú vyskytovať stále menej. V minulosti portál Imeteo uviedol, že možno očakávať, že zimy budú o niekoľko rokov výrazne teplejšími. Poľskí klimatológovia vypočítali, aké teploty budú v našej oblasti panovať počas nadchádzajúcich rokov.

Predpovede rozdelili do dvoch scenárov. Prvý by platil v prípade, že by sa nám podarilo spomaliť nárast emisií. V takom prípade by sa medzi dekádami 2021-2030 a 2090-2100 priemerná teplota počas zimy na Slovensku zvýšila zhruba o 1 až 2 °C.

Druhý scenár počíta so zachovaním súčasného rastu emisií skleníkových plynov. Podľa neho by sa medzi rokmi 2021-2030 a 2090-2100 mala priemerná zimná teplota na Slovensku zvýšiť o 2,5 až 4 °C, informuje iMeteo.

Sneženie
zdroj: unsplash/Go to Boxed Water Is Better's profileBoxed Water Is Better
Zdroje: severe-weather.eu, imeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá