Mrazivé a zasnežené Vianoce si želá každý. Vyhliadky odborníkov na tohtoročnú zimu ťa nepotešia

  • Ako bude vyzerať tohtoročná zima?
  • Meteorológovia majú takéto prognózy
zima sneh
Ilustračný obrázok, Unsplash/Boxed Water Is Better
  • Ako bude vyzerať tohtoročná zima?
  • Meteorológovia majú takéto prognózy

Azda každý si predstavuje Vianoce a sviatky s nimi súvisiace zasnežené. Od starších generácií neustále počúvame, že zimy, aké zažívali oni v minulosti, sa už nedočkáme, a snehu už rovnako veľa nebude. Aká teda bude tohtoročná zima a na čo sa máme pripraviť?

Ako sa bude počasie vyvíjať?

Aby sme sa pokúsili pochopiť zimnú sezónu a jej predpoveď, musíme si uvedomiť, že pokiaľ ide o počasie, existuje veľa faktorov. Globálne počasie je veľmi zložitý systém s mnohými veľkými a malými klimatickými vplyvmi,“ uvádza hneď na úvod meteorologický portál Severe weather.

Predpovede preto podľa ich slov môžu byť len orientačné. Niekoľko zdrojov skloňuje vplyv studenej fázy La Nina, ktorá zohráva vo vývoji počasia v najbližšom období dôležitú úlohu.

Názov La Nina je iným názvom pre chladné teploty oceánu v tropickom Tichom oceáne. Severe weather sa na predpoveď nadchádzajúcej zimy pozrel cez niekoľko modelov.

Uvádzajú, že Model ECMWF je často označovaný ako najspoľahlivejší, minimálne v kategórii s dlhým dosahom.

„Žiadnu dlhodobú/sezónnu predpoveď však nemožno považovať za úplne ‚spoľahlivú’, pretože sa pozeráme len na trendy a na to, ako sa môžu vyvíjať vzorce počasia,“ objasňujú opätovne.

zdroj: unsplash/Denys Nevozhai

Nadpriemerne teplá zima

Dodali, že Európu pravdepodobne čakajú vyššie teploty, než je obvyklé. „Vyššie teplotné anomálie a miernejšie podmienky sú pravdepodobnejšie smerom k východným oblastiam Európy. Stredné a západné časti kontinentu pravdepodobne zaznamenajú občasné studené fronty od severozápadu, a preto je teplá anomália o niečo nižšia,“ objasňujú.

Podľa jedného z najznámejších slovenských meteorologických webov iMeteo čaká aj Slovensko nadpriemerne teplá zima. Teploty môžu byť v priemere o 0,5 až 1 °C vyššie. 

zdroj: Unsplash/Denys Nevozhai,Melisa Popanicic

iMeteo tiež objasňuje, že modely predpokladajú na Slovensku normálne snehové podmienky. „O niečo viac snehu oproti priemeru sa očakáva na juhozápade Slovenska,“ informuje portál.

Zdroje: severe-weather.eu, imeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie