„Mučenie bolo v Charkovskej oblasti bežnou praxou,“ tvrdí Zelenskyj. Rusov označuje za „fašistov“

  • Zelenskyj označil Rusov za fašistov
  • Na Ukrajine našli niekoľko miest s dôkazmi mučenia civilistov
  • Vykopávajú masové hroby a získavajú ďalšie dôkazy
Experti na Ukrajine prešetrujú zločiny, ktoré Rusi páchali na civilistoch
YouTube/Reuters, Al Jazeera/Reprofoto
  • Zelenskyj označil Rusov za fašistov
  • Na Ukrajine našli niekoľko miest s dôkazmi mučenia civilistov
  • Vykopávajú masové hroby a získavajú ďalšie dôkazy

Na Ukrajine sa čoraz viac objavujú hrozivé správy o ruskom mučení ukrajinských civilistov. Dialo sa tak v Buči, Mariupole, po novom však aj v okupovaných oblastiach, ktoré Ukrajina aktuálne oslobodzuje, informovali sme. Ruské jednotky obvinil z rozsiahleho mučenia aj prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa ukrajinského lídra našli v Charkovskej oblasti doposiaľ aspoň desať lokalít, kde k mučeniu skutočne došlo. Zelenskyj to uviedol vo svojom sobotňajšom večernom video príhovore. Agentúra TASR informuje, že podľa neho išlo o rozšírenú prax okupantov. Označil ich za fašistov a správanie ruských vojsk prirovnal k nacistickým praktikám.

„Mučenie bolo na tomto okupovanom území rozšírenou praxou,“ povedal prezident. Podotkol, že Rusi sa budú pred súdom zodpovedať za svoje zločiny rovnako, ako to museli podstúpiť nacisti po skončení druhej svetovej vojny.

„Zistíme totožnosť všetkých tých, ktorí mučili a týrali ľudí; ktorí tieto zverstvá priniesli z Ruska sem, na ukrajinské územie,“ dodal.

Upozornenie: Video obsahuje zábery z vojny. Nie je vhodné pre slabšie povahy.

Mučiace zariadenia

Ukrajinský prezident pokračoval a podčiarkol, že Ukrajinci našli na oslobodenom území aj dôkazy, konkrétne mučiace zariadenia. Úrady zverejnili aj ich fotografie, ako aj videozáznamy a fotografie miest mučenia. Neďaleko mesta Izium sa nachádzal masový hrob, informovali sme. Podľa prezidenta v ňom odborníci vykonali exhumáciu a na telách pochovaných našli dôkazy mučenia.

Upozornenie: Video obsahuje vyššie spomínané zábery z vojny. Nie je vhodné pre slabšie povahy.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok oznámil, že do Iziumu hodlá vyslať monitorovací tím. Ten má za úlohu preveriť tieto tvrdenia.

„Vyše 400 tiel so známkami mučenia, detí, tých, ktorí zahynuli v dôsledku raketových útokov, a príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, sa našlo na masovom pohrebisku v Iziume,“ uviedol Zelenskyj. Konečný počet obetí zatiaľ nepoznáme. Prezident mesto navštívil v stredu.

„Rusko sa už stalo najväčším zdrojom terorizmu na svete, žiadna iná teroristická mocnosť za sebou nenechala toľko mŕtvych… Svet musí konať. Rusko musí byť uznané za štát sponzorujúci terorizmus,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook.

Oleh Synehubov, gubernátor Charkovskej oblasti, v ktorej Izium leží, hovorí, že v masových hroboch našli aj telá so zviazanými rukami. „Podľa našich informácií nesú všetci známky násilnej smrti. Sú tu telá s rukami zviazanými za chrbtom. Každá skutočnosť bude vyšetrená,“ povedal Synehubov pre agentúru Reuters.

Ďalším mestom, v ktorom malo dôjsť k mučeniu civilistov, sa stala Balaklija. Jej obyvateľ Artem tieto zverstvá popísal pre médiá, informovali sme. Dokonca aj on sám dostal elektrické šoky. Po oslobodení objavili masový hrob aj v tomto meste neďaleko jeho centra.

Telá na bojiskách

Na bývalých či súčasných ukrajinských bojiskách stále ležia telá, ktoré padli na farmárskych poliach či vo vyhorených tankoch. V severovýchodnom kúte Ukrajiny sa kyjevským vojskám podarilo zatlačiť Rusov až cez ich vlastnú hranicu. Vzduchom však stále hvízdajú delostrelecké granáty vystreľované z ruského územia, uvádza ABC News.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Ukrajinci sa však aj napriek riziku ostreľovania usilujú o zabezpečovanie padlých. Tých hľadajú špeciálne drony.

„Je to riziko. Vždy riskujeme svoje životy a každú chvíľu môže z územia Ruska priletieť nejaký granát,“ povedal Vitalii, veliteľ Národnej gardy, ktorej muži pátrajú po telách vojakov z oboch strán.

Peklo v okolí mesta Izium si zažila aj 56-ročná Larysa Letiuča z dediny Prudjanka. „Tri dni predtým, ako sme sa rozhodli odísť, to tu bolo ako v pekle,“ hovorí.

„Lietalo to zo všetkých strán. Pískalo a vybuchovalo. Skryli sme sa v pivnici a… nám odstrelili dvere. Odišla som s rodinou v apríli a vrátila sa skontrolovať svoj majetok niekoľko dní po tom, čo ukrajinskí vojaci znovu dobyli dedinu. Videla som hrôzu. Stále sa neviem dať dokopy. Žili sme tu celý život a celý sme ho sem investovali. Stavali sme si dom, renovovali ho, priznáva Larysa.

Zdroje: TASR, Reuters, Al Jazeera, ABC News, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá