Musk deťom astronautov sľúbil, že sa im nič nestane. Nakoniec sa neletelo, no aj tak sa hovorí o veľkom úspechu

  • Spoločnosť SpaceX mala včera večer prvýkrát poslať do vesmíru svoju kozmickú loď s ľudskou posádkou
  • Štart rakety však bol pre nepriaznivé počasie nakoniec odložený na sobotu
  • Aj napriek tomuto všetci hovoria o veľkom dni pre NASA a samotnú firmu SpaceX
SpaceX svoj štart rakety do vesmíru odložila na Sobotu
TASR/AP/Evan Vucci
  • Spoločnosť SpaceX mala včera večer prvýkrát poslať do vesmíru svoju kozmickú loď s ľudskou posádkou
  • Štart rakety však bol pre nepriaznivé počasie nakoniec odložený na sobotu
  • Aj napriek tomuto všetci hovoria o veľkom dni pre NASA a samotnú firmu SpaceX

Včera večer sa malo po takmer 10 rokoch obnoviť lietanie ľudí do vesmíru z územia Spojených štátov amerických. Súkromná spoločnosť SpaceX, vlastnená Elonom Muskom, totiž plánovala vôbec po prvýkrát vyslať svoju kozmickú loď Crew Dragon s ľudskou posádkou. Išlo by tak o prvý komerčný let ľudí do vesmíru v histórii. 

Tieto plány však nakoniec skazilo nepriaznivé počasie, kvôli ktorému bol štart rakety Falcon 9 odložený na sobotu. Aj napriek tomuto dočasnému neúspechu však politici a vrcholní predstavitelia NASA hovorili o skvelom dni a ocenili leadership a pripravenosť celého tímu. Informovalo o tom abcnews

Na prvom mieste je bezpečnosť posádky

Uviedol to podnikateľ Elon Musk v živom vysielaní NASA TV približne dve hodiny pred samotným štartom. Musk hovoril o tom, že sa cíti zodpovedný za astronautov, ktorí v lodi Crew Dragon poletia na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. 

Ako píše portál BusinessInsider, CEO spoločnosti SpaceX a Tesla cítil túto zodpovednosť najsilnejšie vtedy, keď videl rodiny astronautov krátko po príchode do Kennedyho vesmírneho strediska. „Deťom astronautov som povedal, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme sa uistili, že sa vaši otcovia vrátia domov v poriadku,“ uviedol Musk. 

No a práve kvôli bezpečnosti astronautov bola nakoniec celá misia aj odvolaná. 

SpaceX štart svojej lode do vesmíru odložila
zdroj: FOTO: TASR/AP

V atmosfére bolo príliš veľa elektriny

Takto sa pre médiá vyjadril správca agentúry NASA Jim Bridenstine. V zápätí však rovno dodal, že včera nebola žiadna reálna búrka ani nič podobné, no existovala obava, že ak by sa štart spustil, mohlo by to vyvolať blesky. „Nakoniec sa odloženie štartu ukázalo ako správne rozhodnutie,“ uviedol Bridenstine. 

„Viem, že momentálne tu vládne istá vlna sklamania. Aj napriek tomu by som však tento deň nazval veľkým dňom pre NASA a SpaceX, keďže celý tím pracoval a vyzeral skutočne pôsobivo,“ takto zhodnotil Jim Bridenstine na tlačovom brífingu celý deň. 

Na štart sa prišiel pozrieť aj Donald Trump

Túto historickú udalosť si nechcel nechať ujsť ani prezident Spojených štátov amerických Donald Trump. Ten prostredníctvom Twitteru agentúre NASA a firme SpaceX poďakoval za ťažkú prácu a leadership s prísľubom, že sa na štart príde pozrieť aj v sobotu.

Zdroje: abcnews, BusinessInsider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK