Musk odstúpi z pozície CEO Twitteru. Hľadá „dostatočného blázna“

  • Elon Musk uposlúchol názor väčšiny
  • Na pozícii generálneho riaditeľa plánuje skončiť
  • Nájsť náhradníka však môže byť ťažké
Elon Musk a jeho anketa na Twitteri
Elon Musk a jeho internetová anketa, Flickr/Steve Jurvetson, Twitter/@elonmusk
  • Elon Musk uposlúchol názor väčšiny
  • Na pozícii generálneho riaditeľa plánuje skončiť
  • Nájsť náhradníka však môže byť ťažké

Zdá sa, že „krutovláda“ svetoznámeho miliardára Elona Muska sa na sociálnej sieti Twitter schyľuje ku koncu. Súčasný generálny riaditeľ totiž oznámil, že vo svojej funkcii plánuje ostať len po dobu, ktorá bude nevyhnutná na hľadanie svojej náhrady. O udalosti informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Kým nájde niekoho dostatočne bláznivého

Americký podnikateľ Elon Musk v utorok oznámil, že plánuje zostať vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti Twitter dovtedy, kým nenájde niekoho ochotného nahradiť ho na tomto poste. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Muskovo oznámenie nasledovalo po tom, čo ho používatelia sociálnej siete Twitter vyzvali, aby odstúpil. Vyjadrili sa tak v internetovom prieskume, ktorý spustil samotný miliardár a sľúbil, že sa bude výsledku hlasovania držať.

Odstúpim z funkcie generálneho riaditeľa, len čo nájdem niekoho dosť bláznivého na to, aby túto prácu prevzal!“ napísal Musk v tweete. „Potom už budem viesť len softvérové a serverové tímy,“ dodal.

Musk sa používateľov opýtal v spomínanom prieskume túto otázku: „Mal by som odstúpiť z funkcie šéfa Twitteru?“ Spomedzi viac než 17,5 milióna účastníkov hlasovania, ktoré prebiehalo od nedele večera a skončilo sa v pondelok, viac než polovica – 57,5 percenta – na túto otázku odpovedala kladne.

Na pozíciu si, zrejme ironicky, „brúsi zuby“ aj slávny americký rapper Snoop Dogg. Ten na sociálnej sieti uverejnil vlastnú anketu, v ktorej sa používateľov spýtal, či by si na pozícii generálneho riaditeľa želali práve jeho, pri čom dostal veľmi pozitívnu odozvu. O rapperovej ankete sme ťa informovali v separátnom článku.

Fiasko krátko po prevzatí

Podnikateľ začal riadiť spoločnosť so sídlom v kalifornskom meste San Francisco koncom októbra, keď ju kúpil. Jeho šéfovanie bolo poznačené narýchlo vymyslenými nariadeniami a politikami, ktoré čoskoro po zverejnení odvolal alebo zmenil.

Takisto si znepriatelil niektorých investorov svojej spoločnosti Tesla vyrábajúcej elektrické vozidlá, ktorí mali obavy, že Musk venuje Twitteru príliš veľa pozornosti.

Niektoré jeho kroky vyvádzali z miery inzerentov Twitteru a odrádzali jeho používateľov. Znechutilo ich napríklad prepúšťanie takmer polovice zamestnancov Twitteru, ako aj moderátorov obsahu či rozpustenie Rady pre budovanie dôvery a bezpečnosti.

americký podnikateľ Elon Musk a generálny riaditeľ amerického telekomunikačného operátora T-Mobile Mike Sievert počas spoločného ohlásenia spolupráce medzi T-Mobile-om a sieťou družíc Starlink
zdroj: TASR/AP

Pobúrilo ich aj to, že obnovil množstvo zablokovaných účtov vrátane účtu Donalda Trumpa, zrušil účty viacerým novinárom, pokúsil sa zaviesť poplatky za doposiaľ nespoplatnené služby a zakázať používateľom propagovať konkurenčné internetové platformy.

Musk, ktorý riadi aj technologickú spoločnosť SpaceX na vývoj vesmírnych rakiet, už predtým priznal, aké ťažké bude nájsť niekoho, kto by prevzal šéfovanie v Twitteri. Spoločnosť je totiž podľa neho „v zrýchlenom pruhu smerujúcom k bankrotu“. Miliardár však bude mať stále obrovský vplyv na sociálnu sieť ako jej majiteľ.

Boj proti novinárom

Okrem rozsiahleho prepúšťania sa Musk previnil aj inými škandálmi. Jedným z nich bolo napríklad zdanlivo bezdôvodné pozastavovanie účtov novinárov, ktorí sa venovali tematike miliardárovho vedenia spoločnosti. O udalosti sme ťa informovali v našom článku.

Séria banov sa mala odohrať pred pár dňami, pričom bolo suspendovaných viacero účtov zamestnancov svetoznámych denníkov ako napríklad CNN, Washington Post, Mashable či New York Times.

twitter app
zdroj: Unsplash/Souvik Banerjee

Všetky z nich pritom poukázali na konflikt medzi Elonovými tvrdeniami o „slobode prejavu“ a skutočným stavom sociálnej siete.

Žiadny z používateľov pritom nemal vopred dostať akékoľvek upozornenie či vysvetlenie prostredníctvom e-mailu. Spravodajský web CNN dopĺňa, že majiteľ sociálnej siete uviedol „nepovolené zdieľanie jeho aktuálnej polohy novinármi“ ako dôvod pre suspenziu daných účtov. Žiadny z nich sa však tohto priestupku nemal dopustiť.

Zdroje: TASR, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá