Musk spochybnil americké vojenské výdavky. Varuje pred prehrou v budúcej vojne
- Elon Musk kritizuje neefektívne výdavky USA na obranu
- Masívne čínske zbrojenie Číny a vojna na Ukrajine ukazujú potrebu efektívnejších programov na zbrojenie

- Elon Musk kritizuje neefektívne výdavky USA na obranu
- Masívne čínske zbrojenie Číny a vojna na Ukrajine ukazujú potrebu efektívnejších programov na zbrojenie
Miliardár a šéf Tesly Elon Musk ostro skritizoval výdavky USA na obranu, pričom spochybnil efektivitu a strategické smerovanie amerických vojenských programov. Reagoval tak na správu Rozpočtového úradu Kongresu, podľa ktorej americké námorníctvo plánuje vynaložiť až 1,2 miliardy dolárov na údržbu a rozšírenie flotily počas nasledujúcich 30 rokov.
Drahé vojnové lode a zastarané stratégie
Musk, ktorý sa dlhodobo vyjadruje kriticky na adresu vojensko-priemyselného komplexu Spojených štátov, vyzval na zásadnú reformu vojenských obstarávaní.
„Americké zbrojné programy musia byť úplne prerobené. Súčasnou stratégiou je postaviť malý počet zbraní za vysokú cenu na boj proti včerajšej vojne. Ak nedôjde k okamžitým a dramatickým zmenám, Amerika môže prehrať budúcu vojnu veľmi tvrdo,“ napísal Musk na sociálnej sieti.
American weapons programs need to be completely redone.
The current strategy is to build a small number of weapons at a high price to fight yesterday’s war.
Unless there are immediate and dramatic changes made, America will lose the next war very badly. https://t.co/wJfDROM7kz
— Elon Musk (@elonmusk) February 7, 2025
Podľa neho vysoké náklady, byrokratické prekážky a dlhé vývojové cykly brzdia inovácie a flexibilitu amerických ozbrojených síl. Kritici, vrátane Muska, poukazujú na to, že priemerná cena jednej vojenskej lode dosahuje 3 miliardy dolárov, čo môže byť v budúcich konfliktoch neudržateľné.
Hrozba zo strany Číny a Ruska
Spojené štáty čelia rastúcemu tlaku zo strany čínskeho námorníctva, ktoré už prekonalo USA v počte vojnových lodí. Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLAN) masívne investuje do vývoja moderných zbraní, hypersonických rakiet a pokročilých technológií elektronického boja.
V tejto súvislosti sa objavujú obavy, že americká stratégia obstarávania drahých, ale menej početných lodí by mohla byť nevhodná pre budúce konflikty. Mnohí analytici navrhujú posun smerom k väčšej flotile menších a cenovo efektívnejších plavidiel s vyššou flexibilitou.
Čína nerobí veľké kroky iba v budovaní námornej flotily. Jej výdavky na zbrojenie v roku 2023 tvorili podľa správy CEPR 296 miliárd amerických dolárov.
Poučenie z vojny na Ukrajine
Vojna na Ukrajine zásadne zmenila spôsob vedenia ozbrojených konfliktov a ukázala, aký vplyv majú nové technológie na bojové operácie. Jedným z najvýraznejších prvkov je masové nasadenie dronov. Ukrajinská armáda využíva lacné komerčné drony na cielené útoky, zatiaľ čo Rusko nasadzuje iránske drony Šáhid na ničenie ukrajinskej infraštruktúry.
Ďalším rozhodujúcim faktorom sa stal elektronický boj. Obe strany aktívne rušia komunikačné a navigačné systémy, čím sťažujú koordináciu nepriateľských síl. Kybernetická vojna sa vedie paralelne s bojmi na fronte, pričom ruskí hackeri útočia na ukrajinské siete a Ukrajina využíva technologickú podporu západných spoločností.
Vojna na Ukrajine tak ukazuje, že tradičné vojenské stratégie musia byť prispôsobené novej realite na bojisku.
Súkromný sektor vs. tradičný vojensko-priemyselný komplex
Práve miliardár Elon Musk dlhodobo propaguje využitie autonómnych systémov, dronov a umelej inteligencie vo vojenstve – technológií, v ktorých jeho spoločnosti SpaceX a Tesla preukázali výrazný pokrok. Jeho vyjadrenia reflektujú rastúcu priepasť medzi obhajcami tradičného modelu vojenského obstarávania a zástancami technologických inovácií.
Zatiaľ čo predstavitelia Pentagonu naďalej presadzujú vyvážený prístup k modernizácii flotily, debata o efektívnosti výdavkov na obranu sa bude v nasledujúcich rokoch pravdepodobne ešte viac prehlbovať. Muskove komentáre len pridávajú do diskusie o budúcnosti amerických ozbrojených síl olej do ohňa, píše The Defence Blog.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: X/@elonmusk, The Defence Blog, CEPR