Musk tlačí Twitter do nižšej ceny. V prípade odstúpenia od obchodu mu hrozí veľká pokuta

  • Analytici tvrdia, že sa Musk snaží vyjednať si nižšiu sumu alebo od kúpy odstúpiť
  • Ak by Musk z kúpy vycúval, hrozí mu pokuta vo výške jednej miliardy eur
Elon Musk
Instagram/Elon Musk
  • Analytici tvrdia, že sa Musk snaží vyjednať si nižšiu sumu alebo od kúpy odstúpiť
  • Ak by Musk z kúpy vycúval, hrozí mu pokuta vo výške jednej miliardy eur

Elon Musk pred niekoľkými dňami „dočasne zastavil“ dohodu o akvizícii Twitteru. Zdá sa, že mu sociálna sieť príde pridrahá. Pôvodná dohoda hovorila o 44 miliardách dolárov, najbohatší muž sveta dnes hovorí, že nižšia suma je stále na stole, informuje Bloomberg.

Falošných účtov môže byť priveľa

Musk verejne uviedol, že kúpu pozastavil, pretože čaká na podrobnosti o spame a falošných účtoch na platforme. Na súkromnej konferencii v Miami neskôr povedal, že falošných môže byť viac než 20 % zo všetkých účtov dokopy, informuje CNBC. Podľa človeka, ktorý sa konferencie zúčastnil, v tejto súvislosti spomenul, že je stále možné, že sa kúpna suma prehodnotí a on zaplatí menej.

Angelo Zino, analytik CFRA, ktorý zastrešuje technologické spoločnosti, uviedol, že odhad počtu robotov je na Twitteri konštantný, odkedy vstúpila spoločnosť na burzu. Od roku 2013 uvádzajú, že ide o približne 5 % používateľov.

Musk na konferencii v Miami povedal, že sa relatívne nízkemu číslu, ktoré dostal od Twitteru, verí len ťažko. Podľa štvrťročnej správy Twitteru tvorili falošné či spamové účty v 1. štvrťroku tohto roka menej ako 5 % „speňažiteľných denne aktívnych“ používateľov.

Nie sú dokonalí

Parag Agrawal, výkonný riaditeľ Twitteru, uverejnil na sociálnej sieti dlhé vlákno, v ktorom podrobne popisuje, ako ich spoločnosť vypočítava množstvo botov. Povedal tiež, že pred týždňom zdieľali „prehľad procesu odhadovania s Elonom“.

„Najprv musím uviesť zrejmé, spam narúša zážitok bežných používateľov na Twitteri, čím môže poškodiť naše podnikanie. Sme preto odhodlaní každý deň odhaliť a odstrániť čo najviac spamu. Ten, kto tvrdí opak, sa mýli.“

Agrawal uviedol, že na Twitteri pozastavia denne vyše pol milióna spamových účtov, „zvyčajne ešte predným, než ich ktokoľvek z vás uvidí“. Každý týždeň blokujú milióny takých účtov, pri ktorých majú len podozrenie, že môže ísť o spam, ak neprešli výzvami na overenie človekom: „V zachytávaní spamu nie sme dokonalí. Robíme veľa, no niečo vždy prekĺzne.“

Musk na spomínané vlákno výkonného riaditeľa odpovedal emotikonom exkrementu. Musk ani vedenie Twitteru túto výmenu ďalej nekomentovali.

Analytici majú pochybnosti

Analytici z Wall Street špekulujú, že je Muskove šírenie pochybností je taktika zameraná na zníženie kúpnej ceny pre Twitter. Odborníci si myslia, že ak sa Muskovi jeho cieľ nepodarí, z kúpy odstúpi. Aj analytik CFRA, Zino, si myslí, že Musk hľadá verejným odložením obchodu zrejme priaznivejšiu cenu. Sám Musk však na Twitteri uviedol, že má o akvizíciu stále záujem.

V súčasnosti narúša Muskov osobný majetok klesajúca cena akcií Tesly. Akcie Tesly sú hlavným zdrojom Muskovho bohatstva a odkedy začiatkom tohto mesiaca oznámil akvizíciu Twitteru, klesli takmer o 30 %. Ak by však Musk z kúpy vycúval, hrozí mu pokuta vo výške 1 miliardy eur.

Zdroje: CNBC, Bloomberg, Twitter/Elon Musk, Twitter/Parag Agrawal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá