Muskova firma implantovala opici do mozgu „čip“, vďaka ktorému hrá videohry. Vraj je šťastná

  • Neuralink stojí pred obrovským míľnikom
  • Prostredníctvom implantátu vo veľkosti mince dokáže táto opica hrať videohry
  • Neuralink stojí pred obrovským míľnikom
  • Prostredníctvom implantátu vo veľkosti mince dokáže táto opica hrať videohry

Predstav si, že by si na hranie videohier nepotreboval nič, len vlastný mozog. Toto sa stalo opici, ktorej Neuralink implementoval do mozgu zariadenie, vďaka ktorému dokáže komunikovať s počítačom. Spoluzakladateľom Neuralinku je Elon Musk.

Tvrdí, že zviera je z možnej interakcie šťastné a zariadenie mu nemá ako ublížiť. Podobný experiment vykonala spoločnosť už v druhom polroku roka 2020, kedy mini-počítače voperovala aj do prasiat. 

Stojíme pred prelomovou dekádou

Nie je to tak dávno, čo Neuralink oznámil, že sa im hardvér s názvom Link podarilo úspešne vložiť do živých prasiat. Na pódiu Musk predviedol tri zvieratá. Prvé zariadenie implantované nikdy nemalo. Ďalšie ho malo niekoľko mesiacov. Tretie malo tento mini-počítač implantovaný, no neskôr mu ho odstránili. „Ak si necháte implantovať Neuralink a potom sa rozhodnete, že ho nechcete, alebo chcete jeho aktuálnejšiu verziu, nie je problém ho odstrániť,“ uviedol Musk, informuje Futurism.

Neuralink implantát
zdroj: Neuralink/approach

„Naším cieľom je vyriešiť dôležité problémy s mozgom a chrbticou pomocou bezproblémovo implantovaného zariadenia,“ uviedol a neskôr dodal, že dané zariadenie by mohlo vyriešiť slepotu, paralýzu a problémy so sluchom. Musk tiež prezradil, že spoločnosť pracuje na robotovi, ktorý by v budúcnosti rýchlo a s vysokou profesionalitou Link chirurgicky implantoval.

Opica, ktorá hrá videohry

Neprešlo ani 6 mesiacov a najbohatší človek sveta oznámil, že sa v ich spoločnosti nachádza opica, ktorej do mozgu implantovali Link, informuje Bloomerg.

„Je to šťastná opica,“ uviedol na Clubhouse, súkromnej sociálnej aplikácii pre vedenie neformálnych konferencií, ktorá zaznamenala v poslednom čase značný boom. Dodal, že videá zapojených simianov budú zverejnené čoskoro.

Žiaden sci-fi scenár, ale realita. Svet sa tento rok dočká prvého letiska pre lietajúce autá

„Máme opicu s bezdrôtovým implantátom v lebke s malými drôtikmi, ktorá môže vďaka nášmu zariadeniu hrať videohry len prostredníctvom myšlienok,“ povedal Musk niekoľkým tisícom poslucháčov v miestnosti Clubhouse. Ľudí zároveň ubezpečil, že je o zviera dobre postarané a nič mu nehrozí. „Máme najkrajšie opičie zariadenia na svete. Chceme len, aby si navzájom mohli zahrať mind-pong.

Celé zariadenie je veľké ako minca a implantuje sa priamo do lebky. Cieľom technológie je prepojiť funkcie ľudského mozgu s technológiami. Vďaka funkčnému opičiemu experimentu sa Neuralink nachádza už len niekoľko krokov pred aplikáciou s prelomovou technológiu.

Neuralink mobilná aplikácia
zdroj: Neuralink/approach

Zámer, na ktorý chce Neuralink zariadenie využiť, nie je len simplifikácia bežných činností, ale návrat nezvratne postihnutých ľudí do normálneho života. Vďaka Linku by spoločnosť mohla byť schopná zvrátiť poranenia mozgu a chrbtice. „Existujú primitívne verzie tohto zariadenia s drôtmi, ktoré vám trčia z hlavy, ale toto je ako Fitbit v lebke s malými drôtikmi, ktoré sa dostávajú do mozgu,“ uviedol miliardár Elon Musk.

Zdroje: Futurism, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech