Muž býva prakticky zadarmo. Kúpil si vyradené lietadlo a nasťahoval sa doň

  • Bruce Campbell mal zaujímavý nápad - premenil lietadlo na svoj domov
  • Kúpil ho za 100 000 dolárov a teraz ho "parkuje" v lesoch v Oregone
Bývanie v lietadle oregon
Reprofoto/Youtube/CNBC, airplanehome
  • Bruce Campbell mal zaujímavý nápad - premenil lietadlo na svoj domov
  • Kúpil ho za 100 000 dolárov a teraz ho "parkuje" v lesoch v Oregone

V americkom štáte Oregon sa nachádza jedinečný „domov“ blízko mestečka Hillsboro, ktoré je predmestím Portlandu. V lese, na pozemku o rozlohe 10 akrov, žije dôchodca Bruce Campbell vo vyradenom lietadle značky Boeing 727.

Campbell, ktorý má 74 rokov a predtým pracoval ako elektroinžinier, tvrdí, že zamiloval sa do svojho domova a neľutuje rozhodnutie žiť v lietadle. Aj keď sa stretáva s extrémnymi teplotami, či už vysokými alebo nízkymi, ktoré ovplyvňujú jeho bývanie.

Lietadlo, ktoré patrilo manželovi Jacqueline Kennedyovej

Campbell tvrdí, že odjakživa sa mu pozdávala myšlienka, že bude žiť bez toho, aby niekomu platil nájom. Pre CNBC prezradil, že lesný pozemok v Oregone si kúpil ešte v 70. rokoch minulého storočia za 25 800 dolárov. Myšlienka spraviť si z lietadla domov ale prišla podľa neho ešte oveľa skôr. V pätnástich rokoch videl v televízii video s „pohrebiskom“ lietadiel, kde na poli čakali stovky vyradených lietadiel.

„Pomyslel som si: ,O môj bože, to je neuveriteľné. Sú ich tam stovky, prečo nemôžem mať jedno’,“ uviedol dôchodca.

Už ako pracujúci muž si naozaj jedno zaobstaral. Nevedel však, ako kúpiť takéto lietadlo, preto si najal firmu, ktorá mu s nájdením lietadla mala pomôcť.

„To bola obrovská chyba. Už to nikdy neurobím. Takéto spoločnosti sú naničhodníci,“ prezradil Campbell. „Dôrazne odporúčam kúpiť prúdové lietadlo úplne neporušené a úplne funkčné, možno s výnimkou odstránenia motorov.“

Boeing 727, ktorý slúži ako domov Bruce Campbella v Oregon
zdroj: Airplanehome

Po mesiacoch hľadania spoločnosť našla lietadlo Boeing 727 pre 200 pasažierov, ktoré malo 1 066 štvorcových stôp a vážilo okolo 31 751 kíl. Lietadlo sa nachádzalo v Grécku, no so Spojenými štátmi má niečo spoločné.

Išlo o lietadlo z flotily Olympic Airlines, ktorú vlastnil grécky milionár a lodný magnát Aristoteleis Onasis. Ten bol manželom Jacqueline Kennedyovej, vdovy po zavraždenom prezidentovi Johnovi Fitzgeraldovi Kennedym. Bývalá prvá dáma sa mala nachádzať na palube lietadla potom, ako telo jej druhého manžela prevážali naspäť do Grécka.

Campbell zaplatil za lietadlo 100 000 dolárov, ďalších 120 000 dolárov stála preprava z Grécka do Hillsboro, kde mu odobrali motory a ďalšie časti potrebné na lietanie.

Za renováciu zaplatil dôchodca 15 000 dolárov. Podvozok upravil tak, aby bol odolný voči zemetraseniu, pretože Oregonu sa zemetrasenia nevyhýbajú.

Lietadlo má obývačku aj kuchyňu 

Interiér lietadla je vybavený skromne. Campbell odstránil väčšinu sedadiel, aby zväčšil priestor v lietadle. Vybudoval si tam pracovňu, kde opravuje staršie počítače.

Spálňu predstavuje pohovka, ktorú vyhrieva elektrická deka. „Neviem, či by som bol nažive, keby nebolo elektrickej prikrývky,“ uviedol dôchodca. Teplota v lietadle vo veľkom závisí od vonkajšej teploty. V zime preto zabezpečuje teplo už spomínaná elektrická deka a ešte infračervené svetlo, ktoré vyhrieva vybrané časti lietadla.

Boeing 727, ktorý slúži ako domov Bruce Campbella v Oregon
zdroj: reprofoto/Youtube/CNBC

Boeing 727, ktorý slúži ako domov Bruce Campbella v Oregon
zdroj: reprofoto/Youtube/CNBC

Boeing 727, ktorý slúži ako domov Bruce Campbella v Oregon
zdroj: reprofoto/Youtube/CNBC

Naopak v lete je v lietadle veľmi teplo a stáva sa z neho nepriepustná konzerva. Campbell bojuje s teplom nezvyčajným spôsobom – nahotou. Na svojej webovej stránke Airplanehome varuje nečakaných návštevníkov, že v lietadle chodí nahý.

„Netienim si okná v kabíne, keď som v interiéri, nenosím žiadne oblečenie, pokiaľ to nie je potrebné z dôvodu ochrany pri práci alebo tepla,“ uviedol. „Takže buďte trochu opatrní, ak sú s vami deti alebo vám je nahota nepríjemná.“

Lietadlo disponuje dvoma záchodmi, sprchou a práčkou. Cambpell vytvoril aj kuchynskú časť, ktorá je malá, pretože podľa vlastných slov nie je veľmi kuchár, ale skôr šprť. Jedlo konzumuje väčšinou v konzervách alebo len ohrievané v mikrovlnke.

Platí len daň za pozemok a elektriku 

Napriek tomu, že nájom nikomu platiť nemusí, nevyhne sa daniam. V jeho prípade predstavujú mesačné poplatky vo forme daní za pozemok 220 dolárov, účty za elektriku predstavujú 100 až 250 dolárov mesačne. Oproti nájmu, ktorý priemerne v Hillsboro dosahuje výšku 1 437 dolárov, je to výrazne lacnejšie. 

Jeho domov ukazuje aj zvedavým návštevníkom, dokonca sa človek dokáže objednať na návštevu prostredníctvom jeho webovej stránky.

„Premena tohto lietadla na domov je pekný spôsob, ako si uctiť technológiu a remeselnú zručnosť, ktoré boli použité pri výrobe tohto lietadla,“ povedal pilot lietadla John Gully pre Oregon Live. Pilot bol zvedavý na Campbellov dom a tak sa ho pri návšteve dcéry žijúcej v Oregone rozhodol navštíviť.

Boeing 727, ktorý slúži ako domov Bruce Campbella v Oregone
zdroj: Airplanehome

Okrem návštev turistov organizuje Campbell aj koncerty, kde kapela hrá na krídle lietadla. Krídla lietadla sú dostupné i návštevníkom, ktorí na nich môžu skackať.

Campbell ale sníva o tom, že si rovnaký domov vybuduje aj v Japonsku, kde býva jeho priateľka, on samotný tam trávi polovicu roka.

„Neľutujem, že som sa venoval tejto vízii. Podľa mojich skúseností s mojimi hosťami verím, že ľudstvo prijme túto víziu z celého srdca v dostatočnej miere, aby sme mohli využiť každé prúdové lietadlo, ktoré vyradí z prevádzky,“ povedal pre CNBC.

Článok bol pôvodne publikovaný 12. januára 2023.

Zdroje: CNBC , Airplane, Oregon Live

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá