Muž dnes zarobí 1 euro, žena len 84 centov. O férovosť platov sa postará nový zákon

  • V boji proti platovej diskriminácii má pomôcť nový zákon
  • Do jeho tvorby sa môže zapojiť aj verejnosť
muži a ženy platové rozdiely, muž a žena pracujú, práca
  • V boji proti platovej diskriminácii má pomôcť nový zákon
  • Do jeho tvorby sa môže zapojiť aj verejnosť

Suma, ktorá príde na konci mesiaca na účet muža a ženy za tú istú prácu, nie je vždy rovnaká. Argumentov je viacero, medzi najčastejšie patrí – žena môže odísť na materskú dovolenku. Hovoríme však o hypotetickej situácii, hoci žena sa v skutočnosti nikam nechystá, aj tak nedostane rovnako zaplatené za rovnakú prácu ako jej mužský kolega. 

Kým doteraz boli rozdiely v platoch mužov a žien firemným tajomstvom, čoskoro by to tak nemalo byť, informuje portál OPeniazoch.sk. Rezort práce chystá novú legislatívu, ktorá má za cieľ priniesť väčšiu férovosť do odmeňovania. 

Návrh zákona má zefektívniť posudzovanie rozdielov v odmeňovaní

Znamená to fakt, že zamestnávatelia budú musieť podľa nových pravidiel ukázať, ako a podľa čoho určujú mzdy a riešiť prípadné nerovnosti. Legislatíva vychádza z európskej smernice a môže výrazne zmeniť spôsob doterajšieho odmeňovania. 

Predbežnú informáciu k pripravovanému zákonu o transparentnosti odmeňovania zverejnilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Európska smernica je pritom ešte z roku 2024 a nové pravidlá by na ňu mali nadväzovať. Týka sa posilnenia uplatňovania zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty. 

na snimke je zena, praca
zdroj: Canva/Worawee Meepians Images

Ako tvrdí rezort práce, návrh zákona má vytvoriť efektívny systém monitorovania a posudzovania rozdielov v odmeňovaní medzi mužmi a ženami. Zároveň má zabezpečiť, aby zamestnávateľské subjekty zaviedli rodovo neutrálne štruktúry odmeňovania založené na objektívnych kritériách. 

Aktuálne rozdiely v platoch mužov a žien 

Na stránke Europarlamentu sa píše, že: „Niektoré príčiny rozdielov v odmeňovaní žien a mužov sú štrukturálne a súvisia s rozdielmi v zamestnaní, úrovni vzdelania a pracovných skúsenostiach. Ak túto časť odstránime, zostane tzv. upravený mzdový rozdiel v odmeňovaní mužov a žien.“ 

Podľa dostupných dát bol priemerný rozdiel v odmeňovaní v rámci EÚ v roku 2023 presne 12 % v neprospech žien, pričom na Slovensku to bolo až 15,7 %. Kým muž zarobí 100 %, žena na rovnakej pozícii u nás zarobí len 84,3 %. 

Navyše podľa údajov z roku 2022 pracuje takmer jedna tretina žien (28 %) na kratší pracovný úväzok, zatiaľ čo takto pracuje len 8 % mužov. Napriek tomu jasne vychádza, že ak sa vezme do úvahy aj neplatená (starostlivosť o deti, domáce práce) a platená práca, ženy pracujú viac hodín v týždni ako muži. 

Zamestnávateľom pribudne viacero povinností 

V novom návrhu zákona pribudnú zamestnávateľom aj nové povinnosti. Napríklad podávať správy o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov a v prípadoch neodôvodnených rozdielov budú mať povinnosť spoločného posúdenia odmeňovania. To bude zahŕňať aj opatrenia na riešenie takýchto rozdielov. 

Zákon by mal upraviť aj postup pri ochrane práv zamestnancov a zamestnankýň, ktorí sa domnievajú, že boli takýmto spôsobom diskriminovaní. Majú nárok na nápravu a odškodnenie, ak sa preukáže porušenie tejto zásady. 

„Návrh zákona zakotví aj sankcie pri porušení práv a povinností súvisiacich s uplatňovaním práv a povinností týkajúcich sa zásady rovnakej odmeny,“ informovalo ministerstvo práce. 

Zapojiť sa môže aj verejnosť 

Podľa rezortu práce nie sú súčasné pravidlá dostatočné najmä pre veľké rozdiely v mzdách. Upozorňuje: „Nedostatočná transparentnosť a rodovo neutrálne kritériá hodnoty práce napriek existujúcim právnym predpisom zakazujúcim diskrimináciu v oblasti odmeňovania z dôvodu pohlavia bránia zamestnancom a zamestnankyniam v presadzovaní ich práva na rovnakú odmenu a sťažujú identifikáciu diskriminačných praktík v odmeňovaní.“

Do príprav nového zákona sa môže zapojiť dokonca aj verejnosť. Stačí zaslať podnety alebo návrhy v intenciách vecného zamerania. Lehotu stanovili na desať dní od zverejnenia predbežnej informácie. Pripomienkové konanie k zákonu by sa malo začať v júli alebo auguste tohto roka. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: OPeniazoch, Europarlament, Eurostat, Predbežná informácia MPVSR SR

Najnovšie videá

Trendové videá