Muž, ktorého odsúdili za mafiánske vraždy, mieri na slobodu. Báli sa ho najmocnejší

  • Erika Adamča prepustil sudca na slobodu
  • Odpykáva si 25 rokov väzenia pre dve vraždy
  • Jedným z hlavných dôvodov je posudok aj stanovisko riaditeľa väznice
Erika Adamča prepustil sudca na slobodu.
Erika Adamča prepustil sudca na slobodu screenshot TV JOJ
  • Erika Adamča prepustil sudca na slobodu
  • Odpykáva si 25 rokov väzenia pre dve vraždy
  • Jedným z hlavných dôvodov je posudok aj stanovisko riaditeľa väznice

Jeho brat je považovaný za mafiánskeho bossa zo Zemplína. Sudca, ktorý pojednával ich kauzy, poukázal na výnimočný intelekt šéfa gangu Branislava Adamča. Poznamenal, že v jeho prípade je táto prednosť veľmi nebezpečná.

„Máte IQ 129, ešte dva stupne a môžete sa dostať do Mensy. Vaša inteligencia je ako ostrý nôž,“ nechal sa počuť predseda senátu, ktorý v roku 2009 rozdal za vraždy jeden z najprísnejších trestov v histórii Špeciálneho súdu. Celý gang z Veľkých Kapušian na východe Slovenska dostal za vraždy v súčte celkovo 109 rokov.

Branislav Adamčo považovaný za bossa Zemplína
zdroj: Ivan Mego: Branislav Adamčo považovaný za bossa Zemplína

O nič horšie s inteligenciou na tom nie je ani Erik, brat Branislava Adamča. Muž odsúdený za mafiánske vraždy je za mrežami viac ako 23 rokov. Vo štvrtok minulý týždeň nastal na súde v Prešove zásadný posun v živote 48-ročného Erika. Sudca Okresného súdu v Prešove totiž rozhodol o jeho podmienečnom prepustení na slobodu.

Informáciu potvrdil advokát Erika Adamča Milan Kuzma. „Sudca prepustil môjho klienta hlavne na základe psychologického posudku, podľa ktorého prebehla resocializácia a pán Adamčo je pripravený a schopný sa zaradiť do života,“ povedal pre Startitup advokát Milan Kuzma.

Do odpykania celého trestu Erika Adamča, ktorý dostal 25 rokov väzenia, pri tom chýba ešte rok a pol. Po dvoch žiadostiach o podmienečné prepustenie bol muž odsúdený za vraždy úspešný.

Aktuálne si jeden z najobávanejších mužov gangu z východného Slovenska odpykáva trest v sabinovskej väznici v najnižšom stupni stráženia.

„Sudca prepustil Erika Adamča na slobodu s tým, že mu uložil dohľad u probačného a mediačného úradníka s dobou trvania 3 roky a tiež mu určil skúšobnú dobou na 10 rokov. A musí tiež doložiť, že si hľadá prácu,“ ozrejmil ďalej Kuzma.

V nemalej miere k prepusteniu Erika Adamča prispelo podľa advokáta aj stanovisko riaditeľa väznice, v ktorej si niekdajší člen gangu odpykáva svoj trest. Podľa neho bola Adamčova resocializácia úspešná. Svoje slová podporil advokát tým, že niekdajší člen gangu mal 10 pochvál a nedostal ani jeden trest.

Advokát Milan Kuzma predložil na súde aj uznesenie žilinského súdu o povolení obnovy konania jeho klientovi. Obnova sa týka vrážd, pre ktoré Erika Adamča odsúdili. Rozsudok v tejto veci spochybnil Európsky súd pre ľudské práva, na ktorom bol Adamčo úspešný.

„Ak o obnove konania rozhodne skôr Krajský súd v Žiline, môj klient ide rovno na slobodu a nemusí čakať na rozhodnutie Krajského súdu v Prešove, keďže prokurátorka podala voči rozhodnutiu o prepustení na slobodu sťažnosť. Zaujímavosťou je, že prokurátorka túto sťažnosť vôbec neodôvodnila,“ poznamenal Kuzma.

Či Erik Adamčo poputuje na základe aktuálneho rozhodnutia na slobodu, tak po sťažnosti prokurátorky povie až sudca Krajského súdu v Prešove.

Čo má Erik Adamčo na rováši

Erik Adamčo, ktorý sa v roku 1997 zúčastnil aj narodeninovej oslavy Mikuláša Černáka a bol odsúdený na 25 rokov väzenia, bol súčasťou gangu Karola Szatmáryho. Ten bol členom vražedného komanda černákovcov a mal blízko k bratom Mellovcom.

Po Karolovi Szatmárym začal skupine z Veľkých Kapušian šéfovať Branislav Adamčo. Členom gangu zo Zemplína pripisujú viacero vrážd. Erika Adamča odsúdili za vraždu člena z ich skupiny Alberta Sisáka. Toho zastrelil pri odchode z diskotéky v júli 1999 pred hotelom Olympia v rekreačnej oblasti Kamenec na Šírave.  

Albert Sisák patril do skupiny adamčovcov, zavraždili ho v roku 1999.
zdroj: Ivan Mego: Albert Sisák patril do skupiny adamčovcov, zavraždili ho v roku 1999.

Druhú vraždu, za ktorú si trest odpykáva spomínaný 25-ročný muž, je likvidácia Jaroslava Baláža, prezývaného Buvár, z roku 2001. Toho zaškrtili opaskom a telo zabalili do fólie, potom ho naložili auta a išli smerom k Vojanom, pričom pri obci Krišovská Liesková ho zakopali.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá