Muž, ktorého sa Putin najviac bojí. Jeho meno je v Kremli ako Voldemort, Navaľnyj sa nevyslovuje

  • Ruský bloger, politik a aktivista Alexej Anatoljevič Navaľnyj je ten, čo v Kremli „nesmie byť menovaný“
  • Navaľnyj pochopil silu internetu, postupne rozkrýval prepojenie ruského štátu s oligarchami a rozsiahlu korupciu
  • Za svoje aktivity čelil zatýkaniu, väzeniu aj útokom. Putinov blízky spolupracovník mu odkázal, že z neho urobí „šťavnatý biftek“
  • Prečítaj si ako sa stal z blogera Putinov najväčší súper a vodca ruskej opozície
Putin Navaľný
TASR/AP, Mikhail Klimentyev, Pavel Golovkin
  • Ruský bloger, politik a aktivista Alexej Anatoljevič Navaľnyj je ten, čo v Kremli „nesmie byť menovaný“
  • Navaľnyj pochopil silu internetu, postupne rozkrýval prepojenie ruského štátu s oligarchami a rozsiahlu korupciu
  • Za svoje aktivity čelil zatýkaniu, väzeniu aj útokom. Putinov blízky spolupracovník mu odkázal, že z neho urobí „šťavnatý biftek“
  • Prečítaj si ako sa stal z blogera Putinov najväčší súper a vodca ruskej opozície

Pôvodný článok z 23. septembra 2020 sme doplnili o nové skutočnosti.

Meno Alexej Anatoljevič Navaľnyj (Navaľný) pozná asi každý, kto len trochu sleduje zahraničnú politiku. Preslávil sa ako jeden z najväčších kritikov prezidenta Ruska Vladimira Putina, no Navaľnyj je viac než to. Médiá ho považujú za lídra ruskej opozície a Wall Street Journal ho v roku 2012 označila za muža, ktorého sa Putin najviac bojí.

Samotný ruský prezident a jeho okolie sa správa k Navaľnému ako ku superzločincovi Voldermortovi z populárnej knižnej série Harry Potter. Aktivista je ten, čo „nesmie byť menovaný“. Putin ho v priebehu času označil za „určitú politickú silu“. Nazval ho „postava, ktorú ste spomenuli“ alebo „tento pán“.

Podľa archívu jeho prejavov a rozhovorov na webovej stránke Kremľa počas viac ako 20 rokov pri moci nikdy Putin verejne nevyslovil meno svojho najvýznamnejšieho protivníka. Urobil to len raz v roku 2013 na súkromnej akcii, keď sa na celú mystériu okolo Navaľného mena spýtal novinár.

Odvtedy sa prezident vrátil do starých koľají  a aj potom, čo sa ho reportér pri inej príležitosti pýtal na záhadu Navaľného mena hneď dvakrát, rozhodol sa otázky ignorovať.

Tabu Kremľu nakoniec neprelomilo ani otrávenie Navaľného. Na otázky zahraničných vlád alebo novinárov Rusko odpovedalo ako na „pacienta z Berlína“.

Navaľnyj pochopil akú silu má internet

Navaľnyj začal byť v politike aktívny už od začiatku tohto storočia, keď stúpil do liberálnej strany Jabloko. Neskôr sa stal jedným z vedúcich členov moskovskej pobočky. Navaľného podľa vlastných slov frustrovala situácia, v akej sa strana nachádzala a aj jej upadajúci vplyv. V roku 2007 sa zúčastnil každoročnej demonštrácie nacionalistov, začo bol zo strany vylúčený.

Navaľného sklony k nacionalizmu sa prejavili aj mnohokrát neskôr. Napríklad v roku 2014 sa v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Ekho Moskvy vyjadroval o anexii prezidenta Putina na ukrajinskom polostrove Krym. Uviedol, že napriek tomu, že Krym bol „zadržaný“ v rozpore s medzinárodným právom, „realita je taká, že Krym je teraz súčasťou Ruska“. „Krym je náš,“ uviedol Navaľnyj.

zdroj: TASR/AP, Misha Japaridze

Krátko pôsobil ako advokát, no už vtedy sa začal venovať skúmaniu pochybných štátnych obchodov. Navaľnyj využil jednoduchú taktiku, skupoval akcie ruských korporácií spojených so štátom. Ako akcionár dokázal nahliadnuť do účtovných kníh spoločnosti a pýtať sa ich na citlivé otázky. Navaľnému pomohla aj snaha Dmitrijiča Medvedeva, ktorý bol v tom období prezidentom, o zverejnenie štátnych tendrov na internete.

Svoje zistenia potom publikoval na svojom blogu a na sociálnych sieťach. Navaľnyj vo svojich príspevkoch často používal satiru a ako jeden z prvých politikov pochopil silu internetu. Jeho príspevky oslovovali hlavne mladšiu generáciu, ktorá sa na ruskú štátnu mašinériu pozerá viac kriticky ako ich starší príbuzní.

zdroj: TASR/AP, Mitya Aleshkovskiy

Urobím z teba „šťavnatý biftek“

Navaľnyj odhalil viaceré prípady korupcie a nevýhodné štátne zákazky ruských prominentov. Bloger poukazoval aj na nezrovnalosti majetku poslancov a ich detí, ktoré si nemohli  nehnuteľnosti za svoje oficiálne platy dovoliť.

Jedna z káuz sa týkala aj Putinovho blízkeho spolupracovníka Viktora Zolotova, šéfa 300-tisícovej ruskej národnej gardy, ktorý mal byť ústrednou postavou schémy prepierajúcej štátne peniaze. „Nikto ti nikdy nedal výprask, aký si zaslúžiš, tak silno, že to cítiš v pečeni,“ povedal Zolotov blogerovi po zverejnený obvinení. Oblečený bol v uniforme a mával päsťou. Zolotov vyzval kritika Kremľa na súboj a povedal, že z neho pripraví „šťavnatý biftek“.

Okrem Zolotova Navaľného pátranie prinieslo aj ďalšie výsledky, podarilo sa mu dosiahnuť obvinenia jedného z manažérov Gazpromu či rezignáciu riaditeľa jednej z bánk.

Podvodníci a zlodeji

Navaľnyj sa stal postupne vďaka svojim zisteniam a charizme hviezdou internetu a postupne začal prenikať do vôd politiky. Na internete kritizoval vládnucu stranu Jednotné Rusko, ktorej lídrom bol v tých časoch Vladimir Putin, ktorý sa vystriedal práve s Medvedevom. Finta umožnila Putinovi zostať pri moci ako premiérovi Ruska, pretože mu uplynul limit určený ústavou na kandidatúru za prezidenta.

Pred parlamentnými voľbami v roku 2011, v ktorých  Navaľnyj ako kandidát nekandidoval, vyzval čitateľov svojich blogov, aby hlasovali za ktorúkoľvek stranu okrem Jednotného Ruska, ktoré nazval „stranou gaunerov a zlodejov“. Fráza zľudovela a stala sa obľúbenou po celom Rusku i mimo neho.

Strana vyhrala, no dosiahla horší výsledok ako v roku 2007 a stratila mnohé mandáty. Počas volieb sa objavili pochybnosti o ich transparentnosti, mnohí pozorovatelia hovorili o manipulácii a volebných podvodoch. Kritika sa ozývala aj zo zahraničia. Hillary Clintonová ako ministerka zahraničia USA ostro kritizovala ruské voľby.

zdroj: TASR/AP, Dmitry Lovetsky

Internetový škrečok

„Nech si nás nazývajú mikroblogermi alebo internetovými škrečkami,“ kričal Navaľnyj na proteste, ktorý sa konal v dôsledku manipulácie volieb. „Ja som internetový škrečok a pôjdem tým beštiám po krku.“ Nastali masové protesty v Moskve aj ostatných väčších mestách a ľudia pri nich skandovali „Putin je zlodej“.

Bloger bol jednou z ústredných postáv protestov, stal sa vychádzajúcou politickou hviezdou opozície a zároveň nasledovalo jeho prvé zatknutie. Po prvom proteste 5. decembra 2011 bol Navaľnyj uväznený na 15 dní. Vystúpil však na najväčšom z povolebných zhromaždení v Moskve 24. decembra, na ktorých sa zúčastnilo až 120 000 ľudí.

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko

Putin si prvýkrát vyskúšal taktiku ohľadom Navaľného, s ktorou pokračuje doteraz. Obvinil ho zo spojenia so zahraničím, uviedol, že jeho činy sú motivované zahraničnými peniazmi. Do kariet mu nahrala aj kritika Clintonovej, s ktorou Putin nemá dobré vzťahy. Práve ju obvinil z riadenia protestov v Rusku. „Udala tón niektorým aktérom v našej zemi a vyslala im signál. Oni ten signál zachytili a s podporou ministerstva zahraničia USA začali vyvíjať aktivitu,“ tvrdil Putin.

 „Úplne vidím, ako sa ľudia v Rusku ráno zobudia a vravia si: Hillary Clintonová chce, aby sme išli protestovať. Takto to nefunguje,“ uviedla Clintonová vo svojej knihe Ťažké rozhodnutia a poprela, že mala dačo spoločné s protestmi.

Putinovi vyhovoval aj fakt, že Navaľnyj absolvoval polročný program na Yale Univerzity s názvom  Yale World Fellow. V nasledujúcich rokoch zosilnila propaganda, ktorú používal Putin k očierneniu Navaľného. Kremeľ mal údajne financovať a aj pripraviť scenár pre očierňujúce filmy o kritikovi Putina, kde ho prirovnávajú ku Hitlerovi.

zdroj: TASR/AP, Henny Ray Abrams. Na Snímke Hillary Clinton ako ministerka zahraničia USA. Stojaci muž je minister zahraničia Ruska Sergej Lavrov

Kandidát na starostu Moskvy

V júli 2013 bol krátko väznený za spreneveru v meste Kirov, päťročný trest bol všeobecne považovaný za politický. Obvinenie zo sprenevery prišlo týždeň potom, ako zverejnil dokumenty, ktoré mali údajne preukazovať, že Alexandr Bastrykin, ktorý viedol Vyšetrovací výbor Ruské federácie a je považovaný za Putinova spojenca, tajne podniká v Českej republike.

Z väzenia ho nečakane pustili  a namieril si to rovno na kandidátku za starostu Moskvy. Voľby jediné, v ktorých mu bolo umožnené kandidovať, síce prehral, ale získal 27% hlasov, skončil za Putinovým spojencom Sergejom Sobyaninom.

To sa považovalo za dramatický úspech, pretože nemal prístup k štátnej televízii, ktorá slúži ako propaganda pre Putina. Kampaň viedol iba na internete a prostredníctvom ústneho podania.

Zatýkanie, väzenie, útok

Keď bol Navaľnyj uväznený v roku 2013, povedal sudcovi, že bude bojovať so svojimi kolegami „za zničenie feudálneho štátu, ktorý sa buduje v Rusku, za zničenie vládneho systému, v ktorom 83 % národného bohatstva vlastní pol percenta obyvateľstva“.

Navaľnyj nezostal svojim slovám nič dlžný a neprestal vyvíjať ďalšiu činnosť. Nespočetnekrát bol zatknutý a väznený. Podľa knihy Nový cár skoro celý rok 2014 prežil v domácom väzení, kde sa nemohol stýkať s nikým okrem príbuzných a odrezaný bol aj od internetu, navyše ho vždy sledovala Ruská tajná služba.

zdroj: TASR/AP, Evgeny Feldman

zdroj: TASR/AP, Evgeny Feldman

Kritik Kremľu sa nevyhol ani útokom. V apríli 2017 na Navaľného v Moskve zaútočil neznámy okoloidúci. Do tváre mu frkol zelenú tekutinu (antiseptikum briliantová zeleň), ktorá zrejme obsahovala toxickú látku. Bloger sa liečil na očnej klinike v Barcelone, kde oznámil, že má poškodenú sietnicu a na pravé oko z 80 percent oslepol.

V júli 2019 bol Navaľnyj hospitalizovaný v Moskve po náhlych zdravotných problémoch pripomínajúcich otravu. Oficiálne mal utrpieť silnú alergickú reakciu.

zdroj: TASR/AP.Evgeny Feldman

Novičok môže byť aj na oblečení       

Navaľného prepustili z nemocnice v utorok po 32 dňoch. „Na základe pokroku a aktuálneho stavu pacienta sa ošetrujúci lekári domnievajú, že úplné zotavenie je možné,“ uviedla vo vyhlásení nemocnica. Bloger bol hospitalizovaný v  nemeckej nemocnici Charité od 22. augusta, keď ho tam letecky previezli zo sibírskeho mesta Omsk.

V Omsku ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla po tom, ako mu počas letu do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecká vláda minulý týždeň oznámila, že laboratóriá vo Francúzsku a vo Švédsku nezávisle od seba potvrdili zistenia nemeckých expertov, ktorí na základe výsledkov laboratórnych testov dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený nervovoparalytickou látkou novičok. Otravu Navaľného odsúdili viacerí  medzinárodní politici, medzi nimi aj prezidentka Čaputová.

zdroj: TASR/AP, Michael Kappeler

Látkou disponujú ruské tajné služby, ktoré ju mali použiť aj pri otrave bývalého tajného agenta Sergeja Skripaľa. Navaľného spolupracovníci pozbierali predmety z jeho hotelovej izby v Tomsku a poslali ich nemeckým odborníkom. Tí podľa Navaľného hovorkyne Kiry Jarmyšovej našli stopy látky na fľaši z hotelovej izby.

Líder opozície žiada Rusko, aby mu vydalo jeho oblečenie, na ktorom môžu byť ďalšie stopky. „Predtým, ako umožnili môj prevoz do Nemecka, vyzliekli mi všetko oblečenie a poslali ma tam úplne nahého,“ napísal líder opozície. „Vzhľadom na to, že mi na tele našli novičok a že otrava spôsobená kontaktom s touto látkou je veľmi pravdepodobná, je moje oblečenie veľmi dôležitým dôkazom,“ uviedol.

zdroj: Navalny instagram

Rusko vyhlásilo, že predtým, ako sa začne riadne vyšetrovanie v prípade Navaľného, musí byť zhromaždených viac dôkazov. Požiadalo preto nemecké úrady, aby mu za účelom preskúmania poskytli informácie o Navaľného zdravotnom stave. Namiesto riadneho vyšetrovania však ruské úrady otvorili predbežné vyšetrovanie tohto prípadu.

CNN a Bellingcat vypátrali tím ruskej tajnej služby 

Navaľnyj krátko po zotavený obvinil prezidenta Putina z jeho otravy. „Nemám žiadne ďalšie verzie toho, ako bol trestný čin spáchaný,“ uviedol Navaľnyj v krátkom výňatku rozhovoru pre nemecký magazín Der Spiegel.

CNN a novinárom z investigatívneho webu Bellingcat sa podarilo vypátrať tím pracujúci pre tajnú ruskú službu FSB, ktorý sa mal podieľať na otrave lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. Novinárom sa podarilo prepojiť tím na základe telekomunikačných a cestovných dát. Tím pozostávajúci z približne šiestich až desiatich agentov sledoval lídra ruskej opozície minimálne po dobu troch rokov.

Reportérke zo CNN sa dokonca podarilo vypátrať jedného z nich na mieste, ktoré dokonca ani nebolo označené na mape. Muž jej ale pred nosom zabuchol dvere.

Putin podľa CNN obvinenia poprel a Navaľného nazval ako „tohto pacienta na berlínskej klinike“ a obvinil ho, že „sa teší podpore amerických špeciálnych služieb“.

Prezident Ruska uviedol, že „ak je táto informácia správna, potom je to zaujímavé, potom samozrejme ho (naše) špeciálne služby potrebujú strážiť.“

„Ale to neznamená, že musí byť otrávený, kto ho aj tak potrebuje? Keby (chceli), pravdepodobne by to dokončili,“ dodal Putin. Ruský prezident tieto názory vyslovil po tom, ako boli zverejnené zistenia CNN a Bellingcatu. Putin označil správy o Navaľnom ako o „implantovaných príbehoch“. Ešte predtým dokonca tvrdil, že Navaľnyj sa otrávil sám.

Prekabátil agenta 

Navaľnyj sa pokúšal kontaktovať agentov, ktorých odhalilo vyšetrovanie médií ale po tom, čo im povedal, kto je, mu ihneď zložili.

Podľa CNN ho to donútilo zmeniť taktiku a podarilo sa mu prekabátiť jedného agenta z tímu Konstantina Kudryavtseva, ktorý si myslel, že hovorí s úradníkom v ruskej Rade pre národnú bezpečnosť, ktorý bol poverený vykonaním analýzy otravy. Rozprával sa však so samotným Navaľným, ktorý po otrávení v auguste takmer zomrel. Jeho telefónne číslo bolo maskované ako ústredie FSB a záznam hovoru bol neskôr poskytnutý médiám CNN a Bellingcat.

Hovor s Kudryavtsevom trval 49 minút a  poskytuje prvý priamy dôkaz o účasti jednotky na otrave Navaľného. Agent mal síce obavy z rozhovoru na nezabezpečenej linke, ale Navaľnyj, ktorý občas hovoril ostro a naliehavo, ho presvedčil, že vyšší úradníci okamžite požadujú správu, a hovorí, že „o tom všetkom sa bude rokovať v Rade bezpečnosti najvyššej úrovne“.

Hovoril aj o ďalších ľuďoch podieľajúcich sa na otrave v sibírskom meste Tomsk a o tom, ako bol poslaný, aby veci upratal.

Najdramatickejší moment rozhovoru opisuje CNN ako moment, keď Kudryavtsev poskytol podrobný opis toho, ako sa nervová látka aplikovala na spodnú bielizeň Navaľného. Agent mal aplikovať látku do vnútra politikových spodkov, dokonca uviedol aj ich farbu.

Zatknutie a väzba 

Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) koncom decembra Navaľného upozornila, že ho môžu umiestniť do väzby, ak sa okamžite neprihlási v jej kancelárii v súlade s podmienkami svojho podmienečného trestu z roku 2014.

Ten mu udelili pre obvinenia zo sprenevery a prania peňazí, ktoré Navaľnyj odmieta ako politicky motivované. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodol, že tento verdikt bol nezákonný.

zdroj: TASR/AP, Kira_Yarmys

Navaľnyj sa napriek tomu vrátil do Ruska, kde ho prílete do Moskvy zatkla polícia. Lietadlo, ktoré ho viezlo z Berlína, pristálo podvečer v metropole, ale na poslednú chvíľu bolo presmerované z letiska Vnukovo, kde kritika Kremľa čakali jeho stúpenci a médiá, na väčšie medzinárodné letisko Šeremeťjevo. Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na sociálnej sieti potvrdila, že „Alexeja ihneď a bez vysvetlenia odvliekli policajné sily“. Spolu s opozičným politikov zadržali takmer 70 ďalších ľudí.

Súd v ruskom meste Chimki vzal opozičného politika na 30 dní do väzby. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter o tom informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ktorá spresnila, že Navaľnyj bude vo väzbe do 15. februára.

Zatknutie je politicky motivované, tvrdí Petříček

Politici zo západu ostro odsúdili zadržanie lídra ruskej opozície a požadujú jeho okamžité prepustenie. Ešte pred odchodom do Ruska Navaľného varovali, že môže byť jeho život ohrozený.

„Zadržanie odsúdili predstavitelia Európskej únie ako aj predstavitelia jednotlivých štátov. Zatknutie Navaľného je politicky motivované. Zadržali ho pre jeho názory, nie pre to, z čoho ho formálne obvinili. Ruský režim tým porušuje medzinárodné zmluvy o ľudských právach. Budem sa tým zaoberať na nasledujúcom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci,“ uviedol minister zahraničia ČR Tomáš Petříček.

Západ už avizoval, že vzhľadom na zadržanie lídra ruskej opozície plánuje zaviesť ďalšie sankcie voči Kremľu. „Po tom ako sa režimu Vladimira Putina v auguste nepodarilo zavraždiť Navaľného, máme teraz dobrý dôvod obávať sa o jeho život. Potrebujeme vyvinúť maximálny politický tlak, aby bola zaistená jeho bezpečnosť,“ uviedol šéf ľudovcov v Európskom parlamente Manfred Weber na Twitteri.

 

Zdroje: Washington Post, Wall Street Journal, Guardian , BBC, N.Y. Times, TASR, Bellingcat, CNN, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK