Muž sa súdi s opicou kvôli odfotenej selfie. Môže mať zviera autorské práva?

  • Príbeh, ktorý šokuje aj prinúti zamyslieť sa: Opica urobila selfie a fotograf snímku považoval za svoju. Ani po rokoch však práva na fotografiu stále nie sú jasné.
collageujkg
pexels.com/pexels.com
  • Príbeh, ktorý šokuje aj prinúti zamyslieť sa: Opica urobila selfie a fotograf snímku považoval za svoju. Ani po rokoch však práva na fotografiu stále nie sú jasné.

Fotograf David Slater prišiel pracovne do džungle so svojím fotoaparátom, no jednu z jeho najznámejších fotografií vlastne neurobil on sám, ale opica, ktorej sa podarila skvelá selfie. Táto kauza sa rieši už roky, problémom je totiž rozhodnúť, či má toto zviera autorské práva. Sudca rozhodol, že opica mať autorské práva jednoducho nemôže. Stanovisko sa však môže zmeniť po tom, ako sa do sporu zapojila organizácia PETA (Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami), ktorá sa postavila na stranu zvieraťa a proti prvotným rozhodnutiam sa odvolala.

Foto: pexels.com

Bitka o vlastníctvo fotografie sa začala ešte pred niekoľkými rokmi, keď sa portrét čierneho Makaka chocholatého dostal na Wikipédiu bez licencie.

PETA sa však tiež rozhodla zapojiť do sporu o autorské práva na fotku. Spoločnosť požiadala o súdny príkaz, aby spravovala akékoľvek výnosy získané za fotografiu v mene opice s tým, že ich použije na ochranu tohto druhu. To aj napriek tomu, že nemá žiadne predchádzajúce aktivity zamerané na tento druh opíc.

Foto: pexels.com

Takto sa začala dlhá bitka o to, kto vlastní fotografiu. PETA totiž tvrdí, že opica, ktorá sa sama odfotografovala stlačením tlačidla, vedela, čo robí, a tak má aj umelecké vlastníctvo fotografie. Slater na druhej strane hovorí, že strávil tri dni v lese, kde rozmiestnil kamery a získal si dôveru opíc, z ktorých jedna našla kameru a odfotila sa. Tvrdí však, že by sa to bez neho neudialo.

Foto: pexels.com

Niektorí však tvrdia, že PETU v skutočnosti až tak nezaujíma to, či je opica pôvodným autorom fotografie. Organizácia ju vraj používa na podporu svojho vlastného programu, v snahe vytvoriť precedens, že zviera môže vlastniť majetok a môže byť považované za človeka v očiach zákona. PETA tvrdí: ,,Ak sa toto súdne konanie podarí, bude to prvýkrát, keď vyhlásia niekoho iného ako človeka za vlastníka majetku.“

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech