Muž si na korone zarobil 5 miliónov. Oklamal štát a kúpil si Lamborghini aj Bentley a chodil po luxusných dovolenkách

  • Mustafa Qadiri sa pokúšal zahrávať so spravodlivosťou
  • Teraz je obvinený za finančné podvody
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/MonacoCannes
  • Mustafa Qadiri sa pokúšal zahrávať so spravodlivosťou
  • Teraz je obvinený za finančné podvody

Predstava, že štát Slovákovi pri boji s pandémiou pomôže 5 miliónovou pôžičkou je pravdepodobne nereálna. Za veľkou mlákou sa však takýmto štýlom dostal k peniazom 38-ročný Mustafa Qadiri. V čase pandémie totiž podnikateľ uviedol, že potrebuje vládnu pomoc, ktorá by zabezpečila prežitie jeho podnikov.

Muž mal predložiť niekoľko žiadostí o pôžičku pri hľadaní fondov na pomoc svojho podnikania. Mustafa napokon z programu zameraného na pomoc bojujúcim podnikom počas pandémie dostal viac ako 5 miliónov dolárov.

Dovolenky aj autá

38-ročný muž tak mohol vyplatiť svojich zamestnancov počas krízy a pokryť aj ostatné náklady. Ibaže tak nespravil. Washington Post uvádza, že Mustafa Qadiri si peniaze skutočne užíval. Podľa ich informácií mal jednotlivé čiastky využiť na kúpu Lamborghini, Ferrari či Bentley.

Aby toho nebolo málo a mal kde svoje nové autá prevetrať, rozhodol sa peniaze investovať aj do drahých dovoleniek. Peniaze mal vraj míňať aj na iné osobné výdavky. Čo bolo ich obsahom si však môžeme iba domyslieť a rátať, čo by si mohol dovoliť zo zvyšku financií.

Ferrari 458 Italia z roku 2011, ktoré si mladík zaobstaral, stojí podľa Cars.com viac ako 100 000 dolárov. Podľa toho istého možno uviesť, že ďalšie zaobstarané auto, konkrétne Lamborghini Aventador S z roku 2018, môže stáť v rozmedzí od 267 784 do 462 376 dolárov. Posledné, ktoré si 38-ročný podvodník pripísal na zoznam, bolo Bentley Continental GT Coupe 2020. Aj v tomto prípade sa ceny líšia, no mohol zaň zaplatiť približne 248 525 dolárov.

Bentley
zdroj: commons wikimedia/ Alexander Migl

Autá skonfiškovali

Lož má však krátke nohy. V tomto prípade to platí do bodky, nakoľko si Mustafa Qadiri autá nestihol užívať tak dlho, ako by si predstavoval. Spravodlivosť ho dolapila a muž skončil v putách. Obvinený bol z niekoľkých finančných podvodov.

Los Angeles Times tiež uvádza, že bol obvinený aj za krádeže cudzej identity. Žiadosti, ktoré predložil, boli totiž falošné. Qadiri ku svojim zámerom zneužil meno, podpis aj rodné číslo niekoho iného.

Autá sa mu tak v garáži dlho neohriali. Športové vozidlá spolu s 2 miliónmi dolárov z jeho bankových účtov totiž zaistili federálni agenti.

Zatknutie
zdroj: flickr/BMN Network
Zdroje: Washington Post, cars.com, Los Angeles Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK