Muž tvrdí, že má v dielni legendárne stratené Bugatti. Zmizlo počas vojny, jeho cena je astronomická

  • Ide o jednu z najväčších záhad automobilového sveta
  • Vzácne auto, ktoré sa dostalo do rúk nacistom, počas presunu vlakom zmizlo a odvtedy o ňom svet nevie
  • Jeho hodnota by dnes podľa niektorých odborníkov nemala problém vyšplhať na 100 miliónov eur
  • Je možné, že legendárny stratený poklad sa po dlhých desaťročiach konečne našiel
Bugatti La Voiture Noire
Bugatti
  • Ide o jednu z najväčších záhad automobilového sveta
  • Vzácne auto, ktoré sa dostalo do rúk nacistom, počas presunu vlakom zmizlo a odvtedy o ňom svet nevie
  • Jeho hodnota by dnes podľa niektorých odborníkov nemala problém vyšplhať na 100 miliónov eur
  • Je možné, že legendárny stratený poklad sa po dlhých desaťročiach konečne našiel

Je to doslova legenda medzi autami, stratený poklad, pri ktorom si každý kladie otázku: „Kde môže byť?“

Nie je tomu dávno, čo spoločnosť Bugatti predstavila na známom ženevskom autosalóne svoje vozidlo Bugatti La Voiture Noire, čo i s našimi základmi francúzštiny dokážeme preložiť ako „Čierne auto“. Automobilové portály ho ihneď opísali ako „najpôsobivejšie auto roka“.

Mnohí si určite spomenuli na iný, oveľa starší Bugatti La Voiture Noire, ako prezývali Bugatti Type 57 Atlantic, ktorý sa vyrábal ešte v prvej polovici 20. storočia.

zdroj: Bugatti

„Vyrábal“ je z nášho pohľadu dosť prehnané slovo, keďže boli vyrobené len 4 tieto autá, pričom to najlepšie i do krásy najviac vyšpičkované z nich patrilo samotnej rodine Bugattiovcov.

Presnejšie Jeanovi Bugattimu, ktorý ako automobilový návrhár kráčal v šľapajach svojho otca Ettoreho Bugattiho a sám sa na vzniku tohto prvého Bugatti La Voiture Noire podieľal.

Jedno z týchto štyroch áut sa však navždy stratilo nevedno kam a nie je problém uhádnuť ktoré – áno, to, ktoré patrilo rodine Bugattiovcov, ktorá ho mimochodom v tom čase požičiavala aj rôznym prominentným osobám.

zdroj: Bugatti

Záhadné zmiznutie

Auto sa stratilo začiatkom 2. svetovej vojny, keď nacisti postupne pohlcovali západnú Európu. Podľa všetkých informácií im padlo do rúk aj toto vzácne vozidlo, ktoré ale počas presunu vlakom jednoducho zmizlo. Hovorí sa, že ho z nacistických rúk „zachránili Francúzi“.

Ako presne vzácne Bugatti z vlaku zmizlo a hlavne kde skončilo, kde je dnes, je doposiaľ jednou z najväčších záhad automobilového sveta.

Ak by sa našlo, s jeho hodnotou, ktorú odborníci odhadujú na takmer 100 miliónov eur, by sa dalo hovoriť o najdrahšom aute sveta.

Desiatky rokov staré Bugatti by v tomto smere nechalo výrazne za sebou aj svojich moderných a rozhodne výkonnejších nástupcov. Niet sa čomu čudovať, je historická hodnota je neopísateľná.

Po desaťročiach je nádej, že sa vozidlo objavilo

Po dlhých desaťročiach sa objavila nádej, že auto existuje. Postaral sa o ňu zamestnanec jednej spoločnosti z amerického Connecticutu, ktorá sa zaoberá renováciou starých áut.

Ten vo firme vyfotil rozobrané časti a karosériu „istého“ starého vozidla. Následne tieto fotky zverejnil na portáli Reddit s tvrdením, že sa aj na základe overenia historikmi pozeráme na legendárne štvrté Bugatti Type 57 Atlantic.

Zamestnanec si tým vo firme zrejme dobre zavaril a po krátkom čase fotky zmazal, no internetom sa stihli rozšíriť ďalej, takže nie je problém ich nájsť.

zdroj: Reddit/ Jalopnik

Fotografie boli publikované bez súhlasu. V súčasnej dobe pritom nemôžeme ani poprieť, ani vyvrátiť dané tvrdenia,“ reaguje firma na otázky novinárov, či ide skutočne o vzácne auto rodiny Bugatti.

Spochybnenie odborníka

Portál Jalopnik sa rozhodol s týmito fotkami obrátiť na odborníka automobilov Bugatti, ktorý však vyjadril zopár pochybností, či skutočne ide o spomínané auto.

Videl som tieto fotografie, ktoré obleteli svet posledných pár dní. Zdá sa, že karoséria Atlantic je nedávnej výroby a sedí na štandardnom ráme podvozku T57, ktorý by nebol vhodný pre čierny Atlantik. Mal by to byť rám podvozku T57S, ktorý je podstatne odlišný od štandardného rámu podvozku T57,“ vysvetľuje odborník.

„Je tam niečo, čo vyzerá ako originálny priedel s mosadzným plechom podvozku, bolo by zaujímavé vidieť, aké číslo je na ňom! Myslím, že to bol prepracovaný podvod, alebo niekto, kto sa trochu zabával,“ vyniesol rozsudok oslovený odborník.

Automobiloví nadšenci sú tak po týchto slovách opäť trochu sklamaní, no mnohí to nepovažujú za definitívny argument a chcú jasne vedieť, na čom práve firma z Connecticutu pracuje.

Zdroje: Jalopnik, Autoforum.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie