My ho poznáme z fliaš od vína, Petra z neho ponúka kabelky. Korkové tašky aj peňaženky sú EKO must have

  • Petra si produkty zaľúbila počas dovolenky v Portugalsku
  • Výrobky chcela priblížiť aj Slovákom, a tak si založila vlastný e-shop
CorkIt
Instagram/corkit.slovakia
  • Petra si produkty zaľúbila počas dovolenky v Portugalsku
  • Výrobky chcela priblížiť aj Slovákom, a tak si založila vlastný e-shop

Na trhu v súčasnosti nájdeš výrobky od výmyslu sveta. Ak však nechceš podporovať fast-fashion a preferuješ vegánske výrobky, e-shop Petry Brlayovej ťa určite nadchne. Ponúka totiž tašky aj peňaženky z ekologického a udržateľného materiálu.

Kabelku ani obal na notebook si u nej z kože určite nekúpiš, všetky produkty sú totiž vyrobené z korku. Nech to znie akokoľvek nepredstaviteľne, výsledok je viac než prekvapivý. Každý jeden kúsok je totiž unikátom.

Produkty sama otestovala

Ako ona sama uvádza, s nápadom sa pohrávala už dlhšiu dobu, no bála sa ho zrealizovať. Bola však natoľko ohúrená produktami, ktoré videla počas dovolenky v Portugalsku, že odvahu nazbierala.

Objednala si niekoľko kabeliek z korku a výrobky podarovala rodine. Počas toho, ako jej blízki aj ona sama testovali odolnosť korkových výrobkov, Petra zbierala odvahu aj financie k založeniu e-shopu. Jej vstupný kapitál predstavoval približne 2 000 €.

Uplynulo niekoľko mesiacov, a na jej internetovom obchode pribudlo niekoľko produktov. Vytvorila teda prvý e-shop na Slovensku, ktorý ponúka korkové produkty podobného charakteru.

Rozhodla sa, že výrobky, ktoré bude svojim zákazníkom predávať, budú priamo z Portugalska, aby nápad nestratil svoju autenticitu. Ponuku prispôsobovala požiadavkám zákazníkov, až vytvorila stálu platformu s unikátnymi doplnkami.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CORKit (@corkit.slovakia)

Kamennú predajňu musela zrušiť kvôli pandémii

Časom bol Petre internetový priestor pritesný a rozhodla sa, že si otvorí aj kamennú predajňu. Ako sama uvádza, výrobky z korku boli pre Slovákov stále veľkou neznámou, a preto pre nich bolo príťažlivejšie vidieť vytúženú kabelku na živo – dotknúť sa materiálu či vidieť jeho farbu.

Petra nám povedala: „Korková móda nie je veľmi opozeraná, a preto je ťažké si predstaviť, ako taká korková kabelka či ruksak môžu vyzerať naživo. Úplnou náhodou som narazila na slečnu, ktorá odchádzala z nebytového priestoru v centre mesta na Dobrovičovej ulici pri Šafárikovom námestí, kde mala malý obchodík a hľadala náhradu. Pre začínajúci e-shop bolo potrebné investovať do kamennej predajne a zvýšiť tak nielen kredibilitu medzi potenciálnymi zákazníkmi, ale aj poskytnúť priestor na zoznámenie sa s korkom.“

Nakoľko sa jej ale neskôr narodila dcérka a vo svete začala zúriť pandémia, predajňu sa jej neoplácalo naďalej udržiavať pri živote.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CORKit (@corkit.slovakia)

Syntetická napodobenina korku neexistuje

Korok sa mnohým doposiaľ spájal najmä so zátkami od vína či s korkovými nástenkami. Materiál, ktorý sa získava z kôry stromu, má však všestrannejšie využitie. Kôra sa odlupuje z dubu korkového, ktorého dĺžka života dosahuje až 250 rokov.

Oddeľovaním jednotlivých častí sa jeho štruktúra nijako nepoškodzuje, práve naopak. „Opatrným a profesionálnym odlupovaním kôry z dubu korkového sa strom neničí. Naopak, vďaka pravidelnej údržbe sa kôra lepšie regeneruje a strom rastie a žije dlhšie. Je úžasné, že tieto stromy absorbujú päťkrát viac CO2 než tie, z ktorých sa kôra neodstraňuje vôbec,“ vysvetľuje.

Zo spomínaných plátov následne vzniká jemná korková koža. Celý proces od získavania materiálu až po samotné šitie trvá niekoľko mesiacov. Práve z toho dôvodu výroba korkových produktov nie je masovou záležitosťou.

Zaujímavosťou je nielen to, že sa tento materiál používa už aj v módnom priemysle, ale aj fakt, že inžinieri z NASA pridávajú korok aj do vesmírnych konštrukcií. Čo sa vyššie uvedeného módneho priemyslu týka, neexistuje žiadna syntetická napodobnenina korku.

Slovenská kráľovná dizajnu kabeliek. Produkty vyrába ručne, na jej výrobky sa čaká niekoľko týždňov

Nenakupuj hlava-nehlava

Nakoľko výroba podobných produktov nie je jednoduchá, výrobky sú dovážané z Portugalska. Petra však sama tvrdí, že s myšlienkou šiť produkty priamo na Slovensku sa pohráva už dlhšiu dobu. 

„Zatiaľ pátram po možnostiach, ako sa pustiť do výroby na Slovensku tak, aby finálny výrobok nestál hotový majland. Verím, že sa to časom podarí, a niekoľko výrobkov bude mať aj štítok – vyrobené na Slovensku.“

Zastáva tiež názor, že zákazníci by mali pri kúpe akýchkoľvek produktov dbať na to, aby boli oboznámení s tým, kde a za akých podmienok produkt vznikol.

Taktiež uvádza, že nie je vhodné nakupovať hlava-nehlava výrobky, ktoré síce stoja menej peňazí, no vo finále sa v našom šatníku neohrejú dlhšie ako pár mesiacov.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CORKit (@corkit.slovakia)

Sto ľudí, sto chutí

Petra tvrdí, že korok je jedným z najudržateľnejších materiálov na svete, a udržateľným je dokonca aj spôsob, akým sa materiál zo stromov získava.

„Stromy sa nerúbu a ich kôra sa môže manuálne a ručne odlupovať každých 9 rokov. Dovtedy sa kôra regeneruje. Pri spracovaní korku sa využije každá jeho omrvinka. Vyrobiť sa z neho dá množstvo výrobkov, od korkových zátok, kvetináčov, nábytku, látok až po izolácie, sandále, stavebný materiál či dokonca kozmetiku,“ vysvetľuje nám.

Nakoľko je materiál neopozeraným, doplnky priťahujú aj pohľady okolia. Aj v tomto prípade platí staré známe – sto ľudí, sto chutí.

Niektorí zákazníci sú vraj nadšení z toho, že svojou kúpou nielen prejavia uvedomelejší postoj k životnému prostrediu, ale aj obohatia svoj šatník o originálny kúsok. Sú však vraj aj takí, ktorí sú v obliekaní stále konzervatívnymi a držia sa tradičnejších materiálov a procesov výroby.

Ak však do druhej skupiny nepatríš, určite sa nadchneš nielen spomínanými kabelkami, ale aj originálnymi obalmi na notebook či krytmi na telefón.

Petra nám na záver povedala: „Osobne pokladám korok za úžasný materiál. Je neuveriteľne všestranný čo sa využitia týka, a tým, že pochádza zo stromov, mám pocit, že s korkovou kabelkou si so sebou nosím aj kus prírody.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CORKit (@corkit.slovakia)

Zdroj: Cork it

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech