Myši s poškodenou miechou začali po 4 týždňoch chodiť akoby sa nič nestalo. Nová liečba prináša nádej ochrnutým

  • Americkí vedci testujú liek, ktorý by mohol pomôcť pri liečbe ochrnutia pri poraneniach miechy
  • Liek má mať schopnosť regenerovať bunky
  • Výskum na myšiach dopadol úspešne, ďalej by ho chceli testovať na ľuďoch
Unsplash/Steven HWG
  • Americkí vedci testujú liek, ktorý by mohol pomôcť pri liečbe ochrnutia pri poraneniach miechy
  • Liek má mať schopnosť regenerovať bunky
  • Výskum na myšiach dopadol úspešne, ďalej by ho chceli testovať na ľuďoch

Americkí vedci vyvíjajú nový liek, ktorý má pomôcť regenerovať bunky a liečiť ochrnutie pri poraneniach miechy. Liek testovali na myšiach, v blízkej budúcnosti by autori chceli liek testovať aj na ľuďoch. Na výskum nového lieku upozornil portál Science Alert

Liek testovali na myšiach s poranenou chrbticou. „Terapia bola injektovaná ako gél do tkaniva obklopujúceho miechy laboratórnych myší 24 hodín po tom, čo im bol urobený rez v chrbtici,“ uvádza sa na stránke Science Alert.

Myši po mesiaci chodili akoby sa nič nestalo

Myši, ktoré daným liekom liečili, začali po 4 týždňoch chodiť takmer rovnako ako pred zranením, tie, ktoré neliečili, nie. Autori výskumu potom zisťovali, aký vplyv mala terapia na ich bunkovú úroveň. 

Prerušené rozšírenia neurónov nazývané axóny sa zregenerovali a tkanivo jazvy, ktoré môže pôsobiť ako fyzická bariéra pri regenerácii, sa výrazne zmenšilo,“ informuje o výsledku Science Alert.

Prelomový míľnik 

Za výskumom stoja americkí vedci pod vedením Samuela Stuppa z Northwesternu. Zverejnili ho v časopise Science. 

Vedci už dlhé roky skúmajú liečbu paralýzy, teda ochrnutia. Ak bude liečba daným liekom fungovať, pôjde o prelomový moment. „Cieľom nášho výskumu bolo vyvinúť terapiu, ktorá by sa dala priniesť na kliniku, aby sa zabránilo ochrnutiu jednotlivcov po veľkej traume alebo chorobe,“ vysvetlil Stupp.

V blízkej budúcnosti chce liek testovať aj na ľuďoch. Budúci rok chce o to požiadať Úrad pre potraviny a liečivá (FDA). „Výzvou bude, ako sa FDA bude pozerať na tieto terapie, pretože sú úplne nové,“ uzatvára Stupp.

Zdroj: Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá