Mysli na budúcnosť a nechaj peniaze pracovať pre teba. Môžu ti zaplatiť dovolenku

  • Mať odložené peniaze bokom je vždy dobrý nápad
  • Lepšie je keď pracujú pre teba
  • Môžu ti v budúcnosti zaplatiť dovolenku či splátku na auto
pexels-photo-259249-3
Pexels
  • Mať odložené peniaze bokom je vždy dobrý nápad
  • Lepšie je keď pracujú pre teba
  • Môžu ti v budúcnosti zaplatiť dovolenku či splátku na auto

Každý z nás má svoje túžby. Či už je to nový smartfón, šialená dovolenka, vlastné bývanie alebo nové auto. Naplnenie týchto snov má spoločného menovateľa. Sporenie. Tým, že myslíš na budúcnosť a odkladáš si peniaze na veci po ktorých tužíš, robíš skvelý prvý krok. Čo ak je tu ale lepšia možnosť než len sporiť? Skús namiesto toho investovať a nechaj svoje peniaze pracovať pre teba. 

Investuj napríklad do realitných fondov.

Ak chceš začať investovať, treba si hlavne uvedomiť, že peniaze, ktoré vložíš do fondu ti nemôžu chýbať, t.j nemôžeš investovať všetky svoje úspory. Tie, ktoré sa rozhodneš investovať,  by si mal diverzifikovať, aby si rozložil riziko spojené s investíciou. Dobrým príkladom takejto divezifikácie  sú fondy nehnuteľností, tzv. realitné fondy. Do realitných fondov sa odporúča investovať  aspoň na dobu dvoch rokov. Čo sa skrýva pod investovaním do fondov nehnuteľností a ako pri tom postupovať? Odpovie nám odborník v tejto oblasti Ing. Vladimír Salkovič, člen predstavenstva a vedúci úseku riadenia investícií špeciálnych fondov nehnuteľností PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY správ. spol., a.s. (ďalej „Prvá penzijná“).

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Prvá penzíjna

„Našim cieľom, ako profesionálneho správcu fondov, je pomôcť podielnikom zhodnotiť ich investície. Ľudia by nemali všetky svoje financie staviť na jednu kartu a investovať do jedného finančného produktu. Svoje investície by ste si mali rozdeliť napríklad na tretiny. Jednu tretinu si môžete nechať na účte v banke, prípadne ju uložiť na termínovaný vklad. Ďalšiu tretinu môžete investovať prostredníctvom podielových fondov a poslednú napríklad do nehnuteľností. 

Ak si to zrekapitulujeme, podľa skúseností odborníka, je nutné mať investičný plán. Na začiatku by si si mal stanoviť výšku svojej prvotnej investície. Tá môže byť vyššia. Potom si však môžeš  šetriť aj po menších čiastkach, aby si eliminoval riziko nesprávneho načasovania investície. „Optimálna doba ponechania investície v týchto fondoch je minimálne dva až štyri roky, ale máme klientov, ktorí sú tu od vzniku  fondu NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f. (ďalej len Náš prvý realitný) v roku 2007,“ dodáva. 

Ako to celé funguje? 

Prvá Penzijná delí svoje investovanie v rámci realitných fondov do troch základných pilierov. Do prvého pilieru patria administratívne budovy, do druhého retailové prevádzky alebo nákupné centrá a do tretieho patrí development obytných budov a komplexov.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Prvá penzíjna

Pri prvých dvoch pilieroch tvoria výnosy nájmy z budov. Prvá Penzijná prostredníctvom realitného fondu kúpi alebo postaví administratívne budovy, priestory v nich následne prenajíma firmám v retailových  a nákupných centrách, rôznym obchodom a značkám. Tie platia za priestory nájom, ktorý predstavuje výnosy fondu. V správe realitných fondov Prvej penzijnej sú nákupne centrá postavené v Trnave, v Bratislave, v Leviciach, v Žiari nad Hronom, jeden veľký v Prešove, v Šamoríne atď.  V štádiu výstavby sú dva nové projekty – City Park Rovinka a  Retail box v Šamoríne. 

Investor sa teda nemusí báť, že sa fond zameriava iba na jednu budovu. Investícia je optimálne rozložená medzi viaceré realitné projekty.

Pri treťom pilieri je to už o niečom inom, tu financuje Prvá Penzijná z realitného fondu výstavbu, respektíve development obytných budov. V tomto prípade výnosy neplynú z nájmov. Celý proces nám opísal Ing. Salkovič následovne:„Naše financovanie projektov prebieha komplexne. To znamená, že financujeme všetko od kúpy pozemku, cez výstavbu budovy až po samotný predaj bytových jednotiek. Výnos tvorí rozdiel medzi obstarávacími nákladmi bytového projektu a tržbami z predaja bytov,čo má samozrejme vplyv aj na zhodnotenie fondu.“

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: Prvá penzíjna

Prvá penzijná sa zameriava hlavne na výstavbu bytov v Bratislave, ktorá sa v poslednom období dynamicky mení. Náklady  na výstavbu sú všade  rovnaké, avšak cena za meter štvorcový je v Bratislave podstatne vyššia v porovnaní s inými mestami. A to znamená vyšší výnos v realitnom fonde. 

Ale nie je to len o Bratislave. Nitra, Trnava, Banská Bystrice sa prebúdzajú tiež a začínajú stavať. Čím vyššia životná úroveň , tým vyššia šanca prilákať kúpnu silu ale aj investorov, ktorí by chceli napríklad v krajských mestách podnikať.  

Keď ide o peniaze tak ide o čísla, čísla a čísla

Ak sa rozhodneš investovať do realitných fondov Prvej penzijnej, máš na výber z dvoch fondov. 

Prvým je fond Náš prvý realitný, ktorý  sa zameriava hlavne na obytné budovy a je určený na krátkodobé investovanie v horizonte 2 rokov. 

Druhým realitným fondom Prvej penzijnej je Office real estate fund, z ktorého názvu ti už je určite jasné, že ide o investovanie do administratívnych budov. Na rozdiel od prvého fondu patrí Office real estate fund do kategórie strednodobých riešení, pretože investície v ňom je odporúčané ponechať minimálne 4 roky.  

Ale teraz, čo ťa asi zaujíma najviac – Aký výnos môžeš očakávať zo svojej investície?

Ak zainvestuješ do fondu Náš prvý realitný, môžeš očakávať zhodnotenie v rozpätí 2 % až 3 % ročne. Pri fonde Office real estate je predikovaná výkonnosť o niečo vyššia a to do výšky 3 % až 4 % ročne. Každý fond podlieha v čase výkyvom svojej hodnoty, ktorá zrkadlí situáciu na finančnom trhu, v prípade realitných fondov situáciu na realitnom trhu. Realitný fond vykazuje nižšie výkyvy cien a relatívne stabilný výnos nachádzajúci sa nad výnosom štátnych dlhopisov. Ako všetky fondy aj realitné nesú v sebe riziká.

S hodnotou 738 miliónov EUR je Náš prvý realitný najväčším realitným fondom na Slovensku. Na trhu je už 11 rokov a za toto obdobie získal 15 prestížnych ocenení. Jeho mladší brat Office real estate fund vznikol v októbri 2017 a onedlho získal cenu Top Fond 2017 za najpredávanejší fond na Slovensku vo svojej kategórií. V podstate ani nie za obdobie štvrťroka svojej existencie sa stal najpredávanejším fondom. 

Teraz máš jedinečnú šancu investovať aj do týchto fondov bez vstupného poplatku.  Od 1. októbra do 30. novembra ti Prvá penzijná ponúka možnosť investovať so 100 % zľavou. Viac informácií nájdeš na: www.penzijna.sk/spravnainvesticia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech