Na Bali nejde ani tak o koronu, je to takzvaný boj krajiny o prežitie. Na vlnách oceánu sa niekedy cítim ako v práčke (ROZHOVOR)

  • Rodáčka zo Skalice si zbalila batoh a vybrala sa na Bali
  • Dnes tam manažuje športové centrá a pracuje ako silovo-kondičný tréner pre surferov
  • Prečo surferom pomáha tréning vo fitku, ale aj ako koronavírus zasiahol krajinu nám povedala v rozhovore
gabriela
Instagram/gabrielamackanicova
  • Rodáčka zo Skalice si zbalila batoh a vybrala sa na Bali
  • Dnes tam manažuje športové centrá a pracuje ako silovo-kondičný tréner pre surferov
  • Prečo surferom pomáha tréning vo fitku, ale aj ako koronavírus zasiahol krajinu nám povedala v rozhovore

Gabriela Mackaničová je rodáčka zo Skalice. Od 16 rokov si budovala kariéru a pracovala v marketingu. Vždy však snívala o cestovaní. Tak si jedného dňa zbalila batoh a vybrala sa na Bali.

Vybavila si prácu online, no časom sa naplno začala venovať trénerstvu a stala sa profesionálnou trénerkou. Dnes na Bali trénuje surferov, manažuje športové centrá a vedie skupinové lekcie zamerané na silu a kondíciu.

Ako vyzerá krajina aktuálne počas pandémie?

Prázdno. Zatvorili sa hranice, a zrazu sa môžeš prechádzať po ulici a nestretneš tisícky ľudí. Neruší ťa ruch motoriek a line up v mori je tiež viac menej prázdny. Tým pádom mám oveľa viac vĺn pre seba. No na druhej strane je vidieť desiatky miestnych, ktorí prišli o prácu. To je pre mňa ako osobu, ktorá tam žije, fakt ťažké.

Bali žije predovšetkým z turizmu. Tomu na isté obdobie odzvonilo a kvôli obavám z pretrvávajúcej hrozby koronavírusu sa hranice uzatvorili. Ako to vníma samotné obyvateľstvo?

Veľa ľudí odišlo. Zostali len ľudia, čo tam žijú, pracujú a domáci, ktorí si to v začiatkoch ani neuvedomovali. Aj my sme mali prísny lockdown, ale napriek zákazom sa domáci naďalej stretávali vo veľkých skupinách, v temploch či na pláži.

Na Bali nejde ani tak o koronu. Je to takzvaný boj krajiny o prežitie. Na celú oblasť to bude mať strašný dopad. V prvom rade na domácich, oni naozaj nemajú z čoho žiť. Veľa miestnych sa práve preto vrátilo naspäť do svojich dedín k rodine.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

Ako by si porovnala Slovákov a domácich na Bali?

Nikdy im nechýba úsmev na tvári, sú vďační a vždy pozitívne naladení. Všetko berú s ľahkosťou, a keď je problém, snažia sa ho vyriešiť spoločne. Vždy podajú pomocnú ruku, aj keď oni sami toho nemajú veľa. Bali je však zmes ľudí z celého sveta, od Európy až po Austráliu.

Z mojich osobných skúseností sme na Slovensku často negatívne naladení a sebeckí. Vždy to pocítim, keď priletím, a pani v kaviarni na mňa vyhúkne otázku, čo chcem. Žiadne dobrý deň. To na Bali neexistuje, tam aj keď má človek najhorší deň, tak má úsmev na tvári.

Na Bali žiješ tretí rok. Prečo si sa rozhodla pre túto destináciu?

Vždy som bola karierista, no mala som vždy sen vycestovať za hranice Európy. Ako 27-ročná som dala výpoveď a rozhodla si ho splniť. Môj pôvodný plán boli Spojené štáty, no rozpočet ma nepustil a voľba padla na Áziu, konkrétne na Bali – vďaka digitálnej nomádke Silvii Puchovskej, ktorá tam žila a vydala knihu Svet je moja kancelária.

V meste Canggu, kde žijem, je športový raj. Ak miluješ aktívny a zdravý životný štýl, tak Bali je to pravé miesto. Okrem skvelých surfových spotov a jóga centier tam nájdeš obrovské crossfitové a fitness centrá.

Keďže už v tom čase som sa venovala trénerstvu, tak to bola skvelá príležitosť zapracovať na sebe a svojich kariérnych cieľoch. Chcela som tam ostať len na štyri mesiace. Krajinu som si však zamilovala natoľko, že som nedokázala odísť. Dnes je mojím domovom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

O Bali sa hovorí, že tam do veľkej miery fičí jóga a meditovanie. Je to skutočne tak?

Ja osobne to môžem vyvrátiť, strašne veľa ľudí sem lieta kvôli crossfitu a surfovaniu. Na Bali nájde každý to svoje. Surfovať sa tam dá celoročne, bez neoprénu. Ideálnym miestom pre surf je práve južná časť Bukit. Na potápanie je tu zas Amed. Centrom jógy je Ubud a najväčší rozruch je v Canggu, kde žijem.

Na Slovensku si pracovala v marketingu a vo voľnom čase si tvrdo trénovala vo fitku. Čo ta viedlo k tomu, aby si začala cvičiť?

Asi ako každý, kto začína. Chcela som schudnúť. Chytilo ma to nakoniec až tak, že som nevedela prestať. Prišli dokonca zdravotné komplikácie, problémy s nadobličkami a vyskočená platnička. Bol to boj, no športu som sa nevzdala.

Klasický fitness ma časom prestal baviť. Venovala som sa isté obdobie aj extrémnym športom, hlavne snowboardingu. Tak mi učaroval crossfit. Po prvom tréningu som si ho zamilovala. Je to fyzicky veľmi náročný šport, ale stal sa mojím hnacím motorom. Neustále sa učím, makám na výkonoch a posúvam tým svoje hranice. 

Veľkou inšpiráciou pri tomto športe je pre mňa slovenská legenda Jojo Porubsky. Práve uňho som prvýkrát videla, čo je crossfit zač. 

Ako trénerka trénuješ predovšetkým surferov. Ako si sa k nim dostala?

Úplne náhodne. Pracovala som ako silovo-kondičná trénerka v jednom crossfitovom gyme pod austrálskym vedením. Raz prišiel na lekciu profesionálny surfer z WSL QS, že potrebuje pripraviť na sezónu – odstrániť bolesti, spevniť stred a nohy.

V sezóne mal nakoniec výborne výsledky a v tom začali prichádzať ďalší a ďalší surferi. Časom som začala vytvárať skupinové lekcie a moja klientela sa z crossfitovej zmenila na surferskú.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

Prečo je pre surfera dôležitý tréning vo fitku?

Surfovanie je dynamický šport a poriadne náročný. Aj ja som si v začiatkoch hovorila: „Som silná, to upádlujem.” Vôbec. (Smiech). Pri surfovaní som pociťovala slabosť v hornej časti tela a do veľkej miery pri surfe trpí spodný chrbát. Preto je dôležité na týchto častiach tela zapracovať aj na “suchu“, a vo vode si už len užívať chytanie vĺn.

Je pre nich potrebné mať funkčné a silné celé telo. Veľa kolegov z brandže trénuje surferov inak. Využíva strečing, animal movemnets, jógu a ‘’hopkajúce“ cviky. Ja pracujem hlavne s váhami, na explozívnej sile a samozrejme do toho mobilita a body control.

Tým pádom sa od iných trénerov dosť odlišuješ. Stretávaš sa kvôli tomu s hejtami?

Áno a dosť často. Pracovala som aj pre surfový gym, no po mesiaci som odišla. Denne som tam stretávala klientov, ktorí mali neskutočné bolesti, a ja som odmietla trénovať ich skackacie protokoly. Bez silného stredu tela ťa to jednoducho odrovná. Preto som si šla vlastným smerom a neriešila žiadne negatívne hejty či poučovanie. Dnes som spokojná a šťastná z toho, kam som to zatiaľ dotiahla.

Ako trénerka surferov si sama vyskúšala surf. Dnes surfuješ aktívne, napriek tomu, že sa stále učíš. Čo je na tom najťažšie a najdôležitejšie?

Surf vnímam ako náročný šport, v jednu sekundu musíš vnímať oceán, pádlovať, postaviť sa a ovládať telo. Jeden deň si myslíš, že ako dobre surfuješ, a druhý nechytíš ani vlnu. Najdôležitejšie je naučiť sa čítať oceán a byť v ňom čo najčastejšie. Inak to milujem, predstavuje to pocit slobody. Aj, keď dosť často sa cítim ako v práčke. (Smiech).

Aké maniere majú surferi? Berú ťa ako seberovnú, majú voči tebe rešpekt?

Musím povedať, že surferi sú najviac vychilovaní športovci. Keď som s nimi, mám pocit, že meditujem. Sú to party boys a je s nimi neskutočná zábava aj na tréningu.

No nebudem klamať, zo začiatku to bolo veľmi ťažké – vybudovať si rešpekt nielen ako žena, ale aj osoba, ktorá nie je surferka. Výsledky klientov a odstránenie ich zdravotných komplikácií ma ale napokon dostali do popredia.

Vybrala som si náročnú cestu a ak netrénujem, sedím pri knihách. Boli aj dni, kedy som sa cítila ako neschopná a neverila som si. Vždy som si nakoniec uvedomila, že ak by som taká skutočne bola, tak by sa ľudia ku mne nevracali.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

Firma, pre ktorú pracuješ, za teba platí pracovné víza a ide o poriadne veľkú sumu. Je teda pre cudzinca ťažké nájsť prácu?

Na Bali je celkovo veľmi ťažké nájsť si prácu. Pre cudzinca je to zložitejšie kvôli pracovným vízam, ktoré sú pre zamestnávateľa veľmi drahé. Ak však chceš a makáš na sebe, je možné všetko a prácu získaš. Postupne som sa aj ja vypracovala, a na výplatnej páske pribudlo viac miliónov. (Smiech). Na Bali je jeden milión približne 60 eur.

Kvôli korone si prišla o hlavný pracovný príjem. Zatvorilo sa aj športové centrum, ktoré manažuješ. Trénuješ teda online?

Teraz sa momentálne venujem hlavne tréningom online. Moju klientelu tvoria ľudia z celého sveta (Portugalska, Južnej Afriky, Anglicka, Ruska, Talianska…), vďaka virtuálnemu priestoru ich môžem trénovať aspoň takto na diaľku. Je to celkom fajn, až na time zone.

Veľmi dávno si vytvorila projekt SEKSY KECKY a motivovala ním ľudí k cvičeniu. Na akých projektoch pracuješ aktuálne?

Momentálne pracujem na športových projektoch, ktoré sa budujú na Bali. Ide o športové centrá, ktoré manažujem. Teším sa hlavne na projekt surf academy, kde budem fungovať ako silový kouč.

Napriek tomu, že stále sedím na dvoch stoličkách – office vs. gym, trénerstvo je vždy vo vedení. Tiež mám projekt BE ACTIVE BALI, na ktorom spolupracujem s cestovnou agentúrou a organizujeme surfové a fitness campy.

Som súčasťou aj viacerých zahraničných retreatov a najnovšie vyvíjam môj nový online projekt. Je to síce ešte v plienkach, ale nazýva sa THE TIME IS NOW. Ide o to, aby ľudia mohli so mnou trénovať aj z domu, mali kvalitný tréningový plán a videli progress.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

Čo ti osobnostne Bali dalo?

Bali ako krajina mi dala veľmi veľa. Hlavne to, že dnes viem, že dokážem hocičo, ak to naozaj chcem. Zároveň ma naučilo vnímať seba a ľudí úplne inak ako kedysi. Žijem naplno a teším sa z maličkostí.

V Poprade som mala pocit, že pracujem, aby som sa mala dobre, a mohla si čokoľvek kúpiť. Na Bali robím, aby som bola šťastná, a mohla si užívať život. Životné hodnoty sa mi otočili naruby. 

Prečo by mali ľudia navštíviť Bali?

O Bali sa hovorí, že ho buď miluješ alebo nenávidíš. Neexistuje nič medzi, dokonca sa hovorí, že Bali si ľudí vyberá. Aj keď som na tie spirituálne veci vôbec neverila, tak dnes to vnímam inak.

Bali je ostrov Bohov a veľmi to tam pocítiš. Ak miluješ rozruch, šport, surf, jógu, kultúru, prírodu, potápanie a výborné jedlo, tak na Bali si na správnej adrese. Nájdeš tam dobrodružstvo, krásne rezorty i biele pláže.

Pri skrolovaní Instagramom však Bali vyzerá preplnené ľuďmi.

Ver mi, že to sú len tie hlavne turistické miesta. Okolie ponúka mnoho akčných miest a dokonca miest, kde nebude hlava na hlave.

Ak si zvyknutý na turistické rezorty, tak Bali nie je pravým miestom. Ak sa na Bali rozhodneš ísť, prezri si to z pohľadu, ktorý ti ponúka motorka. Je to fakt nutnosť a nebudeš mať ani nervy z čakania v kolónach.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gabriela Mackanicova (@gabrielamackanicova)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá