Na Bali postavili domčeky na chodúle, vyzerajú ako elegantné pavúky a sú ekologické. Budú cenovo výhodnejšie?

  • Robiť kroky smerom k životnému prostrediu je populárne v takmer každom odvetví
  • Čoraz populárnejšie je to aj v architektúre
  • Nemecký architekt Alexis Dornier vytvoril koncept domčekov, ktoré postavil na chodúle a umiestnil ich na Bali
bady-qb-Qsw3tv7hRiY-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Robiť kroky smerom k životnému prostrediu je populárne v takmer každom odvetví
  • Čoraz populárnejšie je to aj v architektúre
  • Nemecký architekt Alexis Dornier vytvoril koncept domčekov, ktoré postavil na chodúle a umiestnil ich na Bali

Podľa informácií časopisu dezeen.com, ktorý sa venuje technológiám, architektúre a inováciám v staviteľstve sa takéto domčeky budú nachádzať na Bali.

Ekologický koncept vychádza z návrhu nemeckého architekta žijúceho na Bali, ktorý sa vďaka autentickému prežívaniu rozhodol prispôsobiť svoje stavby životnému prostrediu. Jeho pobyt na tomto indonézskom ostrove sa datuje od roku 2013.

Domčeky na nôžkach, len trochu iné

Na oceľové konštrukcie postavil minimalistické príbytky, ktoré nielen, že majú slúžiť ako ubytovanie pre turistov v samom srdci prírody, ale aj ako nové, moderné domovy pre ľudí, ktorí si potrpia na nadštandardný komfort. Stojí za nimi architektonické štúdio Stilt Studios spolu s architektom Alexisom Dornierom.

Tie majú okrem typického luxusného interiéru, ktorým sa vyznačujú takmer všetky stavby tohto architekta, aj pridanú hodnotu. Práve vďaka tenučkým pilierom, na ktorých príbytky stoja, majú schopnosť presúvať sa z miesta na miesto. Jednoducho rozložiteľné a znova zmontovateľné opory sú skomponované práve na tento účel.

Bali navštevuje z roka na rok čím ďalej tým viac turistov z celého sveta a tak vzniká prirodzená potreba stavať a ponúkať návštevníkom nielen možnosť vybrať si komfort, ale aj alternatívy týkajúce sa ekológie.

Myšlienka sa u architekta zrodila predovšetkým z dlhodobého pozorovania situácie, ktorá sa na indonézskych ostrovoch deje a je deštrukčná a neekologická. Typické domčeky umiestnené nad vodou totiž fungujú na princípe krátkej trvanlivosti. To v praxi znamená, že po určitej dobe sa jednoducho zdemolujú.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Realita je taká, že pozemky sa tu prenajímajú len na určitý počet rokov,“ prezradil prekvapujúcu informáciu Alexis Dornier. Vidina toho, že krátkodobé stavby sú bežnejšie než tie na celý život spôsobila, že týmto smerom sa uberajú aj moderní stavitelia. Ak sa rozhodnú prispieť k štruktúre bývania na ostrove svojimi stavbami, musia zvažovať realitu krátkodobého prenájmu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

 

Práve domčeky s možnosťou premiestňovania z jedného miesta na druhé predstavujú dokonalé riešenie.

Funkčný, elegantný a ekologický interiér

Už len to, že podnebie a teplota ti umožňujú spať a celkovo fungovať v otvorenom priestore, je samo o sebe ekologické a zdraviu extrémne prospešné.

Pre Európana kvalitné ubytovanie, ti dnes na Bali ponúkne celkom veľké množstvo all inclusive hotelov. Môžeme sa však v tomto prípade baviť o ekológii a vzťahu k životnému prostrediu? Ak sa zamyslíš nad tým, akú uhlíkovú stopu za sebou zanechávajú, asi si si hneď aj odpovedal.

Sú drahšie ako tie známe?

Panuje stereotyp, že byť ekologickejší alebo dokonca zero-waste ťa vyjde drahšie. Nestojí to len zmenu životného štýlu a všeobecného nastavenia, čo ide ruka v ruke so spoločenskou zodpovednosťou.

Paradoxne sa však stáva, že práve tie ekologické varianty sú napokon oveľa lacnejšie. Prihliada sa na materiály, jednoduchosť a minimalizmus v kombináciách a staviteľských prevedeniach.

Na cenu sme sa opýtali dizajnérskeho štúdia Stilt Studios a na vyjadrenie čakáme.

Zdroj: dezeen.com, alexisdornier.com, stilt-studios.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá