Na Bielu noc sa dostaneš aj bez permanentky. Čo všetko si môžeš užiť zadarmo?

  • 5. ročník Bielej noci poskytne svojim návštevníkom bohatý program po celej Bratislave
  • Zábavu však poskytne aj širokej verejnosti, ktorá do 3-dňovej permanentky investovať neplánuje
  • Medzi atrakciami budú najväčšie „trháky" celého festivalu
Zdroj: Biela Noc
  • 5. ročník Bielej noci poskytne svojim návštevníkom bohatý program po celej Bratislave
  • Zábavu však poskytne aj širokej verejnosti, ktorá do 3-dňovej permanentky investovať neplánuje
  • Medzi atrakciami budú najväčšie „trháky" celého festivalu

Do Bratislavy prichádza 5. ročník Bielej noci a počas troch dní má v pláne osvetliť celé mesto. Od piatka do nedele 27. 9. – 29. 9. 2019 sa môžeš tešiť na vizuálnu pastvu pre oči a nielen to. Najväčší slovenský festival súčasného umenia ti prináša pestrý výber toho najzaujímavejšieho, čo na domácej aj svetovej umeleckej scéne vzniká.

Raketa z vesmírnych komiksov, futuristická preliezačka, 8 chápadiel a 8 monumentálnych bublín, 700 000 diód, 2 zvedavé oči na strome, jedno rozprávajúce slnko, monumentálna rotujúca zemeguľa, niekoľko interaktívnych inštalácií a imerzívnych prostredí či dokonca stále dielo vo verejnom priestore.

Na to, aby si mohol vidieť všetky umelecké diela, potrebuješ trojdňovú permanentku. Festival však prináša zábavu aj širokej verejnosti. My ti prinášame zoznam atrakcií, ktoré si môžeš užiť úplne zadarmo.

Viktor Frešo, Circle Hrad.

Pozrite si rozhovor s Viktor Frešo o pripravovanom diele Circle Head, ktoré odhalíme počas otvorenia Bielej noci 2019, na promenáde pri Zuckermandli a ktoré nás vo verejnom priestore bude tešiť ešte dlho :) Socha vznikla vďaka spolupráci a podpore JTRE #bielanoc #circlehead #socha #verejnypriestor

Gepostet von Biela Noc am Donnerstag, 19. September 2019

Viac času na umenie

Biela noc každý rok priťahuje stále väčšie množstvo návštevníkov. Pre ešte príjemnejšie zážitky preto spúšťa novinku – predĺženie trvania z jedného večera na 3 dni bohatého programu. Niektoré diela budú zážitkom po celý deň, iné sa objavia až po zotmení a časť programu sa odohrá len v presne určených časoch.

Každý rok sa snažíme zlepšiť naše služby a zapracovať pripomienky od návštevníkov. Je pravdou, že pri bohatom programe je náročné vychutnať si všetky diela v jeden večer. Veríme, že predĺženie formátu divákom festival spríjemní a že sa k obľúbeným dielam vrátia aj opakovane,” vysvetľuje umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Návštevníkom tiež odporúča preštudovať si program dopredu a uvážiť, ktoré časy sú pre nich ideálne. „Rodinám s deťmi určite padne vhod bohatý denný program, ktorý sa začína každý deň už od 12.00 h. Bratislavčanom tiež odporúčam nesústrediť sa len na sobotný večer, ale vychutnať si rôzne umelecké zastávky v meste aj v piatok či v nedeľu,” dodáva.

Ponor sa do diela! Kolektív Numen/For Use ťa pozýva do obrovskej vesmírnej preliezky pre malých aj veľkých, kde je…

Gepostet von Biela Noc am Mittwoch, 11. September 2019

Za umením po vodnej trase Bielej noci

Festival aj tentokrát rozprestrie svoje umelecké zastávky na dvoch hlavných trasách, historickej a vodnej. Návštevníci si tak okrem centra mesta môžu vychutnať nevšednú prechádzku od River Parku až po štvrť Eurovea City, na ktorej ich čaká množstvo komiksových prekvapení a futuristických zážitkov.

Čaká tam na teba hravé animované slnko na Tower 115 v Panorama Parku od slovenského animátora tvoriaceho pod značkou Matje! Pôsobivý estetický zážitok na divákov čaká aj priamo v nákupnom centre Eurovea vďaka interaktívnemu dielu Kalia, od slovenskej dizajnérky Kataríny Komarovej. Promenáda poskytne výhľad na rozžiarené Lido, ktoré ožije farbami a pohybom vďaka mágii svetelného dizajnu z dielne BN Label.

zdroj: Biela noc - Matje!

Socha pre bratislavské nábrežie

Po prvýkrát v bratislavskej histórii uvedie Biela noc dielo, ktoré nezhasne s odbitím nedeľnej polnoci, ale vďaka spolupráci s JTRE pretrvá vo verejnom priestore dlhodobo. Autoportrét Circle Head z dielne významného slovenského výtvarníka Viktora Freša, ktorého estetika odkazuje na tradíciu japonských kokeshi bábik, má priniesť šťastie bratislavskému nábrežiu a rozjasňovať priestor pred Zuckermandlom. Odhalený bude počas slávnostného otvorenia festivalu v piatok, 27. septembra o 20.00 h.

zdroj: Circle Head, archiv: Viktor Frešo /powered by JTRE

Vizuálna pixelová smršť čaká návštevníkov v Sade Janka Kráľa, kam Austrálčan Kit Webster umiestni svoj monumentálny objekt AXIOM. Tvorí ho až 700 000 svetelných bodov a je tak najrozsiahlejším dielom v histórii Bielej noci na Slovensku.

zdroj: Biela noc - Kit Webster powered by IQOS

Britské kreatívne duo Filthy Luker a Pedro Estrellas vezme útokom mestskú architektúru a oživí ju originálnym streetartom vo forme monumentálnych 3D objektov. Vďaka nim na streche River Parku „zaparkuje” vesmírna raketa ako vystrihnutá z komiksových príbehov. Sklad č. 7 obsadia obrovské chápadlá mýtickej chobotnice a stromu na nábreží pri Eurovea vyrastú dve zvedavé oči.

zdroj: Octopus, archiv: Filthy Luker & Pedro Estrellas /powered by JTRE

Teším sa, že naše mesto opäť hostí toto podujatie. Biela noc je výnimočná akcia, ktorá obohacuje život v meste, prináša úplne iný pohľad na verejné priestory. Je výborné, že tento rok nepôjde len o jednu noc, kedy si budeme môcť pozrieť pamiatky a umelecké diela inak ako bežne – za pomoci svetiel a digitálnej elektroniky. Prezentovanie umenia vo verejnom priestore v tejto podobe už roky priťahuje nielen malých, ale aj veľkých. Aj ja sa naň teším, pretože tento ročník sľubuje skutočne veľmi zaujímavý program,” hovorí primátor hlavného mesta, Matúš Vallo.

Z výšky bratislavských budov

Umelecké zoskupenie BN Label pripravuje ďalší divácky zážitok z kombinácie svetelného dizajnu a ikonickej bratislavskej architektúry. Počas Bielej noci sa zo sto jedenásť metrov vysokej budovy Národnej banky Slovenska stane minimalistický a pôvabný svetelný maják, ktorého svetlo bude k ľuďom prenikať v rôznych kútoch mesta cez 24 svetelných bodov zároveň. Každý tak uvidí svoj vlastný kúsok inštalácie – v trochu inom prostredí a trochu inom uhle.

zdroj: Biela noc - BN Label

Vyrobené na Slovensku

Festival každoročne prispieva aj k rozvoju domácej umeleckej scény. V posledný septembrový víkend sa tak môžeme tešiť na premiéru sochy Filipa Šička, site-speficic inštaláciu Lucie Luptákovej či 3D mapping Ľubomíra Slovinského, objekt Niny Šoškovej, projekcia Veroniky Kocourkovej a mnohých ďalších.

Zdroj: Biela noc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK