Na bratislavskej Obchodnej ulici pribudne pracovisko mestskej polície, stane sa bezpečnejšou?

  • Obchodná ulica sa stala jedným z nebezpečných zákutí Bratislavy
  • To by však malo zmeniť nové "open space" pracovisko mestskej polície
  • Matúš Vallo zostavil komplexný plán, akým chce zvýšiť bezpečnosť v meste
Obchodná ulica/TASR
  • Obchodná ulica sa stala jedným z nebezpečných zákutí Bratislavy
  • To by však malo zmeniť nové "open space" pracovisko mestskej polície
  • Matúš Vallo zostavil komplexný plán, akým chce zvýšiť bezpečnosť v meste

Obchodná ulica je neslávne známa lokalita v centre Bratislavy, kde sa v poslednej dobe ľudia stále viac obávajú o svoju bezpečnosť. Bežné výtržnosti či podnapitých neplnoletých vystriedali už aj osobné útoky. Najviac sa do povedomia verejnosti dostal útok na Filipínca Henryho Acordu, ktorý sa koncom mája 2018 pokúšal zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Henry nakoniec zraneniam spôsobenými Jurajom H. z Dunajskej Stredy podľahol.

Obchodnej sa vyhýbajú

Aj kvôli tomuto incidentu sa obyvatelia Bratislavy Obchodnej ulici začali, najmä vo večerných hodinách, vyhýbať oblúkom. Nové vedenie mesta by však situáciou chcelo, čo najskôr zmeniť k lepšiemu a preto sa rozhodli, že mestská polícia tu bude mať pracovisko.

„Možno už teraz potvrdiť, že jedným z opatrení by malo byť zriadenie ‚open space‘ mestskej polície na Obchodnej ulici, na ktorého príprave ešte pracujeme,“ povedal pre TASR hovorca mesta Peter Bubla.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo minulý rok vo svojom blogu napísal, že toto pracovisko by malo byť viditeľné priamo z ulice cez výklad, otvorené 24 hodín a maximálne dostupné verejnosti.

„Jednak takýto policajný bod posilní v hlavách možných páchateľov pocit dohľadu, ale zároveň v prípade problémov bude polícia extrémne rýchlo dostupná. Bude stačiť odbehnúť po strážnika alebo sa v prípade problémov schovať v policajnom centre,“ spresnil Vallo.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Obchodná ulica/TASR

Rozsiahle bezpečnostné opatrenia

V blogu Vallo ďalej píše, že opatrenia Obchodnej ulice stoja na troch pilieroch. V prvom by chcel posilniť prítomnosť mestskej i štátnej polície, ďalším krokom je potom prirodzene zriadenie pracoviska a k zvýšenej bezpečnosti prispeje aj školenie pracovníkov SBS, čím sa zvýši bezpečnosť v nočných podnikoch.

„Riešením sú mestom organizované školenia pre pracovníkov SBS a zamestnancov podnikov ako riešiť problémové situácie v nočných podnikoch a spolupracovať pri tom s políciou. Polícia musí byť partner, ktorý im prácu uľahčí a nie pridá problémy. Podniky, ktoré sa pridajú k spolupráci s Mestskou políciou získajú napríklad značku Klub zodpovedných podnikov,“ píše Vallo.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Obchodná ulica/TASR

Primátor takisto apeluje na nutnosť spolupráce polície s ostatnými mestskými orgánmi a postihovať nalievanie alkoholu mladistvým. Vo svojom Pláne Bratislava, sa Vallo vyjadril aj k potrebe takzvaného neformálneho nočného primátora, ten by mal byť zodpovedný za starostlivosť o mesto v nočných hodinách.

„Do jeho/jej kompetencií bude spadať rokovanie s majiteľmi jednotlivých prevádzok, nastavovanie pravidiel fungovania mesta v nočných hodinách, prijímanie opatrení na prevenciu konfliktov, vrátane riadenie tímu ľudí zaoberajúcich sa predchádzaniu a riešeniu konfliktov v teréne, eliminovanie hluku a rušenia nočného kľudu. Takáto pozícia funguje napríklad v Londýne,“ vysvetľuje.

Vallo má na zlepšenie situácie na Obchodnej Ulici naozaj veľké plány a obyvateľom mesta zostáva iba dúfať, že vedenie pristúpi k ich efektívnej realizácia tak, ako to stojí v Pláne Bratislava.

Zdroj: TASR, blog Matúša Valla na Dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech