Na chrbát batoh a do rúk Kalašnikov. Ruskí žiaci dostanú nový, podivný rozvrh

  • Rusko plánuje zaviesť vojenský tréning pre žiakov stredných škôl
  • Zakomponovať by sa mal priamo do rozvrhu
  • Návrh má podporu vlády
rusko vojenský tréning
Ilustračná fotografia, TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service. Unsplash/Taylor Flowe
  • Rusko plánuje zaviesť vojenský tréning pre žiakov stredných škôl
  • Zakomponovať by sa mal priamo do rozvrhu
  • Návrh má podporu vlády

Rusko sa plánuje doslova vrátiť v čase. V tamojších školách by sa mal opäť zaviesť prípravný vojenský výcvik, ktorý mnohí obyvatelia poznajú ešte z čias Sovietskeho zväzu. Ukončený bol už v roku 1993. S informáciou prišiel britský rezort obrany, ktorý sa ďalej odvolal na oznámenie ruského ministra školstva.

Pôjdu na vojnu

TASR o tom informuje na základe správy prevzatej z agentúry DPA a denníka The Guardian. Daný program, ktorého cieľom je zaviesť minimálne 140 hodín vojenského výcviku za akademický rok, podporuje ministerstvo obrany v Moskve. Podľa Londýna je cieľom zvýšiť ochotu mladých ľudí ohľadom vojenskej služby a mobilizácie.

Žiaci, ktorí sa blížia k dosiahnutiu veku, keď majú absolvovať povinnú vojenskú službu, tak majú získať príslušné vojenské schopnosti. Tieto kroky sú tiež zrejme súčasťou „širšieho projektu, ktorý má ruskej populácii vštepiť ideológiu vlastenectva a dôvery vo verejné inštitúcie“.

Britské ministerstvo pripomína, že niekdajší podobný program zahŕňal prípravu na možný útok chemickými či jadrovými zbraňami, prvú pomoc a tiež manipuláciu a streľbu z pušiek typu Kalašnikov.

Ruskí predstavitelia sa pokúsili tento výcvik obnoviť v roku 2014 po invázii na Krym. Dúfali, že táto iniciatíva zvýši kvalitu brancov. O osem rokov neskôr sa zmenilo len málo a kvalita ruských brancov je naďalej slabá, s nízkou morálkou a obmedzeným výcvikom,“ uviedol britský rezort obrany s odvolaním sa na tajné služby.

Dodal, že návrh tohto vojenského výcvikového programu má byť vypracovaný do konca tohto roku a následne bude prechádzať schvaľovacím procesom.

Pre ľudí, ktorí milujú Rusko

O podpore návrhu ruským ministerstvom obrany TASR informovala už v utorok (8.11). Ako v ten deň informovala britská stanica BBC, ruské ministerstvo podporilo návrh predsedu strany Spravodlivé Rusko – Za pravdu Sergeja Mironova, ktorý chce zaviesť základnú vojenskú prípravu v stredných školách a odborných učilištiach.

Podľa prvého námestníka ministra obrany Valerija Gerasimova by na vojenský výcvik malo byť vyčlenených 140 hodín, pričom by sa mal uskutočniť počas posledných dvoch rokov štúdia. Vojenskú prípravu by mali viesť len ľudia s bojovými skúsenosťami, zdôraznil Gerasimov.

Mironov je tiež presvedčený, že realizácia jeho iniciatívy pomôže zamestnať desaťtisíce ľudí, ktorí „úprimne milujú Rusko a zároveň ovládajú teóriu a prax vedenia vojny“. Ruský denník Izvestija, na ktorý sa odvoláva BBC, poznamenal, že Mironovovu iniciatívu sú pripravené podporiť všetky frakcie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu.

Rusi z celej krajiny protestovali proti mobilizácii. Polícia zadržala vyše 1 300 z nich

Zapadne do rozvrhu

Návrh podporuje aj časť učiteľov, ktorí však poukazujú na to, že v rozvrhoch mnohých študijných odborov už nie je priestor pre ďalší predmet. Návrh počíta s tým, že by šlo o povinný predmet. Za prínos vojenskej prípravy sa považuje to, že študenti získajú nielen základné vojenské zručnosti, ale naučia sa aj poskytovať prvú pomoc a orientovať sa v priestore.

Ruskí regrúti sa zhromažďujú vo vojenskom náborovom stredisku Bataysk, v oblasti Rostov na Done, v Rusku.
zdroj: TASR/AP

Podľa Mironova sa zavedenie vojenskej prípravy na stredných školách stalo naliehavým v súvislosti so začatím špeciálnej vojenskej operácie, ako vojnu na Ukrajine označujú v Rusku.

Mironov upozornil, že aj mnohí dobrovoľníci nemajú potrebné skúsenosti na účasť v bojoch. Zavedenie takéhoto predmetu do škôl preto umožní „systematicky pripravovať občanov na prípadnú konfrontáciu s nepriateľom“, citoval denník Izvestija.

Predodvodový vojenský výcvik v Sovietskom zväze bol zavedený prvýkrát v roku 1918 a týkal sa občanov vo veku 15 – 20 rokov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá