Na cudzineckej polícii sa stále kupčí, tvrdí PS. Novela nedostupnosť termínov podľa Števulovej nevyrieši
- Problémy na cudzineckej polícii chce rezort vnútra vyriešiť novelou zákona
- Opozičné PS návrh ministra Šutaja Eštoka považuje za nepostačujúci

- Problémy na cudzineckej polícii chce rezort vnútra vyriešiť novelou zákona
- Opozičné PS návrh ministra Šutaja Eštoka považuje za nepostačujúci
Ministerstvo vnútra pripravilo novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorou chce vyriešiť aktuálne problémy v cudzineckej agende vrátane nedostatku termínov na cudzineckej polícii. Progresívne Slovensko (PS) síce vidí v novele isté pozitíva, zároveň upozorňuje na viaceré problematické body.
Opozičná strana si myslí, že novelou, ktorú rezort pod vedením ministra Matúša Šutaja Eštoka pripravuje, sa nič nevyrieši. Tvrdia, že termíny sa na cudzineckej polícii predávajú naďalej. Informovala o tom tlačová agentúra SITA.
Opozícia chce vysvetlenia
PS však nie je len kritické. „Konečne sa odstraňujú niektoré zbytočné administratívne požiadavky, ktoré proces udeľovania pobytov sťažovali, ako napríklad povinnosť dokladovať finančné zabezpečenie pobytu. Pozitívne je aj predĺženie udeľovania národného víza na dobu 120 dní namiesto súčasných 90 dní,“ uviedla podpredsedníčka poslaneckého klubu PS Zuzana Števulová.
Obavy však vyvolávajú zmeny v oblasti prechodného pobytu na podnikanie. Ministerstvo zavádza kvóty a žiadosti bude možné podávať len na zastupiteľských úradoch.
Števulová požaduje od ministerstva vysvetlenie, ako zabráni korupcii a dlhým čakacím lehotám pri vybavovaní žiadostí. „Je tiež otázne, či tento proces úplne nezmarí príchod inovatívnych podnikateľských nápadov na Slovensko a celkovo neohrozí príchod podnikateľov,“ upozornila. Dodala, že hoci treba riešiť problém fiktívneho podnikania, nie je isté, či navrhovaný spôsob je správny.
Nedostatok termínov
Poslankyňa spochybňuje aj schopnosť novely vyriešiť nedostatok termínov na cudzineckej polícii. „Stále neviem, ako táto novela zvráti nedostupnosť termínov na cudzineckej polícii a obchodovanie s nimi. Jediné, čo vieme, je, že bude povinné mať termín, ktorý je ale dnes často nedostupný,“ zdôraznila.
Ministerstvo sľubuje vyhlášku s podrobnosťami, ktorú však k návrhu nepriložilo. „Od ministra Matúša Šutaja Eštoka budem žiadať konkrétne odpovede o tom, ako presne novela prinesie cudzincom dostatok termínov bez nutnosti si ich kupovať. Okrem toho sme sa dodnes nedozvedeli, či vyšetrovanie obchodovania s termínmi viedlo k nejakým výsledkom,“ hovorí Števulová.
„Je absurdné, že termíny sa naďalej predávajú a polícia pod vedením Šutaja Eštoka s tým nič nerobí. Vyzývam ministra vnútra, aby verejnosti tieto otázky jasne zodpovedal,“ dodala Števulová s tým, že doteraz sa verejnosť nedozvedela, akým spôsobom sa priekupníci k termínom dostávajú a kto všetko je do obchodovania zapojený.
Čo novela upravuje
Ministerstvo vnútra zverejnilo pred pár dňami materiál, v ktorom komunikujú všetky zmeny, ktoré budú aplikovať na cudzineckej polícii. V stredu (21. mája) Denník N informoval, že minister úspešne presadil na vláde novelu zákona, od ktorej očakáva skrátenie čakacích lehôt na cudzineckej polícii.
Novela však zároveň zavádza kvóty na udeľovanie prechodného pobytu na podnikanie, ktoré podľa ministerstva vnútra cudzinci často zneužívali. Konkrétnu výšku kvót vláda zatiaľ nestanovila – upresní ich až v samostatnom nariadení. Ministerstvo argumentuje, že cudzinci tieto povolenia využívali ako prostriedok na presun do iných krajín Európskej únie.
Nové pravidlá sa dotknú výhradne občanov z krajín mimo Európskej únie, označovaných ako „tretie krajiny“. Vláda požiadala parlament o zrýchlené schválenie novely už na schôdzi začínajúcej budúci týždeň, pričom zmeny by mali začať platiť od júla tohto roka. Denník N v minulom roku informoval o problémoch na cudzineckej polícii v Bratislave, kde cudzinci čakajú na termíny niekoľko týždňov, a priekupníci túto situáciu zneužívajú.
Ministerstvo vnútra preto sľubuje úpravu rezervačného systému, ktorá zabráni hromadeniu čakajúcich ľudí pred policajnými oddeleniami, čo podľa samotného ministerstva vytvára riziko konfliktov. Medzi hlavné zmeny, ktoré novela prináša, patrí úprava rezervačného systému pre efektívnejšie prideľovanie termínov.
Ministerstvo zruší povinnosť predkladať doklady o finančnom zabezpečení pri niektorých typoch pobytov. Cudzinci už nebudú musieť dodávať fotografiu, keďže polícia získava biometrické údaje priamo na mieste. Novela tiež predĺži platnosť národného víza z 90 na 120 dní. Prechodné pobyty na podnikanie budú vydávať na obdobie troch rokov, avšak s uplatnením kvót.
Rezort vnútra: Žiaľ, nemáme ako pomôcť
Na alarmujúcu situáciu na cudzineckej polícii pritom upozorňovali mnohí už v marci tohto roka. Únia miest Slovenska vtedy pre TASR uviedla, že termínov na cudzineckej polícii stále nie je dostatok. Samosprávne združenie vyjadruje obavy pred začiatkom zápisov na základné školy, keďže od budúceho školského roka bude platiť povinná školská dochádzka aj pre deti cudzincov, informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že zaviedlo viacero opatrení a pripravuje ďalšie. „Situácia na cudzineckej polícii je neúnosná. Na integračné centrá v mestách sa obracajú bezradní a bezmocní cudzinci, prevažne matky s deťmi, ktoré potrebujú riešenie teraz a my im, žiaľ, nemáme ako pomôcť,“ dodala Piršelová.
Zdôraznila, že od októbra, keď Únia miest Slovenska na problém upozornila, sa situácia ešte zhoršila. TASR získala e-mailovú komunikáciu zahraničnej občianky s cudzineckou políciou. V nej polícia uvádza, že na základe vyhláseného mimoriadneho stavu v súvislosti s prílevom cudzincov pre vojnu na Ukrajine zostáva povolenie na trvalý pobyt, prechodný pobyt alebo tolerovaný pobyt platné aj po uplynutí jeho platnosti.
Zahraničná občianka, ktorá si želala zostať v anonymite, chcela obnoviť svoje päťročné povolenie na trvalý pobyt na Slovensku na neurčito. Na Slovensku dlhodobo žije a pracuje. Pokúsila sa získať výnimočný termín prostredníctvom e-mailu, no polícia jej oznámila, že tento spôsob určili len pre osoby vyššieho veku, mladšie ako 18 rokov alebo so zdravotnými problémami.
Ministerstvo to zvalilo na vyšší počet cudzincov
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann pre TASR vysvetlil, že počet cudzincov na Slovensku za posledné roky vzrástol o 300 percent. „Kým v roku 2015 malo u nás platný pobyt 84 787 cudzincov, koncom roka 2024 to bolo až 337 140 cudzincov,“ uviedol. Neumann tvrdí, že prijaté opatrenia zabránili kolapsu pobytovej agendy po začiatku vojny na Ukrajine.
Ministerstvo už vtedy avizovalo, že pracuje na zmene legislatívy, ktorá by mohla obmedziť množstvo vydaných povolení na pobyt pri niektorých typoch. Argumentuje podobnými opatreniami v iných krajinách. Termíny majú podľa hovorcu ľudia dostupné, s výnimkou hlavného mesta, ktoré čelí najväčšiemu náporu.
Vysvetlil, že na získanie povolenia na pobyt musí cudzinec osobne navštíviť oddelenie cudzineckej polície kvôli biometrickým údajom. „V blízkej dobe plánujeme zautomatizovať tento úkon, čo výrazne urýchli procesy a odbremení pracovníkov oddelení cudzineckej polície, ako aj na oddeleniach dokladov pre našich občanov,“ avizoval pred dvomi mesiacmi.
Neumann zdôraznil, že ministerstvo problém rieši systémovo. „Novelou zákona o pobyte cudzincov účinnou od decembra 2024 sa napríklad zaviedla možnosť využívať elektronické služby na podávanie žiadostí v rámci riešenia vybraných životných situácií cudzincov a na komunikáciu s cudzineckou políciou, pričom v budúcnosti sa plánuje rozšíriť okruh týchto situácií vrátane zlepšenia používateľskej prívetivosti e-služieb,“ dodal.
Cudzinecká polícia podľa neho plánuje otvoriť spracovateľské centrá na vybavovanie žiadostí. Tiež avizoval aj veľkokapacitné centrum v Snine, kde by cudzinci mohli vybaviť žiadosti o poskytnutie dočasného útočiska.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, Ministerstvo vnútra, Denník N, TASR