Na Dubni začali stavať vyhliadkovú vežu, ktorá sa smerom k nebu vytráca

  • Začiatkom tohto mesiaca sa oficiálne začala stavba vyhliadkovej veže na kopci Dubeň nad Žilinou podľa víťazného návrhu. Ako prvé sa začali výkopové práce a náklady sa vyšplhajú na sumu prevyšujúcu 280-tisíc €. Veža by mala byť dokončená do štyroch mesiacov.
fkfdesign.sk
  • Začiatkom tohto mesiaca sa oficiálne začala stavba vyhliadkovej veže na kopci Dubeň nad Žilinou podľa víťazného návrhu. Ako prvé sa začali výkopové práce a náklady sa vyšplhajú na sumu prevyšujúcu 280-tisíc €. Veža by mala byť dokončená do štyroch mesiacov.

Prvá myšlienka postaviť na Dubni dominantu viditeľnú z mesta pochádza ešte z minulého storočia, konkrétne z roku 1995, avšak vtedajší nápad výstavby slovenského dvojkríža nebol zrealizovaný. Preto bola v priebehu minulého roka vyhlásená anonymná architektonická súťaž mestom Žilina v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu. Z celkového počtu 43 návrhov vyhral návrh od spoločnosti FKF design, ktorého autormi sú Ing. arch. Ladislav Vikartovský a Ing. arch. Gábor Nagy.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: fkfdesign.sk

Dôvodov, prečo vyhral práve tento návrh bolo podľa poroty hneď niekoľko.

„Návrh je jednoduchý, realizovateľný no predsa pôsobivý a zároveň je veža v diaľkových pohľadoch nenápadná, čím zachováva súčasný obraz krajiny.“ reality.etrend.sk

Svojim jedinečným dizajnom so „strácajúcim“ sa horizontálnym obkladom veže sa autori snažili zmazať hranice medzi prírodným a umelým prostredím. S týmto vnímaním sa s určitosťou stotožnili aj členovia poroty, ktorý tento zaujímavý, netradičný, ale jednoduchý návrh dizajnu ocenili v záverečnej hodnotiacej správe súťaže, v ktorej okrem toho vyzdvihli riešenie zabezpečujúce stabilitu a bezpečnosť stavby.

Stavenisko bolo oficiálne odovzdané koncom septembra a v pondelok, 2. októbra, sa začali prvé práce na stavbe vyhliadkovej veže, informuje hovorca mesta Žilina Pavol Čorba pre portál reality.etrend.sk.

„Zhotoviteľom stavby je firma HSF System SK, s.r.o. Projekt bude financovaný z rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra – časť rozpočtu tvorí dotácia z Ministerstva dopravy a výstavby SR a časť je z vlastných zdrojov OOCR Malá Fatra. Celková výška rozpočtu je 283 121 eur s DPH,“

Potešujúci je fakt, že veža bude po dokončení voľné dostupná turistom bez akýchkoľvek poplatkov alebo vstupného.

Doba dokončenia stavby sú síce 4 mesiace, avšak verejnosti bude sprístupnená až po vydaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia, ktorého termín zatiaľ známy nie je.

+Pozri si výsledky a všetky návrhy, ktoré sa do súťaže zapojili.

zdroj: sutazduben.sk; archinfo.sk; regionmalafatra.sk;

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech