Na éru elektromobilov si zrejme počkáme. Nemci vedia upraviť spaľovacie motory novou metódou

  • Menej emisii, menšia spotreba i jemnejší chod
  • Nemecká úprava sa dá použiť aj pri starších motoroch
Motor a autá
Unsplash/ Tim Mossholder a Peter Broomfield
  • Menej emisii, menšia spotreba i jemnejší chod
  • Nemecká úprava sa dá použiť aj pri starších motoroch

Budúcnosť je v elektromobiloch, prípadne v hybridoch, alebo v niečom, čo ešte čaká na vymyslenie či zdokonalenie. Spaľovacie motory raz budú minulosťou. Aj tak by sa dal odprezentovať pohľad niektorých vizionárov (alebo aj tých, čo sa za nich pokladajú) na budúcnosť automobilovej dopravy.

Možno tomu tak raz bude, ale isté je, že si ešte na to budeme musieť počkať. Niektorí sa spaľovacích motorov a áut, jazdiacich na diesel či benzín, akoby odmietajú vzdať a ich poslanie do minulosti oddialiť. Celkom úspešne. Dôkazom toho sú napríklad Nemci a konkrétne firma Mahle, ktorá prišla na to, ako urobiť spaľovací motor lepší i k ekológii prijateľnejší.

zdroj: Wikimedia.org. Sídlo Mahle v Štuttgarte

Skúsme si to vysvetliť

Kľúčovou v nemeckom nápade je takzvaná predkomora motora, do ktorej sa vstriekne zhruba 5% paliva. To sa sviečkou zapáli a cez niekoľko otvorov prenesie k hlavnej spaľovacej komore – tých zapálených 5% teda smeruje zapáliť zvyšných 95%. Keďže k zapáleniu dôjde nie len z jedného, konkrétneho miesta, ale od predkomory a cez viaceré otvory dochádza k zapáleniu hlavnej časti paliva z viacerých miest/bodov súčasne, urýchľuje sa tým celkový proces spaľovania.

Aký praktický výsledok teda firma Mahle týmto nápadom dosiahla? Menšiu spotrebu paliva, vypustenie menej emisii i jemnejší chod motora. Navyše, tento systém sa dá aplikovať aj do už existujúcich vozidiel a motorov – nainštalovaním spomínanej komory so sviečkou.

Nápad Mahle samozrejme zaujal automobilový svet, ktorý mu ihneď venoval svoju pozornosť a spoločnosť sa tak priradila k tým, ktoré ešte nedávajú zbohom spaľovacím motorom, ba snažia sa ich životnosť a pôsobenie ešte nejaký čas predĺžiť.

Nemci majú spaľovacie motory proste radi

Hoci nemecká vláda ohlásila rekordné dotácie pre elektromobily a na také auto vám tam štát môže prispieť až sumou 9000€, čísla predaja ukazujú, koho Nemci ešte momentálne chcú – rekordné čísla dosahujú ojazdené autá a obzvlášť rekordy lámu staršie diesle.

Keď Nemci ohlasovali spomínanú, rekordnú podporu elektromobilov, niektorí ich prirovnávali, že chcú byť ako Nóri, ktorí si elektromobili dosť obľúbili. No očividne každá krajina sa pozerá na autá trochu inak a v Nemecku si ešte chcú k vôni benzínu či nafty pričuchnúť aj v nasledujúcom období…

Rekordné dotácie elektromobilov. Nemci ale na ne kašlú, kupujú staršie diesle

Zdroje: Autoforum.cz, Mahle

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech