Na Európu mieria veľké horúčavy, teploty môžu siahať do 40 °C. Sú predzvesťou extrému (POČASIE)

  • Na juh Európy zamieri prvá vlna tohtoročných horúčav
  • Zasiahnuť môže aj krajiny mimo juhu
  • Európu tiež čakajú extrémne teploty v lete
teplo
Freepik
  • Na juh Európy zamieri prvá vlna tohtoročných horúčav
  • Zasiahnuť môže aj krajiny mimo juhu
  • Európu tiež čakajú extrémne teploty v lete

Starý kontinent bude v nasledujúcich dňoch zažívať prvú vlnu tohtoročných horúčav. Teploty v Európe sa môžu na juhu vyšplhať až na 40 °C. Vysoké teploty budú dôsledkom horúceho vzduchu z Afriky, uvádza portál iMeteo.

Horúčavy budú musieť znášať hlavne obyvatelia juhu – Taliani, Gréci či štáty Balkánu. V Taliansku majú teploty počas víkendu dosiahnuť 38 až 40 °C.

Lepšie to bude na severe Talianska, kde bude postupne chladnejšie. Na juhu ale budú horúčavy pokračovať aj cez týždeň.

Ako na tom bude sever či stred Európy? Netweather uvádza, že horúčavy sa nás veľmi nedotknú a stred a sever Európy čaká premenlivé počasie s dažďom a teplotami, ktoré sú pre to obdobie typické. Budúci týždeň tak môže byť na Slovensku upršaný.  

Podľa niektorých meteorologických modelov ale môžu horúčavy zasiahnuť aj našich južných susedov Maďarov, východných susedov Ukrajincov a malú časť územia Poľska.

Meteorológovia čakajú v Európe ďalšie extrémy 

Vysoké teploty blížiace sa k 40 °C na začiatku júna sú atypickým počasím. Taliansko síce bežne zažíva také vysoké teploty, no až v neskorších mesiacoch, ako je júl a august. Aj tieto teploty v Taliansku potvrdzujú predpoveď meteorológov, ktorí tvrdia, že toto leto nás čakajú ďalšie extrémy na starom kontinente.

„Naše modely počítačov sa zhodujú v tom, že bude ďalšie nezvyčajne horúce leto, najmä od konca júla do augusta,“ uviedol pre New York Times Todd Crawford, ktorý pôsobí v spoločnosti Atmospheric G2. Tá sa zaoberá predpoveďou počasia.

Modely jeho firmy aktuálne predpovedajú, že počasie v Európe bude podobné tomu v roku 2022. Teda letu, ktoré bolo v Európe zaznamenané ako najhorúcejšie. Najteplejšie bude opäť na juhu – konkrétne v Taliansku, Grécku a Chorvátsku.

New York Times pripomína, že Európa je aktuálne kontinent, ktorý sa otepľuje najrýchlejšie zo všetkých. Od roku 1991 dosahuje na dvojnásobok globálneho priemeru. Meteorológovia očakávajú aj tento rok, že vlna horúčav so sebou prinesie prejavy extrémneho počasia, ako sú požiare, záplavy či kolapsy z tepla.

Napriek tomu sú európske destinácie na juhu naďalej veľmi žiadané. Do Európy ročne mieria státisíce turistov z USA, pre ktorých je starý kontinent dovolenkovou destináciou číslo jeden. Aj niektorí turisti ale začínajú vyhľadávať destinácie s miernejšou klímou a trendom sa aktuálne stali severské krajiny či Slovinsko.

La Niña môže priniesť chladnejšie teploty 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo.sk, Netweather, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá