Na Európu sa rúti polárny vír. Skutočnej zimy sa ešte len dočkáme

  • Vyzerá to tak, že Slovensko sa opäť dočká poriadnej snehovej nádielky
  • V Európe má udrieť takzvaný polárny vír
Odhŕňač snehu a zasnežený lesík
Ilustračný obrázok TASR/Martin Baumann, TASR/František Iván
  • Vyzerá to tak, že Slovensko sa opäť dočká poriadnej snehovej nádielky
  • V Európe má udrieť takzvaný polárny vír

Posledné zimné mesiace sú už za dverami. Poriadnej snehovej nádielky sa mnohí ľudia na území Slovenska zatiaľ ešte nedočkali. Slovákov skôr prekvapilo výrazné oteplenie, ktoré mnohým lyžiarskym strediskám narušilo plány. Zimné počasie sa upokojilo iba prednedávnom, kedy snehové zrážky zasiahli väčšinu nášho územia. Aká bude ale situácia počas nasledujúceho mesiaca?

Podľa portálu Severe Weather sa začína rozpadať veľká oblasť nízkeho tlaku okolo pólov Zeme. Ide o takzvaný polárny vír, ktorý bude mať výrazný vplyv na zvyšok zimy v Kanade, Spojených štátoch a Európe.

Polárny vír

„Slabý polárny vír vytvára slabé prúdenie. V dôsledku toho je ťažšie zachytiť studený vzduch, ktorý potom uniká z polárnych oblastí do USA a európskych krajín,“ ozrejmili meteorológovia.

Podľa odborníkov tak môžeme očakávať „nadpriemerné“ snehové zrážky, ktoré sa budú vyskytovať predovšetkým na východe Spojených štátov, ale aj na väčšine územia Európy. 

„Opäť ide o očakávanú reakciu, keďže po výraznom oteplení stratosféry má chladnejší vzduch zvyčajne ľahšiu cestu na juh a do týchto regiónov,“ uviedli meteorológovia ďalej, pričom apelovali na to, že kritický bude najmä február.

Vplyv rozpadu takzvaného polárneho víru sa u nás prejaví pravdepodobne až v polovici marca. Zimné počasie sa tak v Európe výrazne zmení a situáciu bude nutné naďalej sledovať.

Snehová nádielka

Dnes bude snežiť na mnohých miestach vrátane Bratislavy. Ako informuje Meteo Slovensko na sociálnej sieti, blíži sa ďalšia výrazná zmena počasia. Po jarných a prevažne slnečných dňoch prichádza na Slovensko opäť zimné počasie. Zrážky sa začali tvoriť už v priebehu noci. 

„Snehové prehánky sa budú tvoriť aj v ďalších hodinách vo štvrtok, no najpočetnejšie budú k večeru. Zatiaľ čo tieto prehánky budú inde väčšinou slabé a vyskytovať sa budú len lokálne, podľa predpovede bude v Bratislavskom kraji všetko inak,“ uvádzajú meteorológovia.

„Sneženie popritom bude pokračovať po celý deň a horšie to bude vo večerných hodinách. Začne výraznejšie snežiť, a to v oblasti Malých Karpát, ale aj v severnej časti Bratislavy,“ pokračujú meteorológovia v príspevku ďalej.

Na lokálnej úrovni sa na väčšine území Slovenska potešíme len z „nevýraznej snehovej pokrývky“. Jedna oblasť na našom území sa však bude tešiť väčšiemu množstvu snehu. 

„Najväčšie množstvo snehu spadne vo štvrtok nie na horách, ale na západnom Slovensku v oblasti Malých Karpát, a to od 1 až do 5 cm snehu. Na svoje si príde opäť aj severná časť Bratislavy. V centre mesta spadne len do 1 cm snehu,“ zakončili príspevok meteorológovia.

Hmla a poľadovica

Na celom území Slovenska sa okrem iného môže vo štvrtok do 12.00 h vyskytnúť aj hmla a poľadovica. Na svojom webe na to upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa.

Meteorológovia očakávajú tvorbu poľadovice a výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. Upozorňujú, že ich výskyt je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Zdroje: Severe Weather, FB/Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá