Na francúzskych školách zakázali smartfóny. Niektoré krajiny zákaz podporujú, iné kritizujú

  • Francúzi úplne zakázali používanie smartfónov v materských, na základných aj stredných školách
  • Telefóny nemôžu používať ani počas prestávok
  • Vo svete sú názory rôzne a zatiaľ čo Austrália s Francúzskom súhlasí, Estónsko berie mobilné telefóny ako benefit
pokemon-pokemon-go-phone-game-159395
pexels.com
  • Francúzi úplne zakázali používanie smartfónov v materských, na základných aj stredných školách
  • Telefóny nemôžu používať ani počas prestávok
  • Vo svete sú názory rôzne a zatiaľ čo Austrália s Francúzskom súhlasí, Estónsko berie mobilné telefóny ako benefit

Horúcou informáciou dnešného dňa je správa o novinke vo francúzskej legislatíve. Poslanci totiž schválili zákaz používania mobilných telefónov na základných, stredných a aj v materských školách.

Zmenu zaviedli Francúzi postupne. Najskôr mali žiaci zakázané mobily používať iba počas vyučovania, potom zakázali smartfóny úplne pre žiakov materských a základných škôl. V súčasnosti sa tento zákaz rozšíril aj na stredné školy. Dôvod je jednoduchý. Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer je presvedčený, že mobily deťom škodia. Cez prestávky sa spolu nebavia, nehrajú, ale svoj čas venujú smartfónom. Toto by mal zákon zmeniť.

Ako je na tom svet?

Mobilné telefóny si nemôžu do škôl priniesť ani deti v Austráli na McKinnon Secondary College. Stredná škola v austrálskom Melbourne vydala prísny zákaz používania mobilných telefónov na pôde školy. Už po dvoch mesiacoch to považujú za obrovský úspech a správne rozhodnutie, informuje portál eduworld.sk. Naši protinožci mali podobný cieľ ako Francúzi, chceli dosiahnuť, aby deti cez prestávky komunikovali. Výsledky boli evidentné okamžite. Chodby sa zmenili z tichých a prázdnych priestorov na živé miesta spoločenského diania.

Nie všetci sú však presvedčení, že mobily sú zlé riešenie. V Estónsku berú smartfóny ako bežné školské pomôcky. Podľa informácií má dokonca Estónsko jeden z najlepších vzdelávacích systémov na svete.

Laidmets Mart, člen ministerstva školstva a výskumu v Estónsku, sa v rozhovore pre Denník N na otázku, či sú smartfóny povolené a či ich žiaci využívajú často, vyjadril nasledovne: „Áno a používajú svoje telefóny, nenakupujeme ich do škôl, lebo ich žiaci bežne majú. Ak ich nemajú, môžu si ich zo školy požičať. Pripravujeme materiály, ktoré môžu použiť, alebo môžu cez telefón písať testy. Je veľa možností, ako techniku využívať. Keď máte 24 žiakov a chcete robiť nejakú úlohu, je jednoduchšie robiť to online.“

Aká je situácia na Slovensku?

Na Slovensku podobný zákon ako vo Francúzsku nemáme. Používanie smartfónov upravuje školský poriadok, všeobecne však zakázané nie sú, aj keď počas hodiny by ich žiaci používať nemali. Vyhláška slovenského Ministerstva školstva uvádza: „Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu.“ Ako to žiaci dodržiavajú, vieme z vlastnej skúsenosti. Kto nevytiahol mobil spod lavice počas nudnej hodiny a neodpísal radšej kamarátovi?

Problémom sú aj rodičia. Tí totiž dávajú svojim deťom mobily preto, aby sa s nimi vedeli rýchlo skontaktovať, ak by sa niečo stalo. Psychologička Silvia Érseková však odporúča počkať s mobilom aspoň na druhý stupeň ZŠ. „Minimálne prvý stupeň by pokojne deti mohli zvládnuť aj bez mobilov, ale ak už tam sú, je potrebné dať ich používaniu na pôde školy jasné pravidlá. Ani mnohí dospelí dnes nevedia, čo sa v spoločnosti s mobilom patrí a čo nie. Dajú rodičia do rúk mobil deťom s tým, že ich o všetkom poučia? Povedia im, čo je v prítomnosti spolužiakov či učiteľov slušné a čo už nie? Len výnimočne.“ 

Viacero výskumov sa prikláňa k tomu, že do istého veku smartfóny a aj všeobecne technológia do rúk deťom jednoducho nepatria. Najnovší výskum vedeckého časopisu Journal of the American Medical Association dokazuje, že časté používanie smartfónov u teenegerov súvisí s dvojnásobným rizikom poruchy pozornosti a s hyperaktivitou (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder).

A aký názor máš ty? Súhlasíš s Estónskom a myslíš si, že technológia podporuje deti vo výučbe alebo sa domnievaš, že by sme si mali zobrať príklad z Francúzov a tiež zaviesť úplný zákaz?

Zdroje: www.jamanetwork.com, www.eduworld.skwww.minedu.sk

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá