Na Havaji pršali z neba drahokamy. Ľudia sa tešia, geológovia sú nezvyčajným javom šokovaní

  • Viete si predstaviť, že by z neba padali drahokamy? Havajčania si tento nezvyčajný jav zažili na vlastnej koži.
olivin
twitter.com (Erin Jordan/GEOetc)
  • Viete si predstaviť, že by z neba padali drahokamy? Havajčania si tento nezvyčajný jav zažili na vlastnej koži.

Ako všetci viete, Havajské ostrovy sú vulkanického pôvodu. A v poslednej dobe sopky, medzi nimi aj známa Kilauea, sa čoraz častejšie ozývajú. A klasické erupcie tejto sopky ale teraz doprevádza jeden zvláštny jav. Zo sopky totiž padajú drahokamy. 

Správy o tom sa objavili na sociálnej sieti Twitter, kde ľudia začali zdieľať fotografie krásnych zelených drahokamov. Ide o olivín. Ten je súčasťou vulkanických hornín. Tento železo-horčíkový minerál má krásnu sklovito-zelenú farbu. Je prítomný horninách s nízkym obsahom oxidu kremičitého, čo sú rovnaké horniny, aké sa nachádzajú v horách pri sopke Kilauea, ako aj na celých ostrovoch.

Olivín môžu ľudia často zbadať aj keď vyvrhnutá magma vychladne. Olivín sa teda nachádza na mnohých miestach na Havajských ostrovoch, dokonca je tam aj pláž pokrytá zeleným, olivínovým pieskom.

Ako ale bolo možné, že olivín teraz padal z neba? Ako sme písali v úvode, Kilauea je v posledných týždňoch mimoriadne aktívna. Vďaka tomu sa rozprášila vyvrhnutá magma vysoko do vzduchu, kde veľké teploty spôsobili kryštalizáciu kreminičitanov horčíka a železa a tie sa premenili na olivín.

Ak sa ale tešíte, že teraz vyrazíte na Havaj a nazbierate si veľké množstvo drahokamov a zarobíte na tom veľké peniaze, sklameme vás. Olivín nie je mimoriadne vzácny. Olivíny v lepšej kvalite sa v maloobchodnom obchode predávajú za sumu rádovo niekoľkých eur. To ale neznamená, že nie sú pekné a nedokážu potešiť.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK