Na horára dnes zaútočil medveď: Dávaj si pozor, po lese by si nemal chodiť sám

  • Medveď dnes v dopoludňajších hodinách zaútočil na človeka
  • Ide o druhý útok na horára v tomto roku
medveď
Unsplash/Zdenek Machacek
  • Medveď dnes v dopoludňajších hodinách zaútočil na človeka
  • Ide o druhý útok na horára v tomto roku

Medveď dnes v dopoludňajších hodinách zaútočil na zamestnanca štátneho podniku Lesy SR v katastri Očovej v okrese Zvolen. Ako informovala hovorkyňa podniku Marína Debnárová, 33-ročný muž vykonával terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať.

Nejde o prvý útok

Ide o druhý útok na horára, ktorý zaznamenali Lesy SR , š. p., v tomto roku. Zamestnanec štátneho podniku, ktorého napadol medveď začiatkom marca, je do dnešných dní práceneschopný. Udalosť sa stala v lokalite Jasle, asi 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú.

Medvedica bola na mieste aj s tromi minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý stehenný sval a škrabance na bedrách. Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však zhodila na zem, revala, no v útoku už ďalej nepokračovala,“ popísala hovorkyňa s tým, že zamestnanci podniku kontaktovali políciu aj Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Štátny podnik upozorňuje, že v tomto období od apríla do júna prebieha medvedia ruja a jedince sú aktívnejšie. Upozorňuje tiež širokú verejnosť, aby sa ľudia po horách nepohybovali sami a informovali blízkych o približnej trase ich záujmu.

Medvede01

Vykopali pozostatky medveďa

Lesníkom Správy Tatranského národného parku (TANAP) sa podarilo pred pár dňami (5.5.) vyhrabať ostatky medveďa, ktorému vzala život lavína, a previezť ich do Výskumnej stanice TANAP-u.

„Obavy, že pod snehom zahynula medvedica s mladými, sa, našťastie, nepotvrdili. Išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o zhruba trojročného medveďa zimujúceho len tri metre od magistrály, v úseku medzi Štrbským a Popradským plesom, v nadmorskej výške okolo 1550 metrov,“ uviedol vedúci ochranného obvodu Vyšné Hágy Igor Cpin.

Medveď mal podľa neho smolu, že tohto roku nadelila zima vysokohorskému prostrediu štedrú snehovú nádielku, ktorá predznamenáva mohutnejšie lavíny. Masa snehu uvoľnená z Patrie zasypala otvor do brlohu a hibernujúceho medveďa pochovala zaživa.

Úhyn nahlásil ešte pred Veľkou nocou lesník Ľuboš Fabian, najprv si myslel, že ide o kamzíka. Pre veľkú snehovú pokrývku sa rozhodli lesníci s vyhrabávaním počkať. Cez veľkonočné sviatky zavalila miesto ďalšia lavína a ostatky sa nakoniec podarilo spod snehu dostať až nedávno.

Zmestili sa do vrecka

„Drvivú väčšinu tela už skonzumovali živočíchy, najviac sa zrejme ‚nakŕmil’ iný medveď,“ dodal Cpin.

Na výskum tak napokon putovalo v malom vrecku už len tkanivo na kostiach, konkrétne išlo o fragmenty kostí lopatky, rebier a časť chrbtice, tiež kúsok kože so srsťou. Z ostatkov odobrali vzorky potrebné na prípadné genetické analýzy.

„Viem, že medvede pravidelne neďaleko turistického chodníka hibernujú. Zvykla tam vychádzať medvedica s mladými, tak som mal obavy, že budú zasypané aj tie. Našťastie sme ju videli minulý týždeň s tromi mladými a je v poriadku,“ uviedol Fabian, ktorý má pod patronátom lokalitu, kde sa medveď rozhodol prečkať zimu. Dodal, že s medvedicou a medvieďatami chodil i „pestún„.

Medvede04

Do voľnej prírody vyvádzajú medvedice mladé štandardne raz za dva roky, ale pri dobrej úživnosti územia môžu priviesť na svet potomstvo aj každý rok. Medvede z predošlého vrhu – pestúni – sú ešte s medvedicou, no tá sa venuje prioritne mladšej generácii.

Pravdepodobne zhruba trojročný pestún si spravil brloh neďaleko medvedice s mladými. „Ako sa ukázalo, nebola to šťastná voľba vzhľadom na množstvo snehu a masívnejšie lavíny. Čelo tej osudnej skončilo takmer na zimnom chodníku. Brloh ležal zhruba pod metrovým nánosom snehu, neprepadol sa, ale zavalená diera do brloha znamenala koniec prísunu kyslíka,“ uzavrel Cpin.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá