Na hranici vás stále môžu otočiť. Česko aj Rakúsko robia námatkové testy, ktoré ti pokazia výlet

  • Tešiť sa na nákupy alebo výlety u susedov je ešte predčasné, Rakúšania aj Česi kontrolujú náhodne
rakúsko, hranice
TAR/AP Photo/Ronald Zak
  • Tešiť sa na nákupy alebo výlety u susedov je ešte predčasné, Rakúšania aj Česi kontrolujú náhodne

Slováci môžu od štvrtka opustiť Slovensko na 24 hodín bez toho, aby pri návrate potrebovali test na koronavírus, alebo museli ísť do štátnej karantény. Mnohí sa už preto tešili na nákupy, alebo výlety do Rakúska a Česka. Problém je však v tom, že keď už hranice prekročíš, môže ťa čakať karanténa tam.

Pozor na námatkové kontroly

Rakúsko v nedeľu zrušilo systematické kontroly na hraniciach so Slovenskom, ale obmedzenia ostávajú v platnosti. Povedal to na tlačovej besede minister zahraničia Ivan Korčok. V praxi to znamená, že ak sa vyberieš na jednodňový výlet do Rakúska, môžu ťa na hraniciach otočiť, alebo požadovať negatívny test na koronavírus, prípadne ťa čaká povinná karanténa. Kontroly na hraniciach sú náhodné. Neplatí to pre výnimky, na ktorých sa Slovensko s Rakúskom dohodlo- teda pre pendlerov, zdravotníkov a ich sprievod.

Podobne je to v Česku, ktoré má takmer rovnaký režim na hraniciach, ako my. Teda ak nepatríš medzi výnimky, potrebuješ karanténu, alebo negatívny test nie starší ako štyri dni. Zmenou je však fakt, že od utorka 26. mája budú kontroly iba náhodné. Ak sa teda vyberieš do Česka so slovenským občianskym preukazom, stále je tu šanca, že ťa českí colníci odchytia a pošlú domov, prípadne do karantény.

Ak ale máš negatívny PCR test na koronavírus, ktorý nie je starší ako štyri dni, môžeš cestovať prakticky bez problémov. Na kratšiu ako 24-hodinovú cestu potrebuješ formulár:

DÔLEŽITÉ: FORMULÁR PRE CESTU DO ZAHRANIČIA NA 24 HODÍN

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Dienstag, 19. Mai 2020

Hranice sa neskôr otvoria

Minister Korčok dodal, že všetko sa môže zmeniť s príchodom 15. júna. Rakúsko aj Česko plánuje v tomto termíne úplne otvoriť hranice. „My najneskôr dovtedy musíme vyhodnotiť, či im my umožníme vstupovať na naše územie a za akých podmienok,“ povedal Korčok. Dnes Slovensko vôbec nepúšťa na svoje územie príslušníkov iných štátov, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt.

Ani dátum 15. jún nie je vytesaný do kameňa. Ak sa epidemiologická situácia zhorší, hranice sa otvárať nebudú,“ upozornil minister. Zároveň odporúča všetkým ktorí chcú vycestovať do zahraničia, pozorne sledovať podmienky na stránkach slovenských aj zahraničných ministerstiev. Podmienky na hraniciach sa totiž môžu veľmi rýchlo meniť.

Úpné otvorenie hraníc závisí podľa Ivana Korčoka nielen od epidemiologickej situácie, ale aj od toho, pre koho naši susedia otvoria hranice. Zároveň je podstatné, s akými krajinami obnovia letecké spojenia. „Bol som ubezpečený, že aj po otvorení hraníc bude na letisku vo Schwechate limitovaný režim a budú tam zabezpečené dostatočné testovacie kapacity,“ dodal Korčok.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK