Na jej opravu stačilo kladivo a trocha vodky. Ruská legenda sa ukázala v modernom prevedení, ľudí i odborníkov ohromila

  • Sovietsky terénny minibus sa ukázal v novom, modernejšom šate
  • Ruská Buchanka si chce „CCCP“ nechať na boku aj v 21. storočí
UAZ 452 Buchanka
UAZ
  • Sovietsky terénny minibus sa ukázal v novom, modernejšom šate
  • Ruská Buchanka si chce „CCCP“ nechať na boku aj v 21. storočí

Sovietsky terénny minibus UAZ-452 (UAZ znamená „Ulianovskij avtomobiľnyj zavod“) s pohonom všetkých 4 kolies si s určitosťou pamätajú mnohí, čo žili v bývalom režime – možno na ňom jazdili počas svojej povinnej vojenskej služby alebo v sanitke, a určite sa nájde aj niekoľko mladých, ktorí o tomto komunistickom stroji aspoň počuli. Je to jednoducho legenda, ktorej sa Rusi odmietajú vzdať a v novšej verzii, zvanej UAZ 2206, ju vyrábajú dodnes.

Je to veterán? Ani náhodou. UAZ 2206 schádza z montážnych liniek Ulianovského automobilového závodu nepretržite už 55 rokov a príliš sa nelíši od svojho originálu. V podstate je to malý zázrak na kolesách… Kvalita je síce zúfalá, ale toto auto dá do poriadku priemerne zručný automechanik v každej garáži. Stačí kladivo a trocha vodky. Aj to je dôvod, prečo na buchanku Rusi nikdy nezanevreli. V podstate nemá konkurentov,“ písal denník Pravda pred niekoľkými mesiacmi.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UAZ Buchanka Travel (@uaz_exploration)

Automobilové portály už nejaký čas oblietajú obrázky novej Buchanky (bochníka), presnejšie Buchanky II, ako tento minibus každý dobre pozná. Ľudia i odborníci na ňom oceňujú spojenie tradične tváriaceho sa vzhľadu s jasne viditeľným nádychom modernosti. „Vôbec by sme sa nehnevali, keby takto vyzerala, snáď len okrem nápisov CCCP 100 na boku (dodáme, že i na kolesách) – spomínať zrod Sovietskeho zväzu v akokoľvek pozitívnych súvislostiach netreba,“ vyčíta azda jedinú vec známy automobilový portál Autoforum.cz.

zdroj: UAZ

Treba však zdôrazniť, že zatiaľ ide len o návrhy dizajnéra, ktorý podľa niektorých zverejnených údajov stále pracuje na voľnej nohe a nie pre ruskú automobilku. Avšak, keďže tieto fotografie zverejnila aj samotná UAZ a šíria sa ruskými médiami, mnohí predpokladajú, že obrázky sú minimálne veľmi blízke predstave samotnej automobilky, ako by mohla moderná Buchanka vyzerať. Iní tvrdia, že spoločnosť chcela vidieť len reakciu ľudí na modernejší vzhľad obľúbeného vozidla.

Koncept sa okamžite dočkal obdivu Rusov na internete, hoci nie každý je z neho nadšený. Menšina mu vyčíta prílišnú šírku a malú výšku, ktorá by obmedzila priestor pre cestujúcich, a teda aj tradičnú prednosť Buchanky. Niečo na tom možno bude, ale posúďte sami, my by sme sa za také auto v reáli nehnevali,“ pokračuje vo svojom hodnotení portál Autoforum.cz.

zdroj: UAZ

Kedy sa dočkáme novej, 21. storočia hodnej Buchanky, je teda naďalej otázne. UAZ aktuálne rozbieha nový model vozidla, no ide o SUV triedu a vozidlo s podobne kreatívnym názvom, ako sme u ruskej automobilky už desaťročia zvyknutí – UAZ 3170.

Zdroje: Autoforum.cz, Pravda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK