Na Lifbee Academy vznikli revolučné nápady. Finalistov prišiel podporiť známy vedec Robert Mistrík

  • Revolučné výtvory spájajú tradíciu a vysoké štandardy s udržateľnosťou
  • Vedcov prišiel motivovať a podporiť Robert Mistrík
Lifbee Academy/Lukáš Radošovský, Samuel Sedliak
  • Revolučné výtvory spájajú tradíciu a vysoké štandardy s udržateľnosťou
  • Vedcov prišiel motivovať a podporiť Robert Mistrík

Máme za sebou druhý ročník biotechnologickej akadémie Lifbee Academy, v ktorej môžu mladí inovátori preraziť svojimi nápadmi. Slováci prišli aj tento rok s inovatívnymi výtvormi, ktoré navyše nepotešia len ľudí, ale aj našu planétu.  

V kategórii medicínskych technológií však vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti vyhral tím, ktorý vymyslel prototyp vlastnej verzie kože z hubových mycélií. Ich nápad prekonáva súčasnú konkurenciu na hneď niekoľkých frontoch, píše akadémia v tlačovej správe. Tímy zatiaľ svoje technológie neprezradili, pretože zvažujú patentovú prihlášku.

Projekty vznikali na mieste

Mladých vedcov a inovátorov prišiel na akadémiu podporiť aj Robert Mistrík. V jeho príhovore ich motivoval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny. Robert Mistrík je zakladateľom technologickej spoločnosti HighChem.

V rámci BioInnovation Award sa súťažilo o 10 000 Eur. Na finálnych prezentáciách Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníku akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórií, Enviro Labu a MedTech Labu.

Spoločnosť Dedoles venovala každému víťazovi z dvoch kategórií 5 000 Eur na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú.

Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení na kľúčové problémy, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie,“ povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy Simona Veselá.

zdroj: Lifbee Academy

Objavenie nového materiálu

Jedným z víťazov sa stal tím zWOOLni, ktorý vyhral v téme Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle. Tímu sa podarilo objaviť nový materiál, cruelty-free alternatívu kože, ktorá oživuje starú tradíciu.

zdroj: Lifbee Academy/Lukáš Radošovský

Ovčia vlna, ktorá má na našom území viac ako storočnú tradíciu, dnes končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím vo svojom hubovom laboratóriu našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má oproti ostatným udržateľným alternatívam kože jednu nenahraditeľnú výhodu. Sú ňou vynikajúce termoizolačné vlastnosti.

zdroj: Lifbee Academy/Lukáš Radošovský

V porote Enviro Labu sa stretli top odborníci z priemyslu – Katarína Kretter z o. z. v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles, a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.

zdroj: Lifbee Academy/Samuel Sedliak

 

FFP2 a biodegradovateľnosť

Druhým víťazným tímom sa stal tím Comfy, ktorý vyhral v téme Prevencia globálnych pandémií. Vymysleli koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. Oproti klasickým rúškam sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou.

zdroj: Lifbee Academy/Matej Vach

V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie, a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.

zdroj: Lifbee/Samuel Sedliak

Biotechnologickú akadémiu Lifbee Academy podporili spoločnosti ENVI-PAK, Dedoles, SanaClis, Pixel Federation, CBIM a Nadácii Eset.

Zdroj: Tlačová správa/Lifbee Academy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá