Na loď si najskôr nebrala ženské oblečenie a robila „mužské“ veci, aby zapadla. Dnes je Slovenka Petra opakovane Jachtárka roka

  • Petra zdolala svetoznámu jachtársku výzvu a preplavila sa z Filipín do Seattlu
  • Jej príbeh je motiváciou pre každého, kto si myslí, že tabu, fóbie a hlavne samého seba sa nedá prekonať
archív Petra Strapáčová
  • Petra zdolala svetoznámu jachtársku výzvu a preplavila sa z Filipín do Seattlu
  • Jej príbeh je motiváciou pre každého, kto si myslí, že tabu, fóbie a hlavne samého seba sa nedá prekonať

Petra Strapáčová je mladá Slovenka, ktorá sa môže pochváliť získaním ocenenia Jachtár roka a úspešným dokončením jedného z najťažších námorných pretekov na svete – Clipper Around the World. K jachtingu sa pritom paradoxne dostala úplnou náhodou – vďaka pracovnému teambuildingu.

Petra je tiež úspešnou podnikateľkou v oblasti financií. Vo firme Swiss Life Select Slovensko spolu s tímom spravuje svojim klientom ich osobné financie.

Svoje podnikateľské umenie však dnes už pravidelne spája s vášňou pre jachting, ktorý je pre ňu nielen relaxom, ale aj zdrojom neoceniteľných životných lekcií. Dokonca už o tom stihla napísať aj knihu s názvom: Z lodičiek na loď: Denník nezlomnej jachtárky.

Ako sa jej darí skĺbiť náročnú profesionálnu kariéru s časom stráveným na otvorenom mori, kde každý rok prežije na vlnách v priemere 10 až 12 týždňov?

Ako ju tento koníček formoval nielen ako športovkyňu, ale aj ako osobnosť? Prečítaj si o jej zážitkoch, víťazstvách i o tom, čo všetko môže plachtenie človeku priniesť.

Ženy a jachting

Petra prezradila, že sa na svojej jachtárskej ceste musela vyrovnávať aj s predsudkami, keďže ide o oblasť, v ktorej dominujú najmä muži.

Konštatuje však, že na úplnom začiatku si narážky mužov príliš nepripustila, lebo v jej pracovnom svete, ktorý je tiež trochu viac mužský, sa so se*izmom nestretla. „Neexistuje tu v odmeňovaní ani v kariérnom raste.“

„Mám taký nehynúci optimizmus, vieru v ľudské dobro a tiež vo vlastné schopnosti presadiť sa, keď po niečom veľmi túžim. Ale, samozrejme, párkrát ma zreálnili odpovede typu: ‚Prepáč, my preferujeme ísť čisto mužská posádka.‘ Neostalo mi nič iné iba to rešpektovať a nájsť posádky, ktoré vedia oceniť aj prítomnosť ženy a vnímajú nás ako ‚seberovné‘, ktorým som dodnes vďačná za šancu.“

IMG-1064
zdroj: archív Petra Strapáčová

Vysvetľuje, že v rámci posádok, s ktorými jazdí – a je ich veľa rôznych -, si vážia jeden druhého a každý je platný člen tímu.

„Bez predsudkov sa na mňa chalani obracajú s otázkami a doceňujú moje vedomosti či názor, ani nemajú problém, keď som vo velení alebo ako zástupca skippera. Rovnako rešpektujú aj iné super dievčatá, s ktorými jazdím. Občas ma skôr škrelo, keď niekto z cudzej posádky uštipačnými otázkami spochybňoval moju aktívnu účasť či rolu v našej posádke, netušiac, že som na lodi skipperova pravá ruka alebo hlavný trimmer či kormidelník.“

„Vyzeralo to, akoby si mysleli, že ma berú do počtu, do kuchyne alebo som určite ‚len frajerka niekoho z posádky‘. Zistila som však, že na také poznámky je lepšie nereagovať a vo finále im to niekto z našej posádky vždy jasne vysvetlil. A ako sa hovorí, pravda sa vždy ukáže a kto so mnou bol na palube, ten vie, čo viem. Určite mi pomohla aj veľká súťaž cez Severný Pacifik, aby bolo jasnejšie, že naozaj niečo o jachtingu už viem.“

Potláčanie ženskosti tu nemá význam

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá