Na Luníku IX nastal ošiaľ s očkovaním a obyvatelia idú Slovensku príkladom, po prvom dni hlásia skvelý výsledok

  • Do košickej mestskej časti dnes prišiel pojazdný očkovací tím
  • Z možných 2 000 adeptov sa dalo zaočkovať 120 obyvateľov
  • Starosta Luníka IX bol prvý na očkovacej listine
Luník IX a očkovanie
TASR/Milan Kapusta
  • Do košickej mestskej časti dnes prišiel pojazdný očkovací tím
  • Z možných 2 000 adeptov sa dalo zaočkovať 120 obyvateľov
  • Starosta Luníka IX bol prvý na očkovacej listine

Dnes sa na Luníku IX spustil očkovací ošiaľ. Prvýkrát na košické sídlisko zamieril pojazdný očkovací tím. Vakcíny od výrobcu Pfizer/BioNTech podávali zdravotníci na miestnom úrade.  

Záujem o vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 prejavilo 120 ľudí z 2 000 možných adeptov. V košickej mestskej časti totiž žije priemerne 4 500 obyvateľov, no polovica z nich má menej ako 16 rokov.

čakanie rómov
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Predseda Košického samosprávneho kraja – Rastislav Trnka – ozrejmil, že miera zaočkovanosti na Luníku IX je značne nižšia oproti ostatným rómskym osadám.

Napriek tomu sa však kompetentné osoby snažia vyzývať na zaočkovanie čo najviac ľudí z týchto skupín. Dôvodom sú závažné následky nielen pre spomínané sídlisko, no taktiež pre celé Košice a ich okolie, čo Rastislav Trnka uviedol aj pre TASR.

Starosta Luníka IX sa dal zaočkovať ako prvý

Starosta známej mestskej časti Košíc išiel príkladom a dal sa zaočkovať ako prvý. Dúfa, že zúčastnení rómovia o svojej skúsenosti prehovoria medzi obyvateľmi Luníka a na vakcináciu tak presvedčia aj ostatných.

„Dnes som sa preto zaočkoval ako prvý, aby som išiel príkladom. Keď sa táto informácia dostane k ľuďom, verím, že ich presvedčíme, aby sa prišli zaregistrovať. Také isté gesto urobil aj pán kontrolór, miestni ho poznajú. Prišiel sa tu zaočkovať, aby sa nebáli,“ spresnil Marcel Šaňa.

očkovanie rómov
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Za starostom nezaostávala ani jeho manželka, 49-ročná Margita Šaňová. Uviedla, že dôvodom jej dnešnej návštevy úradu je, že sa bojí o svoju rodinu a chce ostať zdravá.

Najbližšie sa na Luníku IX bude podávať vakcína Janssen

Keďže ide o jednodňovú záležitosť, najbližšie bude očkovací tím na Luníku IX v utorok, 27. júla.

Vtedy však bude k dispozícii iba jednodávková vakcína Janssen od výrobcu Johnson&Johnson. Dôvodom tejto zmeny je požiadavka mestskej časti.

Starosta chce obyvateľov motivovať formou darov

Marcel Šaňa pre RTVS uviedol, že obyvateľov mestskej časti sa k očkovaniu snaží vyzývať rôznymi spôsobmi.

„Už dlhšie robíme osvetu cez terénnych sociálnych pracovníkov. Mesto zapojilo aj svojich komunitných pracovníkov. Oni chodia do terénu a rozdávajú letáky. Samozrejme, presviedčame ich, aby sa išli zaočkovať aj cez miestny rozhlas.“

Okrem toho chce starosta v spolupráci s mestom Košice k očkovaniu motivovať aj formou nejakého daru. Jeho podstata však ešte nie je zrejmá.

Zdroje: TASR, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá