Na Marse budeme mať čo jesť a stavať domy. Táto látka by k tomu mala stačiť

  • Chitín bude misia získavať z hmyzu
  • Ten je navyše vďaka svojmu vysokému bielkovinovému podielu vhodnou súčasťou pestrej a nenáročnej stravy posádky
mars
Chitín je zložkou tiel hmyzu, krabov a pavúkov. Foto: Unsplash.com/Nicolas Lobos, Peter Szabo
  • Chitín bude misia získavať z hmyzu
  • Ten je navyše vďaka svojmu vysokému bielkovinovému podielu vhodnou súčasťou pestrej a nenáročnej stravy posádky

O snahe kolonizovať Mars sa hovorí už dlho. Dnes sa ale život na štvrtej najbližšej planéte k Slnku zdá možnejší, ako kedykoľvek predtým. Podľa novej štúdie, ktorú predstavil portál televízie CNN, bude na zhotovenie obydlia na červenej planéte stačiť jedna materiálová zložka. Je to chitín. 

Hubové domy 

Áno, presne ten istý chinín, ktorý obsahujú steny húb, vonkajšia kostra hmyzu, krabov či pavúkov. Je netoxický a nemá žiadne vedľajšie účinky. Na neúrodnej pôde horúcej planéty by sa však mohol uchytiť ako veľmi funkčný stavebný materiál. Chitín sa vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam dokáže v kombinácii s pôdou zmeniť na niečo, čo sa podobá betónu. Má totiž podobnú štruktúru ako celulóza. 

Vedci z univerzity technológie a dizajnu v Singapure hovoria, že na takéto budovanie by obyvatelia nepotrebovali vynaložiť špeciálnu energiu. Látku by mohli získavať z hmyzu, ktorý je vďaka vysokému obsahu bielkovín dokonca vhodnou potravou pre posádku. 

Okrem toho, že vzniknutá hmota by bola na prípravu extrémne jednoduchá, bola by aj ľahšia. 

Štúdia bola publikovaná v stredu v odbornom univerzitnom časopise PLOS One

Stavať aj vyrábať

Z chitínu, ktorý sa po zmiešaní so zemou premení na ľahkú horninu, sa môžu vyrábať aj nástroje. Prístrešky pre bežných obyvateľov tak na Marse môžu doplniť aj nástroje dennej potreby ako lyžice, misky a varechy.

Vedcom sa takýmto spôsobom podarilo dokonca zostrojiť kľúč, ktorý slúži na manuálne zaťahovanie skrutiek a matíc. Podľa slov odborného asistenta výskumného tímu  a spoluautora štúdie Javiera Fernandeza nejde síce o tak pevný nástroj ako v prípade, že by bol kľúč vyrobený z kovu, no na to, na čo poslúžiť má, jednoznačne poslúži. 

Vedci sú ohromení objavom „hrdze“ na povrchu Mesiaca. Lámu si hlavu nad tým, odkiaľ sa vzala

Dá sa tvarovať rôznym spôsobom a vie byť skutočne všestranne využiteľný.

Zatiaľ sa k výskumu nevyjadrila NASA. Na to, aby sa mohla látka na planétu Mars dostať a slúžiť na výstavbu obydlí, prístreškov a predmetov rôzneho druhu a využitia, musí byť testovaná v atmosferických podmienkach podobným Marsu. Ide o suché a studené prostredie.   

Fernandez si však myslí, že takéto kritériá budú čoskoro dokázateľne splnené. 

Zdroje: journals.plos.org, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech