Na Matovičove praktiky je ďalšia verejná kritika. Jeho firma si mala pýtať tisíce eur na článok, no sľúbila ich zadarmo

  • Bývalý premiér Igor Matovič má svojský postoj k svojim partnerom
  • Množstvo ľudí s ním má negatívne skúsenosti – niektorých si nahrával, iným nadával a marketing je preňho nadovšetko
Igor Matovič, premier
TASR/Jaroslav Novák
  • Bývalý premiér Igor Matovič má svojský postoj k svojim partnerom
  • Množstvo ľudí s ním má negatívne skúsenosti – niektorých si nahrával, iným nadával a marketing je preňho nadovšetko

Igor Matovič dokáže byť tvrdým hráčom na politickom ihrisku. Svojim súperom sa nebojí vykričať kauzy, zorganizovať protesty a tlačové besedy. To všetko patrí k vysokej politickej hre, veď jeho oponenti proti nemu tiež používajú najrôznejšie zbrane. Problémom však je, že bývalý premiér podráža aj vlastných partnerov.

Najnovšie v rozhovore na Denníku N bývalý politik Peter Zajac spomínal, ako sa Matovič zachoval voči nemu. Vo voľbách 2012 mal pritom kandidovať na jeho kandidátke, nakoniec však z toho zišlo. Dôvodov bolo viacero.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Časom sa však ukázalo množstvo problémov. Okrem iného aj pri volebnej kampani.

„Peniaze na predvolebnú kampaň mali v rukách len Matovič a jeho žena. Oni totiž disponovali podpisovým právom. Hoci to nebolo z jeho strany férové, prijali sme to, lebo peniaze neboli pre nás prioritou. Matovič nám, samozrejme, tvrdil, že nás v kampani z volebných peňazí podporí,“ povedal. Ponúkol im tiež zdarma priestor v jeho regionálnych novinách, po čase však prišli faktúry s tisícovými sumami. Nakoniec sa však dohodli, že ich uhrádzať nemusí.

Nahrávka, na ktorú sa nezabúda

Škandál s nahratím si Radoslava Procházku je pomerne známy. Ešte pred prezidentskými voľbami, kde nakoniec Procházku prehral, sa mal stretnúť s Matovičom. Spoločne sa rozprávali o „zľave“ na reklamný priestor v novinách, ktoré už Matovič oficiálne nevlastnil.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Procházka však Matovičovi navrhol, aby išli „pol na pol“, teda že za inzerciu zaplatí časť peňazí oficiálne a časť neoficiálne. Dôvodom bolo vyhnúť sa plateniu DPH, píše Pravda. Celú kauzu neskôr preverovala polícia, ktorá kauzu uzavrela o pol roka. Vyšetrovateľ vec odmietol, písali Hospodárske noviny.

Turné v rómskych osadách nedopadlo podľa predstáv

Povahu súčasného ministra financií opisoval v nedávnom rozhovore pre Denník N aj Alojz Hlina. Bývalý predseda KDH bol istý čas poslancom NRSR, kde sa dostal práve na Matovičovej kandidátke. Potom však šli na viacdňové „turné“ karavanom po rómskych osadách. „Pôvodne mal ten formát vyzerať tak, že pôjdem zisťovať, ako to naozaj je v osadách. Chcel som tam ísť bývať aspoň na týždeň, aby som sa nadýchal tej atmosféry, vstával tam, zaspával, debatoval s domácimi, nakupoval, jednoducho tam bol a videl veci autenticky,“ opisoval Hlina.

zdroj: TASR/Vladimír Benko

Matovič však vraj prišiel s tým, že je to málo dynamické, že by tam bolo málo kamier. „Že sa nemá ísť len do jednej osady, ale treba chodiť hore-dole v karavane. Nepozdávalo sa mi to, lebo sa z toho vytrácal pôvodný zmysel, ale nakoniec som súhlasil,“ hovorí Hlina. Nepáčilo sa mu však, že Rómom sľuboval hory-doly. Jeho argumentom malo byť, že „to je marketing“.

Podľa neho verejnosť často nevidí Matoviča realisticky. „Dokázal o sebe vytvoriť viac obrazov, ktoré ľudia prijímajú. Jedným z nich je, že je antikorupčným bojovníkom. Ja o čistote jeho podnikateľského príbehu nie som skalopevne presvedčený. Vytvoril však o sebe imidž a ľudia mu na to naskočili,“ povedal Hlina.

So Sulíkom už kamaráti nie sú

Svoje si s Matovičom užil aj Richard Sulík. Matoviča pritom do parlamentu vytiahol práve on. Ešte v opozícii pôsobili ako najbližší partneri, keď však zložili vládu, objavovalo sa čoraz viac sporov. Kvôli nákupu testov vtedajší premiér dokonca naznačil, že práve šéf SaS nesie zodpovednosť za úmrtia kvôli koronavírusu.

Nazvať ho tiež mal idiotom a dokonca obviniť, že nesie zodpovednosť za vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Práve Sulíkova strana trvala na tom, aby Matoviča niekto nahradil na čele vlády. Je si vedomý, že to bola zrejme posledná bodka za ich vzťahom. „Veľkí kamoši z nás už nebudú, nakoniec, nie je predsedom vlády a vie, že to bolo najmä na tlak SaS-ky,“ povedal Sulík, písala TA3.

richard sulík
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ešte v čase, kedy bol Matovič čerstvým poslancom v Sulíkovej strane, na seba upútali pozornosť. Expremiér na tlačovej besede tvrdil, že mu niekto núkal úplatok 20 miliónov eur. Sulík vtedy stál za jeho chrbtom a tvrdil, že má jeho plnú dôveru. O pár dní sa ukázalo, že malo ísť o vtip.

Matovič mal neskôr Sulíkovi sľúbiť, že do konca volebného obdobia z jeho strany neodíde, slovo však nedodržal. „Hodnotím ako chybu, že som sa príliš spoľahol na to, že bude držať slovo,“ povedal Sulík. Ich vzťah opísal Týždeň.

Informácie o Matovičovom vnímaní partnerstva sa v médiách z času na čas objavujú. Mnohí mu vyčítajú aj fakt, že dlhé roky bojoval proti korupcii, no on sám mal problém vysvetliť vlastné kauzy. Počas posledných mesiacov tiež dokázal, že keď sa cíti ukrivdene, na sociálnych sieťach dokáže na svojich niekdajších priateľov útočiť znova a znova.

Zdroje: Denník N, Pravda, Hospodárske noviny, Denník N, TA3, Týždeň

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech