Na Mount Everest sa už nedostaneš, Čína zakázala horolezcom výstup

  • Najvyšší vrch sveta zostane tesne pred sezónou bez turistov a nebude možné sa dostať na jeho vrchol
  • Čína zakázala horolezcom výstupy kvôli koronavírusu
BeFunky-collage (3)
  • Najvyšší vrch sveta zostane tesne pred sezónou bez turistov a nebude možné sa dostať na jeho vrchol
  • Čína zakázala horolezcom výstupy kvôli koronavírusu

Čína kvôli epidémii nového koronavírusu zakázala výstupy na Mount Everest zo svojej strany, píše agentúra AFP. Rozhodnutie prichádza len niekoľko týždňov pred začiatkom hlavnej sezóny výstupov na najvyšší vrchol sveta. Informuje o tom ČTK.

Na Mount Everest, ktorý leží v Himalájach na hraniciach čínskej Tibetskej autonómnej oblasti a Nepálu sa možno vydať buď zo severnej alebo južnej cesty. Severná trasa začínajúca v Číne je teraz uzavretá, ale populárnejšia cesta z nepálskej strany zostáva otvorená.

„S rozhodnutím čínskych úradov súhlasím. Pokorenie hory nestojí za to, aby sa medzi horolezcami v základných táboroch rozšíril koronavírus,“ povedal Adrian Ballinger z cestovnej agentúry Alpenglow Expeditions, ktorá kvôli rozhodnutiu Pekingu na celú sezónu zrušila svoje plánované výstupy na Mount Everest.

Rakúska cestovná agentúra Furtenbach Adventures presunie svojich klientov na nepálsku stranu, z ktorej zatiaľ výstupy zakázané nie sú.

Najväčší počet horolezcov

Cestovné agentúry, ktoré výstupy na najvyšší vrchol sveta sprostredkovávajú, však očakávajú úbytok klientov. Niektorí zákazníci už teraz svoje rezervácie hromadne rušia. Nepál požaduje od horolezcov lekárske potvrdenie o zdravotnom stave a tiež záznam o ich cestách v predchádzajúcich dvoch týždňoch.

Nepál má zatiaľ jeden potvrdený prípad koronavírusu, štát však pozastavil udeľovanie víz občanom z ôsmich štátov. Slovenská republika medzi nimi nefiguruje. Počas predchádzajúcej hlavnej sezóny na Mount Evereste vystúpilo na vrchol vo výške 8848 metrov nad morom rekordných 885 ľudí.

Približne tri štvrtiny z nich začínali na nepálskej strane, jedna štvrtina potom svoj výstup začínala z Číny, píše AFP.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK