Na možnú tretiu vlnu sa musíme pripraviť, tvrdí Čaputová. Pribudlo 61 nakazených a 8 úmrtí

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 61
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4372
  • Po novom si môžeš termín na očkovanie druhou dávkou posunúť aj o mesiac
caputova
TASR/Martin Baumann
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 61
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4372
  • Po novom si môžeš termín na očkovanie druhou dávkou posunúť aj o mesiac

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 919 576 za predchádzajúci deň pribudlo 5 170 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 212 234 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 17 181 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 61 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 65 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 4 372 RT-PCR vyšetrení a 32 873 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (17), nasleduje Košický kraj (11), Banskobystrický (10), Prešovský (6), Trnavský (6), Nitriansky (4), Trenčiansky (4) a Bratislavský (3). Je medzi nimi 29 mužov a 32 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 782 a žien 204 428.

V nemocniciach je hospitalizovaných 215 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 167 ľudí. Na JIS je 18 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 20 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 8 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 464 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 437. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 907 942 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 210 osôb. 

Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 523 858, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 433 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 706 074. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Zmena termínu očkovania

Potrebuješ posunúť termín 2. dávky očkovania? NCZI spustilo novú funkcionalitu pre čakateľov na druhú dávku vakcíny. Ak už ms pridelený termín 2. dávky vakcíny (máš teda pozývaciu SMS či mail) a tento ti nevyhovuje, môžeš si ho posunúť na webe vakcinacia.nczisk.sk/zmena.

Posunutie termínu je možné o 1 deň až mesiac. Na uvedenom linku môžeš taktiež požiadať o novú notifikáciu k 2. dávke očkovania. Pre všetky zmeny a nové požiadavky v registrácii si priprav svoj identifikátor a PIN kód.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Tretia vlna?

Na možnú tretiu vlnu sa musíme pripraviť a vyvinúť maximálne úsilie, aby bol jej dosah čo najmiernejší. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v rozhovore pre TASR pri príležitosti dvoch rokov vo funkcii. Dosahy pandémie v sociálnej a ekonomickej oblasti sú podľa prezidentky masívne a budú sa prejavovať dlho. V ďalšom období sa chce intenzívnejšie venovať sociálnym témam.

Kľúčom v boji s pandémiou je podľa prezidentky očkovanie. „Už sa podarilo vyriešiť počiatočné problémy s prihlasovaním na očkovanie aj s distribúciou vakcín, teraz potrebujeme rozšíriť možnosti očkovania, aby najmä starší ľudia nemuseli za očkovaním cestovať. To znamená mobilné očkovacie tímy, možnosť očkovania aj u obvodných lekárov alebo vo firmách,“ načrtla.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Tvrdí, že vakcína je jediným riešením, aby sme sa vyhli najhoršiemu, mohli znova normálne žiť a naplno sa sústrediť na obnovu krajiny. 

„Potrebujeme tiež vyslať jasný signál stabilizácie do zdravotných zariadení, najmä do nemocníc. Lekári, sestry a celý zdravotnícky personál sú nesmierne vyčerpaní a musíme sa sústrediť na zlepšenie ich podmienok vrátane mzdových. Nesmieme dovoliť, aby lekári a sestry odchádzali zo Slovenska za lepšími podmienkami do zahraničia. Nemenej dôležité je zlepšiť aj podmienky v zariadeniach sociálnych služieb a dlhodobú starostlivosť o seniorov,“ zdôraznila prezidentka.

Poznamenala, že bez lekárov, zdravotníckeho personálu, ošetrovateliek a opatrovateliek, by sme pandémiu nezvládli a nezvládneme bez nich ani prípadnú tretiu vlnu. Pandémia podľa Čaputovej ešte viac poukázala na hlboké sociálne rozdiely, ktoré na Slovensku máme.

„Mnohí prišli o pravidelný príjem, lebo museli skončiť s podnikaním. Nie všetky deti mali možnosť pripojiť sa na online vyučovanie. Mnohí prepadli sitom sociálnej pomoci. V ťažkej situácii sa ocitli najmä matky samoživiteľky,“ upozornila.

V nasledujúcom období sa chce oveľa viac venovať sociálnym témam. „Ľuďom v regióne chýbajú pracovné príležitosti, alebo často majú prístup len k práci, ktorá ich nedokáže dôstojne uživiť. Pre niektorých to znamená aj nevyhnutnosť cestovať za prácou mimo Slovenska,“ podotkla.

Ako dodala, ak chce byť Slovensko lepšou krajinou, šance ľudí na dôstojný život sa nesmú odvíjať od toho, v akom regióne Slovenska sa narodili.

Zdroje: NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá