Na nájomné bývanie si ešte roky počkáme. Jeho výstavba je otázna

  • Ľudia by si mali vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu
  • Viac ako tri štvrtiny opýtaných v prieskume chcú bývať do 30 minút od miesta práce
sídlisko bratislava
Unsplash/Manson Yim, Jakub Sisulak
  • Ľudia by si mali vytvoriť dostatočnú finančnú rezervu
  • Viac ako tri štvrtiny opýtaných v prieskume chcú bývať do 30 minút od miesta práce

Pri súčasnej situácii s pozemkami a podmienkami na trhu je veľmi otázne, či a kedy vznikne aspoň časť avizovaných nájomných bytov so štátnou podporou. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika samotné nájomné v týchto bytoch bez príspevku zamestnávateľa, ktorý nie je automatický, sa v niektorých krajoch výrazne blíži ku komerčnému nájmu.

Výsledky prieskumu o záujme o nájomné byty, ktoré v pondelok prezentovalo hnutie Sme rodina, podľa odborníka v niektorých krajoch priamo odporujú realite o dochádzaní do práce, pokiaľ ide o predbežne avizované lokality výstavby prvých projektov s nájomnými bytmi.

„Výrazný rozpor vidím v predstavách ľudí o umiestnení nájomných bytov. Viac ako tri štvrtiny chcú bývať do 30 minút od práce, čo je nereálne vzhľadom na umiestnenie projektov na periférie väčších miest,“ uviedol v utorok Búlik.

Predpokladá, že štátom podporované nájomné byty budú umiestnené na okrajoch miest s otáznym dopravným prepojením. „Okrem toho pri výrazne nižších cenách na okrajoch miest vzniká riziko vytvorenia geta, do ktorého sa budú sťahovať sociálne slabší obyvatelia bez toho, aby štát mal reálne možnosti situáciu riešiť,“ upozornil.

Predstavené porovnanie lacnejších nájmov za bývanie s podporou štátu voči hypotékam je podľa analytika veľmi ilustračné.

„Navyše nie je vôbec zrejmé, do akej miery budú zamestnávatelia ochotní prispievať zamestnancom na bývanie. Pretože bez príspevku zamestnávateľa sa nájom, napríklad v Bratislave a aj niektorých ďalších krajoch, výrazne blíži komerčnému nájmu. Ak by štát chcel suplovať zamestnávateľov, budú to platiť všetci daňoví poplatníci, čo nie je férové ani udržateľné,“ podotkol Búlik.

Očakáva, že kúpa bývania s pomocou hypotéky či stavebného úveru bude aj v ďalších 10 rokoch jednoznačne dominovať a na tom nič nezmení ani snaha politikov o naštartovanie masovej výstavby nájomných bytov.

Na nájomné bývanie si ešte počkáme

„Avšak zvyšovaním úrokových sadzieb pri hypotékach, ktoré bude pravdepodobne v blízkej budúcnosti ďalej pokračovať, bude rásť počet ľudí, ktorí uprednostnia nájomné bývanie,“ priblížil Búlik. Tento trend podľa neho vidia niekoľko rokov aj developeri a investori, ktorí do svojich projektov zaraďujú nájomné byty.

reality, nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Tierra Mallorca

Na realizáciu plánu so štátom podporovanými nájomnými bytmi si bude podľa experta treba ešte počkať. Stavebné procesy spojené s výstavbou totiž reálne neumožňujú postaviť bytový dom skôr ako o 8 až 10 rokov.

„Ľudia, ktorí budú potrebovať bývať v najbližších rokoch, by sa na štátom podporované bývanie nemali spoliehať, ale mali by si vytvárať sporením finančnú rezervu na dofinancovanie hypotéky,“ odporúča Búlik.

Ako dodal, v súčasnosti je dôležitejšie, aby si ju ľudia vytvorili, keďže pre rastúce ceny bývania budú v mnohých prípadoch potrebovať z vlastných úspor financovať viac ako 20 % ceny bytu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá