Na najväčší pivný festival na svete cestujú tisíce Slovákov. Objav najrýchlejšiu cestu na Oktoberfest

  • V Mníchove sa začal najväčší sviatok piva
  • Sľubuje zábavu ako pred pandémiou, hektolitre zlatého moku aj kopu atrakcií
  • Chceš ísť? Poradíme ti, ako na to
Oktoberfest
Wikimedia Commons/Hacker-Pschorr Oktoberfest Girl.jpg by Markburger83 & Facebook/Oktoberfest & Facebook/Oktoberfest
  • V Mníchove sa začal najväčší sviatok piva
  • Sľubuje zábavu ako pred pandémiou, hektolitre zlatého moku aj kopu atrakcií
  • Chceš ísť? Poradíme ti, ako na to

Z Mníchova sa v sobotu, 17. septembra, ozvalo 12 oslavných výstrelov, za ktorými nasledoval nadšený pokrik primátora mesta. Zakričal O’Zapft is, teda je narazený, hneď ako na tretiu šupu narazil sud s pivom. 

Svojich predchodcov, ktorým sa sud podarilo naraziť na 2-krát, neprekonal, napriek tomu týmto tradičným spôsobom otvoril 187. ročník extrémne obľúbeného festivalu bavorskej metropoly.

Jeho dejiskom býva Theresienwiese, rozľahlý priestor neďaleko Starého Mesta a uprostred štvrte Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt. Pivo tu opäť, po 2-ročnej prestávke, bude tiecť až do 3. októbra, a spolu mnohými atrakciami privíta milióny ľudí. 

Najväčší pivný festival začínal ako svadobná oslava 

V roku 2019 sa na Theresienwiese, otvorenom priestore, nad ktorým drží ochrannú ruku socha Bavaria, zišlo 6,3 milióna milovníkov piva a sýteho bavorského jedla.

Rekordnú návštevnosť však podujatie dosiahlo dávno predtým. V roku 1985 prišlo, podľa portálu The Local, až 7,1 ľudí, aby oslávili 175. narodeniny najväčšieho ľudového festivalu na svete.

Jeho začiatky pritom ani zďaleka neboli také veľkolepé. Ako píše Encyklopédia Britannica, na Theresienwiese sa pôvodne oslavovala svadba neskoršieho kráľa Ľudovíta I. a princeznej Tereza Sasko-Hildburghausenská. Oslavy trvali 5 dní a končili dostihmi, ktoré sa zopakovali o rok.

Neskôr ich doplnili stánky s jedlom a nápojmi. Jednoduché drevené búdky sa koncom 20. storočia začali meniť na veľké pivné haly s vnútornými balkónmi a pódiami, ktorými sa už pravidelne, každý ročník, premelie okolo 6 miliónov návštevníkov z viac ako 40 krajín.

Už teda asi tušíš, že tu býva poriadna plnka. Organizátori preto zo skúseností pripravili Oktoberfest Barometer, ktorý ti aspoň približne ukáže, kedy býva na festivale najrušnejšie.

Plná pivná hala na Oktoberfeste
zdroj: Youtube/ Ayo World

Neprekvapivo, pokojnejšie býva cez pracovné dni a v pracovnej dobe, do tej 3. hodiny. Výnimkou má byť tento rok 3. október, na ktorý pripadá štátny sviatok. Nemci vtedy oslavujú zjednotenie krajiny.

Veľmi rušné bývajú víkendy, najmä soboty, a popoludnia v utorok, vtedy sú totiž rodinné dni. Môžeš ale očakávať, že davy budú skôr pri kolotočoch než pri stánkoch či v halách s pivom. Do nich sa ale množstvo ľudí nahrnie, ak je zlé počasie.

Ale ani chladnejšie počasie im nezabráni, aby sa nalievali ešte studenším pivom. Veď v roku 2019 sa na Oktoberfeste vypilo 7,3 milióna litrov

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: The Local, Britannica, Oktoberfest, MVV-Muenchen

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá