Na najväčšom slovenskom sídlisku končí legendárny podnik. Brány zatvára po takmer 50 rokoch

  • Krčma bola svedkom nespočetných stretnutí, oslávených aj všedných dní
  • Stáli klienti si tak na stretnutia budú musieť nájsť nové miesto
krčma, petržalka
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, Radovan Stoklasa
  • Krčma bola svedkom nespočetných stretnutí, oslávených aj všedných dní
  • Stáli klienti si tak na stretnutia budú musieť nájsť nové miesto

Legendárna petržalská krčma Meteor, známa aj ako „štvorka“, sa po 46 rokoch prevádzky chystá definitívne zatvoriť svoje brány. Ide o vôbec prvú sídliskovú krčmu v Petržalke, ktorá bola otvorená ešte pred výstavbou okolitých obytných domov.

Správu o konci tejto obľúbenej pivárne priniesol na sociálnej sieti Konduktor Petržalka, sprievodca najväčším slovenským sídliskom.

Meteor sa za takmer pol storočia svojej existencie stal neodmysliteľnou súčasťou života mnohých Petržalčanov a vytvoril si vernú základňu štamgastov. Krčma bola svedkom nespočetných stretnutí, oslávených aj všedných dní a stala sa dôležitým miestom spoločenského života v tejto časti mesta.

Správa o zatvorení Meteoru vyvolala u mnohých obyvateľov Petržalky nostalgiu a spomienky na chvíle strávené v tejto legendárnej pivárni. Mnohí si spomenuli na nezabudnuteľnú atmosféru a priateľské debaty nad pohármi piva.

Obľúbený podnik prežil pandémiu, problémy však spôsobil vysoký nájom. Ako pre Nový Čas uviedla majiteľka Renáta Vaníková, nájom sa zvýšil až o 1 000 eur. „Zmluvu som mala vždy na tri roky, no teraz ma upozornili na nové pravidlá, teda 10 eur za štvorcový meter ročne, a keďže je to 256 štvorcových metrov, tá cena bola extrémna,“ vysvetlila.

Mestská časť poskytla vyjadrenie

Po zverejnení informácie o zatvorení legendárnej petržalskej krčmy Meteor sa sociálne siete zaplnili reakciami desiatok ľudí, ktorí s nostalgiou spomínajú na časy, keď do tejto pivárne chodievali na vychladené pivko. Medzi početnými komentármi sa objavilo aj oficiálne stanovisko mestskej časti Petržalka, ktoré objasňuje dôvody tohto kroku.

„Novela zákona ukladá obciam povinnosť prenajímať majetok za komerčné ceny stanovené na základe prieskumu trhu. V prípade spoločnosti REVA SLOVAKIA s. r. o., ktorá prevádzkuje predmetné pohostinstvo, bola výška nájmu stanovená na 111 eur/m2/rok,“ uvádza samospráva. Zdôrazňuje tiež, že túto cenu schválilo miestne zastupiteľstvo v súlade s platnou legislatívou.

„Keďže ceny sú ukotvené v novej novele zákona, rovnaký postup sa dotkol všetkých nájmov v nebytových priestoroch poskytujúcich gastroslužby,“ pokračuje stanovisko mestskej časti Petržalka.

Mestská časť Petržalka vo svojom stanovisku ďalej informuje, že konateľka spoločnosti REVA SLOVAKIA s. r. o. svojím podpisom vyjadrila súhlas s novými podmienkami nájmu na nasledujúce obdobie. Problém však nastal v súvislosti s notárskou zápisnicou, ktorá mala byť dodaná do 10 dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy.

„Napriek viacerým výzvam konateľka požadovanú notársku zápisnicu nedodala, čo malo za následok stratu účinnosti zmluvy. To znamená, že v súčasnosti užíva nebytové priestory bez právneho dôvodu. Navyše, konateľka nezložila ani zábezpeku, čo bolo ďalšou zmluvnou podmienkou,“ konštatuje miestny úrad.

Napriek týmto nedostatkom sa starosta mestskej časti rozhodol pristúpiť ku konateľke ústretovo. Umožnil jej naďalej využívať prenajaté priestory až do momentu, kým si nenájde nové pôsobisko, najneskôr však do konca marca 2024.

Svoje brány zatvára aj raj študentov

Okrem obľúbeného petržalského podniku končí aj ten, ktorý je známy skôr študentom. Kotolňa Pub o svojom konci informoval na sociálnej sieti s tým, že 1. mája 2024 svoje brány zavrie nadobro po 14 rokoch.

Dôvodom je nepredĺženie zmluvy zo strany vedenie internátov Univerzity Komenského.

„Týmto chceme poďakovať tisíckam študentov, ktorí počas 14 rokov tvorili našu kotolňácku rodinu a našli u nás priestor v ktorom mohli zabudnúť na svoje povinnosti,“ píše prevádzka. Poukazuje však na to, že na Mlynoch ostáva naďalej v priestoroch Klubu 39, kde sa študenti môžu pripraviť na veľké prekvapenie.

Zdroj: Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá